DOLAR 13,55820.85%
EURO 15,44110.66%
ALTIN 789,880,49
BITCOIN 566200-1,88%
Isparta
-3°

KAR YAĞIŞLI

SORGULU_YORUM.
1151 okunma

SORGULU_YORUM.

ABONE OL
24 Eylül 2021 18:12
SORGULU_YORUM.
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Niye, bu kadar rahat, umursamaz, neme lazımcı bir toplum olduk. Bizden önceki azgın toplulukların helak edilmesi gibi, helak edilmeyeceğimizi bildiğimizden mi? Yoksa iman ve inanç eksikliğimizden mi?
Elhamdülillah Müslümanım, dediğimizde gerçekten müslümanmıyız? İbadet kişiyi bağlar bunu sorgulamıyoruz.En basit tanımı ne idi müslümanın:elinden, dilinden, belinden emin olunan kişi. Önce Ahlaklı olmamız isteniyor.
Bir beyin fırtınası yapalım mı? Neler yaptık,karşılığında neler yaşıyoruz.
Üretmek zor, tüketmek kolay üretim yerine tüketimi seçtik, bağımızı, bahçemizi, tarlamızı köyümüzü bırakıp şehirlere akın ettik. Asgari ücret karşılığı kapitalizmin gönüllü kölesi olduk. Yanlış yaptık. Tüm manipülasyona, baskılara rağmen toprağımız sahip çıkıp ekip dikmeliydik. Üç kuruş fazla kazanma hırsına yenik düşüp ürünleri telef etmemeliydik.Devlet yasaklasada, kota koysada üretim için direnmeliydik.Şimdi kıtlık yaşamazdık,herşey bu kadar pahalı olmazdı. Gençlerimiz işsizlik sorunu yaşamazdı.Umutsuz, mutsuz bir gençlik, bana göre bu bile bir helaktır.
Özgürlük, çağdaşlık kavramlarını doğru anlayıp, anlatamadık. Özgürlük, kişiye özel değil kolektiftir, mahremiyettir, haddini bilmektir. Her istediğini ne pahasına olursa olsun elde etmek değil. Ahlaki kuralları hiçe sayarak özgürleşemeyiz. Bizim özgürlüğümüz, diğer bir canlının mahremiyetinin, can güvenliğinin, yaşam hakkının başladığı yerde sınırlanır.
Çağdaşlık, kimin ne giydiği, toplum kurallarının dışında yoz bir yaşam sürmek, ayda 8-10 kitap okumak ama okuduğunu hazmetmeden, anlamadan ezberci bilgiçlik taslamak olmamalıydı.Fikrine ve başkalarının da fikrine pranga vurmadan hayata dahil edebilmek olduğunu anlatabilmeliydik. Bağımlı bir ideoloji yerine, doğrunun, hakkın, adaletin üstünlüğünü, önceliğini gözetip, bizdendir, değildir karmaşasına kapılmamalıydık. Aynı fikirde olmadığımız için birbirimize kıyıyoruz, fiziksel ve duygusal şiddet uygulamakta bir helaktır.
Çoluk çocuk kız erkek hayvan damacana da dahil, canlı cansız her varlığa uçkuruyla bakan cenabet beyinli yaratıklarla aynı dünyada nefes alıyor, onlar katliamlarına rahatça devam ederken sövmek dışında bir şey yapmamanın acziyeti ile hayat devam ediyor. Lut kavmi gibi olmasada bizde helak oluyoruz.
2 yıldır bir virüs belasıyla sınanıyoruz, en sevdiklerimizle bile mesafeliyiz. Nefes alamıyoruz ağzımızda, burnumuzda maske var. Gram akıllandıkmı? Asla..
Hiç birimiz kendi nefsini aklayıp paklamasın. Yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdanda sorumluyuz, hesabı bu şekilde vereceğiz kurtuluş yok. Nefesi zorla kesilen her canlının vebalini üzerimizde taşıyoruz seçtiklerimizle, seçmediklerimizle. Musa’nın yanında olduk, firavunun karşısında duramadık.Ne kendimizin, nede mazlumun hesabını sormadık. HER HESAP MAHŞERE KALMAZ.
Nefessiz kalmakta insanoğlunu uyandırmadı, tüm dünya cayır cayır yanıyor, sel felaketleri, savaşlar bundan büyük bir tufan bekliyorsak, kıyametimiz yakındır.
Kendi dışında hiç bir canlıyı sevmiyor olabilirsin, oda seni sevmiyordur, ama her yaratılmış olana saygı duymak zorundayız. Katledilen, zulmedilen, haksızlığa uğrayan bir insan, hayvan, ağaç, toprak su vs için Kıyam etmezsek KIYAMET ile helakımız yakındır ves’selam.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)
  • Melek

    Ağzına diline yüreğine sağlık Gülşen Hanımcığım daha nasıl güzel anlatılabilirdi diye düşünüyorum fakat bulmam ne mümkün çok teşekkür ederim duygularımı hissettiklerimi dile getirdiğiniz için ☺️🙏

    • Gülşen

      Ben teşekkür ederim lütfen takipte kalın ve diğer arkadaşlarımızın yazılarında göz atın pişman olmazsınız😊


HIZLI YORUM YAP