DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 319641-0,50%
Isparta
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

RAMAZAN AYI VE UHREVİYAT
3021 okunma

RAMAZAN AYI VE UHREVİYAT

ABONE OL
27 Ocak 2022 00:43
RAMAZAN AYI VE UHREVİYAT
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Ve ma tevfîkî illa billah aleyhi tevekkeltü ve ileyhi ünîb”

(Başarım ancak Allah’tandır, O’na güvendim; O’na yöneliyorum.) -(11:88)

 

RAMAZAN AYI VE UHREVİYAT

On bir ayın sultanı olan Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu geçen sene olduğu gibi bu sene de buruk yaşıyoruz. Koronavirüs tedbirleri dahilinde birlikte iftar edemiyor, teravih namazlarına gidemiyoruz. Bu mübarek ayın alışkın olduğumuz ikliminin alıştığımızdan çok farklı seyretmesi içimizde derin ukdeler bırakıyor. Bununla beraber bu yeni durumdan dolayı Ramazan ayı rutininin dışına çıkmamız bizi bambaşka düşüncelere sevk ediyor; oruca, olaylara, hastalık olgusuna, insanlığın durumuna, kendimize belki de bugüne kadar bakmadığımız açılardan bakmamızı sağlıyor, adeta şerden hayır hâsıl oluyor. Kaybettiğimiz ‘var’ın birdenbire oluşan yokluğunun ruhumuzda açtığı doldurulamaz boşluğun farkına varıyoruz.

Her şeyi yeniden değerlendirdiğimiz mübarek günlerden geçiyoruz. Bu bir aylık yolculuğun  alelade değil şuurlu olmasını; Ramazan ayını yalnızca yaşamayı değil, aynı zamanda idrak edebilmeyi de arzuluyoruz. Şuur ve idrak… Bunu başarabilmek için ibadetin şekille ilgili olan kısımlarını elbette eksiksiz olarak yerine getirmek fakat esas olarak ruhunu yakalamak gerekiyor.

O hâlde çabalayalım. Namazı, orucu bozan hususları elbette her fırsatta herkese anlatalım fakat tekrar tekrar bunlardan bahsedip durmayalım. Bu mübarek ay vesilesiyle biraz da ahlakı bozan, nikahı bozan, ticareti bozan, ekonomiyi bozan, sosyal hayatı bozan, aileyi bozan, toplumu bozan hususları anlatalım. Sosyal medyanın bizden çaldığı zamandan, ahlakî değerlerden bahsedelim. Hasılı imanı zayıflatan, eksilten hususlardan dem vuralım. Bunları tekrar tekrar anlatalım ki evvela millet ve ümmet sonra dalga dalga bütün insanlık huzura ersin ve oruç bizim için Üstad Sezai Karakoç’un ifade ettiği gibi manevî iklimlerden esen bir diriltici rüzgâr olsun:

“Ey oruç, diriltici rüzgâr, İslam baharı
Es insan ruhuna inip yüce ilham dağından
Kevser içir, âbıhayat boşalt kristal bardağından
Susamış ufuklara insan kalbinin ufuklarına”

Bu mübarek rahmet ayı, insanları riya denen uçuruma iten sebeplerden,

Övülme arzusunun şımarıklığından,

Hakkı konuşurken başkaları tarafından kınanma ve kötülenme korkusundan,

Maddi menfaat temin etme; şan, şöhret, makam, mevki elde etme hırsından,

Kalplerin onay vermediği hâl ve hareketleri, dilleriyle onaylayanlar ve savunanlardan,

Al takke ver külah misali din alıp din satanlardan,

Şahsiyetini, dinini ve aslını reddedenlerden uzak durmamıza vesile olsun.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP