DOLAR 16,7039 0.36%
EURO 17,5244 0.68%
ALTIN 969,50-0,34
BITCOIN 316253-5,33%
Isparta
21°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

POST MODERN SAVAŞ
19421 okunma

POST MODERN SAVAŞ

ABONE OL
31 Ocak 2022 19:29
POST MODERN SAVAŞ
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyadaki nükleer silah durumu göz önüne alındığında artık ülkelerin birbirleri ile kesin sonuçlu bir harp yapması imkânsızlaşmaktadır. Hele güçlü devletlerin yani ABD, Rusya, Çin ve batılı devletlerin birbirleri ile mevcut nükleer sistemleri ile savaşmaları taraf devletlerin sonuçta tamamen yok olmalarına sebep olacaktır. Böyle büyük bir tehlikeyi güçlü devletler göze alamamaktadırlar. Ayrıca nükleer silahlara sahip olmasalar da diğer ülkeler teknolojik olarak uzun menzilli roket ve füze sistemleri diğer devletleri etki altına alabilmektedirler.

Bütün bu durum sonucunda dünyanın 5 nükleer gücü ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD, bu yıl içinde yapılacak önemli bir nükleer anlaşmanın gözden geçirilmesi öncesinde, nükleer silahların yayılmasını önleme ve nükleer savaşları engellemek için ortak bildiri yayınladı.

Ortak bildiride, “Nükleer silaha sahip devletler arasında savaştan kaçınmak ve stratejik risklerin azaltılmasını sağlamak en başta gelen sorumluluklarımızdandır” ifadelerine yer verilerek, “Bir nükleer savaşın kazanılamayacağını ve asla savaşılmaması gerektiğini onaylıyoruz. Bu tür silahların daha fazla yayılmasının önlenmesi gerektiğine kuvvetle inanıyoruz” denildi.

Bildiride, nükleer kullanımın geniş kapsamlı sonuçları olacağından, nükleer silahların var olmaya devam ettikleri sürece, savunma amaçlarına hizmet etmesi, saldırganlığı caydırması ve savaşı önlemesi gerektiği belirtildi. Bildiride, “Nükleer tehditleri ele almanın önemini bir kez daha teyit ediyor, ikili ve çok taraflı olarak, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşmamıza (NPT) ve anlaşmadaki taahhütlerimizi korumanın önemini vurguluyoruz. Anlaşmadaki madde VI da dâhil olmak üzere, nükleer silahlanma yarışının erken bir tarihte durdurulmasına, nükleer silahsızlanma ile ilgili etkili önlemlere, sıkı ve etkili uluslararası denetim altında genel müzakereleri sürdürme taahhütlerimize bağlı kalıyoruz” denildi.

“Her birimiz, nükleer silahların yetkisiz kullanımını önlemek için ulusal önlemlerimizi sürdürmeyi ve daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz” ifadeleri kullanılan bildiride, “Hedefsizleştirme konusunda daha önceki açıklamalarımızın geçerliliğini yineliyor, nükleer silahlarımızın birbirini veya başka bir devleti hedef almadığını teyit ediyoruz” denildi.

Nükleer silahların olmadığı ve herkes için güvenli bir dünya hedefine dikkat çekilen bildiride, silahsızlanma konusunda ilerleme ve daha elverişli bir güvenlik ortamı oluşturmak için tüm devletlerle birlikte çalışma isteği vurgulandı.

Bildiride, “Askeri çatışmalardan kaçınmak, istikrarı ve öngörülebilirliği güçlendirmek, karşılıklı anlayış ve güveni artırmak ve silahlanma yarışını önlemek için ikili ve çok taraflı diplomatik yaklaşımlar aramaya devam etmeyi amaçlıyoruz. Karşılıklı saygı ve birbirimizin güvenlik çıkarlarını ve endişelerini kabul ederek yapıcı bir diyalog sürdürmeye kararlıyız” denildi.

Aslında yapılan bu son bildiri dünyadaki eski savaşların artık bitmek zorunda olduğunun ifade edilmesidir.

Peki eski savaşlar gerçekten bitecek mi?

Yoksa eski savaşlar yeni savaş yolları ile devam mı edecek?

   Sanayi çağı boyunca savaşçıların amacı, ağırlıklı olarak düşmanı yıpratarak imha etmek üzerineydi. Çatışmayı sürdüremeyecek hale getirmek için düşmanın ve malzemesinin üzerine güçlü patlayıcılar atılırdı. Yeni ifade edilmeye başlayan savaşlardan olan Post Modern Savaşta amaç, düşmanı yok etmek yerine düşman ülkelerin sinir sistemleri olan ekonomiye, etnik kökenlere, dini inanışlara, siyasi yapılara, kültürel değerlere, eğitim sistemlerine, dillere saldırmaktır.

Son 30 yıllık yakın tarih incelendiğinde zaten süre gelen savaşların eski savaş yollarından ziyade bölgesel, etnik, dini kökenli, gayri nizami ve psikolojik harp ağırlıklı, ekonomik ve enerji kaynaklarını ele geçirmeye yönelik cerayan ettiği tespit edilmektedir.

Afganistan, Bosna-Hersek, Kosova, Körfez Savaşı, Irak, Suriye ve son dönemde Kazakistan bunlara en somut örnektir. Önümüzdeki dönemde de bu yönde bir seyir izleyeceği anlaşılmaktadır. Kısaca nükleer silahlar ve de uzun menzilli roket ve füze sistemleri yeni savaşların şeklini değiştirmiştir.

Bu kapsamda; Türkiye için düşmanlarımız tarafından uygulanan bu yeni Post Modern Savaşın gizli yolları olan Bölücü Terör Örgütü, Dini Tarikatlar, Siyasi Yapılar, Medya, Ekonomi, Balyoz, Ergenekon, FETÖ yeniden değerlendirilmelidir.

Bu Post Modern Savaşta nihai zafer için gereken tedbirler müşterek akıl ve de müşterek gönül birliği ile alınmalıdır.

 

Tuğtigin Şen

Emekli Albay/Araştırmacı

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP