DOLAR 13,5330-0.05%
EURO 15,34890.1%
ALTIN 789,120,06
BITCOIN 5749441,20%
Isparta
-7°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

SİZCE ?
911 okunma

SİZCE ?

Narya ZORLU

ABONE OL
10 Ekim 2021 22:01
SİZCE ?
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu aralar sosyal mecralarda sıkça karşıma çıkan bir ablamız var, ismini bilmiyorum bu yazıya sağda solda rastlarsa hakkını helal etsin. Kadın erkek ilişkilerini evliliklerde olan birçok sorunun nedenini çok açık ve yalın bir dille anlatıyor. Ne yalan söyleyeyim tatlı tatlı dinletiyor kendini insanın kulağına da küpe oluyor.

Geçenlerde karşılaştığım bir videosunda şöyle dile getiriyor ‘’ kızlarıma soruyorum, nasıl bir adayla evlenmek istersiniz? Dünyanın meziyetini sayıyorlar. Öyle bir insan sizi niye seçsin, sizde ne var diyorum? Kimsenin ağzını bıçak açmıyor’’ diye devam ediyor.

Para, mal, mülk, makam tutkusunun peşinde hiç ettiğimiz hırslarımız bizi sevgi, saygı, sadakat gibi manevi duygulardan uzaklaştırıyor. Kahvaltı sofralarında sunulan çeşitlerin, evde bir yedeği varken tutarsızca yaptığımız alışverişlerin, yan komşuya hava atmak uğruna çöpe atılan hiçe sayılan onca paranın bize mutluluk kattığını sanıyoruz. Lakin bunların hiç biri bize aradığımız huzuru vermiyor. Toplum içerisindeki itibarın şanda şöhrette parada olduğunu zannediyoruz fakat bunların hiç biri insanların sevgisini ve saygısını kazanmamızda rol oynamıyor.

Bir beyle/hanımla olan ilişkimiz/evliliğimiz bittiğinde ‘’ gereğinden fazla değer verdim, bu kadar sevmeyecektim’’ gibi tabirler kullanırız. Peki, neden kimse sormaz kendine ‘’bizi bu konuma getiren ne idi?’’ diye. Ya düşündüğünüzün aksine verdiğiniz değer, saygı, sevgi yeterli değilse?

Bir kere herkes herkesi olduğu gibi kabul etmeli. Bu kabulleniş hayatınızdaki tüm ilişkilerde başarının ve mutluluğun yolunu açacaktır. Bir ilişki çıkarlar ve yalanlar üzerine inşa edilmez, yalanla kurulan zamanla yıkılır. Bir kişinin birkaç özelliği sevilmez, o; o olduğu için sevilir. İyi geçinmek kusursuz olmakla değil karşındaki kişinin kusurunun örtülmesiyle gerçekleşir.

Eski evliliklere/ikili ilişkilere bakıldığında daha uzun soluklu olduğunu görüyoruz ki bu kimine göre kadının çaresizliğinden kimine göre ise saygı ve sadakatin bugüne göre daha fazla değer görmesi.. Peki, ya sizce? Bence teknolojinin gelişmesiyle birlikte var olan birkaç insani duygumuzu da gün geçtikçe kaybediyoruz.  Buna verilecek en bariz örnek bayramları sevdiklerimizle kucaklaşmak yerine tatil beldelerinde sosyal medyadan komşumuzu çatlatarak geçiriyoruz. :)) veya güzel evimizde ailemizle vakit geçirmek, sohbet etmek, eskide kalan o güzel oyunları oynamak bilmeceleri çözmek, keyifli vakit geçirmek yerine telefonlarla bilgisayarlarla bizi alıp bambaşka uzak yerlere götüren hayattan koparan internette vakit geçiriyoruz

Tüm bu konularla ilgili sizlere tavsiyem ise; hayata baktığımız penceremiz, arzularımız, düşüncelerimiz günden güne değişir. İkili ilişkilerde birbirinizden, bu ilişkiden ne beklediğinizi iyi bilin ve bu bilgileri sürekli güncelleyin çünkü hayat şartlarının getirdiği avantaj ve dezavantajlarla karşınızdaki kişi asla tanıdığınız gibi kalmıyor. Bunu dengede tutmanın yolu da sağlıklı bir iletişimden geçiyor. Bir diğer husus ise yol arkadaşlığının en temel prensibinin GÜVEN olması. Genel bir güvenden bahsediyorum ‘’ bu kişi beni üzmez, yarı yolda bırakmaz, kötü anımda yanımda olur’’.. güveninden. Bir ilişkinin en temel olgusudur güven. Hatta bazen sevgiden bile önce gelir. O yüzden karşınızdaki insanın güvenini asla sarsmayın!.  Her insan ve her ilişki eşsizdir. O yüzden karşınızdakine kusurmuş gibi davranın ve duygudaşlık kurun. Tabii bu hâlihazırda yürüyen ilişkiler için geçerli. Bitmiş bir ilişki içinse hiçbir ilişki sonsuza kadar sürmez, kimseyi sizi sevmesi için zorlayamazsınız. Yalnızca yapabileceğiniz ilişkinizin kıymetini bilip bunu tutabildiğiniz kadar uzun tutmanız, bunun yolu da daha evvelde belirttiğimiz gibi sağlıklı bir iletişimden geçiyor. Aslında çok açık anlatmak istediğim Mevlana’nın da dediği gibi “İnsanları; kitaplar gibi düşünün. Ve kapaklarına bakıp aldanmayın. Asıl değerini okumaya başlayınca anlarsınız.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP