DOLAR 15,9723 0.18%
EURO 16,8156 0.65%
ALTIN 931,070,10
BITCOIN 465198-2,10%
Isparta

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SERZENİŞ
81 okunma

SERZENİŞ

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:28
SERZENİŞ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıymetli dostlarım;

Bugün farklı biraz da özel bir konu üzerinden değerlendirme yapmak istiyorum.

Halen bir tersanede işyeri hekimi olarak çalışıyorum. Tuzla’da büyük bir tersane. Yaklaşık 4.000 kişi çalışıyor. Tersaneler bölgesindeki bu sahada onlarca tersane var. Belki 50 bin kişinin çalıştığı, Türkiye’nin ihracatında da önemli yer tutan bir saha. İlk küçük uçak gemimiz, birçok ilk gemimiz de buralarda yapılıyor. Yurt dışına da birçok sıfırdan gemi yapılıp yollanıyor. Ciddi ihracat kalemi.

Burada çalışan insanların önemli kısmı çok tehlikeli iş sahası olan bu alanda ağır şartlarda, yoğun çalışıyorlar. Vasıfsız çalışanlar için de açıkçası bir ciddi çalışma alternatifi oluyor bu sebeple. Bunun yanında yüzlerce üniversite mezunu mühendisin de aktif olarak çalıştıkları alanlar. Ayrıca yurt dışından teknik ekip olarak gelip bu gemilerde çalışan yüzlerce yabancı teknik personel de var.

Oturduğum konum itibari ile akıcı trafikte 30 dakika sürecek olan yaklaşık 30 km lik işe ulaşımım en az 1 saat sürüyor. O da özel aracım ile. Servisle ile işe giden insanlar için yakın olanlar 1 orta uzaklıklar en az 1,5-2 saat yola ayırmak zorundalar. Elbette bunun bir de dönüş yolu var ki en az sabahki gibi bir trafik de akşam söz konusu.

Sabahları tersaneye ulaşımdaki bir mesafe olan 500 metrelik anayoldan ayrılan ara ise en az 20 dakika sürüyor.  Yürüme mesafesinde 3-5 dakikada yürünecek yol 20 dakika ve arabayı park etmek Taksim’de park yeri bulmaktan daha zor. Servis araçları, özel araçlar, dolmuşlar, yürüyenler, motor kullananlar ana baba yeri gibi.

Sabahları erkenden kalkıp işine giden, pek çoğu asgari ücretle çalışan bu insanların ayrı bir dünyası var. Önemli bir kısmı da gurbetçi olarak çalışmaya gelmişler. Paralarının bir kısmını eve yollamak ya da biriktirmek zorundalar. Hemşeri kültürü ile bekar evlerde sıkışık yaşayanların sayısı tahmin edemeyeceğimiz kadar da çok.

Yol kenarında 1 poğaça-1 meyve suyu ya da çay ile kahvaltıyı tamamlama telaşı. Sarma sigaraların kapış kapış satıldığı, günlük kullanım için ucuz çorap, yırtılan ve kolay kirlenen pantolon-tişört alternatifleri. Sabah 07-08 arasında inanılmaz Pazar yeri.

Bu insanların telaşesi, trafik sıkışıklığı, yaşadıkları sıkıntılar kimsenin umurunda değil. Ama hiç kimsenin. Büyükşehir belediyesinin de Tuzla Belediyesinin de, merkezi hükümetin de. Bu insanların dertlerini dert edinip çok ufak şeyler ile düzeltmek kimsenin gündeminde değil. Sağlı -sollu, halkçı-milliyetçi, doğulusu-batılısı kimse bir derdin çözümü olmakta kendini vazifeli görmüyor.

Büyük büyük laflar eden yetkili, paralı büyükşehir belediyesi neden burada bir sosyal uygulama yapmaz. Neden ana yoldaki trafiği çözmeye bir çaba harcamaz. Neden bu insanların kaldıkları yerler ile alakalı bir alternatif sunmaz.

Yerel belediye buradaki park yerini neden düzenlemez, sadece sabahları yapılacak basit düzenlemeler ile insanların 1 saat daha fazla evde kalmaları mümkün. Bu kader midir? Daha iyisini yapacakları için seçimlerde yemin edip sözler vermedi mi?

Bir çorba dağıtılamaz mı Allah aşkına sabahları. Gazze’ye, Afrika’ya yardım eden Myanmar’ı düşünen insanlar (ki gerçekten saygıdeğerdir bu) burada da bizim insanlarımız çok ağır ve tehlikeli işlerini yapmak için 1 simit 1 poğaça ile ayakta durmaya çalışıyorlar. Beslenmeye bağlı ne kadar rahatsızlık var ise incelensin kesinlikle çıkacaktır. Çok mu zor orada bir düzenleme ile ucuz, temiz, sağlıklı gıdalara o gariban Anadolu çocuklarının ulaşmasını sağlamak?

Bu hayat okumuşu ya da meslek sahibi olmak isteyenler için iyi bir alternatif değil. Aynı işi yapan yabacılar binlerce Euro ile çalışıyorlar. Bizim çocuklarımız ise gerçekten çok düşük miktarlara ve daha sağlıksız ortamlarda çalışmak zorundalar. Neden? Bu çocukların bu güzle ülkeyi bir alternatif olarak görmeyip dışarıya gitmek için can atmalarının sebebi bu tarz uygulamalar değil mi?

İnsan sevmenin, millî olmanın, İslami olmanın, halkçılık yapmanın yolunu arayanlar üfürmeyin gidin Tuzla’ya. Orada ne ararsanız var, ne yapmak isterseniz orada hayata geçirebilirsiniz.

Trafiği düzeltmek için maaş alanlar neredesiniz? Neden bu ülkenin fakir, onurlu çocuklarını yolarda bekletiyorsunuz. Milyarlarca liralık ihaleler ile yapmanıza da gerek olmayacak şeyler var, yapın işte.

Sabahları bir belediye-devlet-sivil toplum görevlisi gelsin de oradaki keşmekeşi görsün. Bir alternatif uygulama aklına getirsin. İnsanların neden gergin, sıkıntılı, yorgun olabileceğini fark etsin çok mu zor?

Bu ülkenin gerçek gündemi ile alakadar olmak isteyenlere duyurulur….

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP