DOLAR 18,4802 0.01%
EURO 17,8330 0.52%
ALTIN 970,830,83
BITCOIN 3744926,07%
Isparta
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlık Bakanlığı’ndan üçüncü doz aşı planı

Sağlık Bakanlığı’ndan üçüncü doz aşı planı

Sağlık Bakanlığı'ndan üçüncü doz aşı planı hakkında açıklama;

ABONE OL
11 Eylül 2021 16:05
Sağlık Bakanlığı’ndan üçüncü doz aşı planı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı, üçüncü doz ‘hatırlatma aşıları’ için yapılacak olan antikor ölçümlerine göre karar verecek. Yapılan ölçümlerde beklenen antikor seviyesine göre BioNTech, Sinovac veya yerli aşı seçeneklerini değerlendirilecek.

Aşılamada hız kazanan Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın pandemi gündeminde birden fazla başlık bulunuyor.

Hedef hem 14 Ocak’ta başlayan aşılamanın başarılı şekilde sürmesi, hem de aşı duyarsızlığı ve karşıtlığıyla mücadele.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, hatırlatma dozu olarak tanımlanan üçüncü doz aşılar için planlama yapılıyor. Çalışmalar, gelişmelere göre seçenekli olarak devreye sokulacak.

Buna göre, Sağlık Bakanlığı hatırlatma dozu için hangi aşıyla yoluna devam edeceğine ilişkin karar verecek. BioNTech, Sinovac veya yerli aşı seçenekleri değerlendirilecek. Önce farklı aşılarla hatırlatma dozu denemesi yapılacak.

Antikor ölçümüne göre aşı tercihi
Sonra antikor ölçülecek, eğer antikor beklenen düzeyde oluşur ve korunursa, hatırlatma dozunda ne kullanılacağı belli olacak. Sağlık Bakanlığı bu süreçte, toplumun geneli hakkında fikir veren bir antikor çalışması yapacak.

Rastgele örnekler alınarak, yaklaşık bir bağışıklık haritası çıkartılabileceği belirtiliyor. Çıkacak sonuca göre, hatırlatma dozlarının 6 ay olarak bilinen süreleri de değişebilecek. 2022, yoğun olarak üçüncü doz aşıların yapılacağı bir yıl olacak.

Diğer taraftan, aşı karşıtlığı ve aşı duyarsızlığı da tartışılıyor. Yaş gruplarına ilişkin aşı takviminin tamamlanmasının ardından, yüzde 70 toplumsal bağışıklığın oluşup oluşmadığına bakılarak, farklı öneriler gündeme gelebilecek.

Ağustos ayındaki tabloyu daha net gördükten sonra seyyar aşı çalışmaları yapılabileceği belirtiliyor. Özellikle aşı duyarsızlığı olanlar için yayla, tarla, ova, seracılık yapılan bölgeler, sayfiyeler, hatta büyük şehirlerin meydanlarına seyyar aşı stantları kurulabileceği öne sürülüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP