DOLAR 9,22310.49%
EURO 10,74470.5%
ALTIN 524,50-1,07
BITCOIN 5672846,60%
Isparta
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sevgili Bayan Arendt
16 okunma

Sevgili Bayan Arendt

ABONE OL
19 Eylül 2021 23:21
Sevgili Bayan Arendt
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ Sevgili Bayan Arendt!
Hemen bu akşam size gelmeli ve kalbinize hitap etmeliyim.”
İşte felsefede ilk okunan hâli ile başlayan Heidegger’ in özgürlüğünü kısıyordu düşüncesine ket vuran aşk.. Varlık ve Zaman adlı yapıtı üzerine çalıştığı sıralardı.. Üniversitedeki dersinin yeni döneminde dersine başladı ve sınıftan çıkmak üzereyken gözlerini ondan kaçıran bir genç kız gördü. Ertesi günü onu merak ederek ve hayaliyle bekledi. Uzun yılları bağımlı yapan kara bir zindana düşürdü: Kızın siyah gözleri..

İmkansızlığın yoğunlaştığı ilişki, mektupların uç uca ürkek kıvrılmalarıyla başladı ve gönderilecek her söz yoklamasız asker kaçağı sanında sahibini zamansız bekleyecekti. Hannah “Hiçbir şey yaptıklarımızı düşünmekten daha önemli değildir.” diyecek ve evli olduğunu bildiği hâlde dönemin tanınmış ünlü felsefecisi Heidegger ile uçsuz kalemlerin okşanmak için çırpındığı denizlerde çalkantıya kapılmak isteyecektir. Heidegger ise hem aşkından hem eşinden vazgeçmeyecektir.

Ancak Martin, her defasında kızıl sicimli sözlerle Hannah’ı kendisinden uzak tutmaya da çalışıyordu.

Bir defasında Hannah; ‘Gitmek istiyorum.” derken kalbinin aklına çelme taktığı yasak duvarları unutuyor ve diliyle içerideki ruhunu inkar ediyor gözüküyordu..Martin’den beklediği olgun adam tavrını kendi lehinde kullanmak ister gibi ondan ret cevabının geleceğini umuyordu. Oysa hiç de beklediği gibi olmamıştı. Martin; “Nasıl istersen” diyordu.

Uzlaşılmayan gizemler her zaman ayrık otu gibi görünse de hep kaçış planları altında gözlerini uçurumdan yuvarlar, onun gözlerine bakabilmek ne garip mülkiyettir ki musahip olamayacağınızı da bilseniz ‘gözeriyle baş başa kalma’ cesaretini taşıyamazsınız, gidersiniz.

Zaten Hannah da böyle düşünüyordu kim bilir. “Neyse, olanları olmaları gerektiği gerektiğinden daha zor kılmayalım. Marburg’ u terk edişimin tek sebebi sendin.” derken, o ince kıvrımlarından kaç kez intihar etme zikrinden dönüp kemiren seslerin acıtışını uzatmak istemiyor gibiydi. Ve Martin’e gelince o iyi bir filozoftu, ama kadın ruhunu satın alan total yanı ile duygularında bile Nazi askerini oynuyordu sanki. Otoriter bazen diktatör bazen de sevgililerine kült bir aşık..

Hannah hiçbir zaman Alman olmadı, her ne kadar Martin’in karısı Elfride ondan bahsederken “ O alman kız’ yakıştırması ile muhataplık kursa da ikinci bir Yahudi kızı olarak da kalamazdı.. ‘Sürgün bir kız, gurbetçi bir kız’ sıfatlarını daha samimi mi buluyordu yoksa bir sığınma olarak mı görüyordu bilinmez; ama öldükçe yaşadıklarını artıran bir kız olduğunu anlıyoruz. Martin’ e gönderdiği son mektuplardan birinde bunu bize de göndermeyi hazırladığı mesaj olarak alabiliriz: “Ben kendimi hiçbir zaman bir Alman kadını olarak hissetmedim, Yahudi bir kadın olarak hissetmeyi de uzun zaman önce bıraktım. Kendimi şimdi olduğum şey olarak hissediyorum; gurbetten gelen bir kız.”

Hannah; kim olduğuna dair gölgeleri olan bir kadındı ve bu gölgeler ardı sustuklarına dökülüyor, her ölüm yaşadıklarını artırıyordu onun. Bir aşığın imkansız ilişkisi üzerinde birçok git-gelleri olur, göz göze gelir bazen gelemez, yakınlaşır bazen ani uzaklaşmalar içinde bulur kendini; her defasında toplumdan birinin elleri girer iki doku arasına.Katmanlı dokulardır bu örgünlük, her alt tabakanın hiyerarşik görüntüsüyle ..Ama dokular birbirinden ayrılamaz, ne kadar çatışma yaşansa da özgülü hep sek bırakır..Seküler toplumun içinde de vardır bu dürtüsel algı; bilahare dinsiz değilsinizdir yine de adil olmak istediğinizde..Martin iyi bir hoca, iyi bir felsefeci, iyi bir lider – ki kadınlar bir ‘sevi’ şimalindeyken – adil bir aşık olmayı başaramayan sevgiliydi..Evet sevgili, Martin’ di aslında…

Hannah ise göç edebilen ve göze aldığı serüvensel hikayesinde kadın olarak tek başına, sevgisine zincirlenen sadakatini bavullayıp fersah aldırabilen göçmen ruhlu kadın…

Ayşe DAĞLIOĞLU

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.