DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348898-1,09%
Isparta
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TRABZON ŞUBESİ BASINA VE KAMUOYUNA

TRABZON ŞUBESİ BASINA VE KAMUOYUNA

ABONE OL
7 Şubat 2022 17:12
TRABZON ŞUBESİ BASINA VE KAMUOYUNA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

07.02.2022  itibari ile eğitim öğretim yılının ikinci yarı yılı başladı.

 

Öğrencisi, velisi, eğitimcisi ile yaşadığımız heyecanı ve coşkuyu kovid 19 pandemisinin omikron varyantı ile yeniden yükselişe geçmesinin yarattığı endişe gölgeledi.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından ortaya konulan veriler, Omikron varyantının diğer varyantlara  oranla daha hızlı bir şekilde yayıldığını gösteriyor.

Bulaş nedeniyle her gün yaklaşık olarak 200 insanımızın hayatını kaybettiğini vaka sayılarının da

200 binli rakamlara ulaştığını görüyoruz.

 

Omikron varyantının bu denli hızlı yayılımı, okulların açılması ile birlikte vaka sayılarının daha da artma riskini beraberinde getiriyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ortaya çıkan bu tabloya rağmen, yüz yüze eğitimin ara vermeksizin devam edeceğini  açıkladı.  Bakanlığın bu konudaki ciddiyeti, gerekli ve yeterli önlemleri titizlikle ve ivedilikle almaktan geçiyor.

 

Biz eğitimciler, salgının başından bugüne, kamu eliyle bilimin ışığında gerekli önlemlerin alınarak, yaygın bir şekilde aşılanmanın sağlanması, okulların temizlik personeli, öğretmen ve mali kaynak ihtiyaçlarının giderilerek yüz yüze eğitimin esas kılınması gerektiğini belirttik. Ancak, idarenin bu konuda sınıfı geçtiğini, sorumluluğunu layıkıyla yerine getirdiğini söylemek mümkün değil.

 

Üstelik, ortada bir kaynak sıkıntısı olmadığı da yeni atanan Milli Eğitim Bakanı’nın Urfa ilimizde, bir okul ziyaretinde yaptığı açıklama ile resmî olarak ifade edildi.

 

Eğitim öğretime yüzyüze devam etmek için mutlak suretle hızlı test kitlerinin tedarik edilerek düzenli olarak öğrencilerin testten geçirilmesi gerekmektedir.

 

 

Bu süreçte aşılamanın tamamlanması, okulların öğretmen ve temizlik personeli ihtiyacının karşılanması, eğitim ortamının hijyeni için gerekli mali kaynağın okullara aktarılması konularında iktidarın göstereceği tavır yaşanılanlardan ders çıkarıp çıkarmadığını gösterecektir.

 

 

Eğitim Sen olarak bir kez daha yetkilileri uyarıyoruz. Bilime, bilim insanlarına kulak verin. Açık, şeffaf bir biçimde süreci başta sendikalar olmak üzere kamuoyuyla paylaşın. Eleştiri ve önerilerden yararlanma fırsatını değerlendirmenin alınan önlemlerin işlevselliğini artıracağını unutmayın.

 

Biz, çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim ortamında erişilebilir, kamusal, eşit, nitelikli, bilimsel, laik eğitim hakkını her şart ve koşul altında savunacağımızı belirtiyor; memleket sorumluluğu içerisinde çocuklarımızın düşlerinin takipçisi olarak mücadeleye devam edeceğimizi yineliyoruz.

 

07.02.2022

Engin NUR

Eğitim Sen Şube Başkanı

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP