DOLAR 13,57731%
EURO 15,45370.73%
ALTIN 791,830,75
BITCOIN 563236-1,62%
Isparta
-3°

KAR YAĞIŞLI

TÜRK İSMİNİ KALDIRANLARA
611 okunma

TÜRK İSMİNİ KALDIRANLARA

Murat GÜLŞAN

ABONE OL
10 Ekim 2021 20:43
TÜRK İSMİNİ KALDIRANLARA
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir iş icabı için yaklaşık 15 gündür Ankara’dayım. Hava kuvvetlerinin önünden geçerken o yazıyı okudukça kahroluyorum. Hava kuvvetleri binasında HAVA KUVVETLERİ yazıyor yani başındaki TÜRK ibaresi kaldırılmış gözümle gördüm. Eğer Ankara da oturan varsa kendisi de gidip bakabilir.

Şimdi soruyorum, Türk ibaresinden kim rahatsız oldu da kaldırdı o yazıyı, yani Yunanistan hava kuvvetlerinde Yunanistan hava kuvvetleri diye yazar, Amerikan olsa Amerikan hava kuvvetleri yazar, Hava kuvvetleri komutanlığı nerenin, kimin komutanlığı. Biz Türkiye Cumhuriyeti değil miyiz? Türk değil miyiz? Bizim hava kuvvetlerimiz değil mi? E, mademki bizim TÜRK HAVA KUVVETLERİ yazsın rahatsız olan daha da rahatsız olsun.

Aklıma diğer ibarelerde geldi derken, İstanbul’dan milliyetçi vatansever dostum kardeşim Mustafa Pehlivan Beyefendi Watsaptan Süper lig kupasındaki ay yıldızın kaldırıldığını ve haç eklendiğini söyleyerek konuyu araştırmamı rica etti. Hakkâktan araştırdım ve ay yıldızın kaldırıldığını belli olacak şekilde hac yerleştirildiğini gördüm.

Araştırmam ve bulduğum açıklamalı yazı bu (Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, Spor Toto 2. Lig ve Spor Toto 3. Lig’de şampiyon kupaları yeni tasarımlarına kavuştu. TFF’nin kupa tasarımı değişikliği neticesinde ortaya çıkan tasarımlarda Selçuklu Yıldızı hâkim figür oldu.

Eski Türk devletlerinden Selçuklu sanatında ve Eski Türk bayraklarında rastlanan yıldızı kullanılan tasarımda ” Birlik-Beraberlik ” ve ” Zafer ” temaları anlatılmak istendi. Tasarımın ana figürünü oluşturan Selçuklu Yıldızı, iç içe iki kare geçmeden(zencirek) oluşmaktadır. Ayrıca yeni tasarım Gök Medrese, Divriği Ulu Camii ve Mevlâna Türbesi’nin de tasvirlerini içeriyor.)

Eyvallahta o Hac neyin nesin, istenilseydi daha da güzel motifler haçsız yansıtılamaz mıydı?

Selçuklu yıldızı hâkim oldu diyor ama dikkatli bakın hâkim olan Haç. Yani Allah rızası için eskisi mi daha güzel kupanın yenisi mi? Bence eski kupa ay yıldızıyla harika heybetli duruyor.

 

Eski kupa ay yıldız açıkça belli oluyor.

 

 

Yeni değiştirilmiş ve HAC olan haliyle yeni süper lig kupası.

 

Mademki bu konuya girdik aklımın almadığı birkaç konu daha var onları da yazayım.

Tüzüğünde ismi Türkiye Kızılay Derneği olarak geçen ve kurumsal adı Türk Kızılayı olan insani yardım kuruluşu, ürettikleri maden sularından ‘Türk’ü kaldırdı.

(Sen yetkili şahıs, TÜRK KIZILAYI sodasından Türk ismini niye kaldırıyorsun, sıkıntın ne yine Türklük değil mi? Düşmanın istekleri oluyor sanki. İnanın Kızılay sodasını Türk ismi gittiğinden beri pek almıyorum pek diyorum anca mecbur kalırsam alıyorum yoksa tercihim kesinlikle değil. Bir de müzik koroları var Türk sanat müziği, Türk halk müziği gibi onların da başından Türk gitti.

 

 

Devlet madalyalarından Atatürk kabartmasının çıkartılması ve Andımızın yasaklanmasının ardından müzik korosu topluluklarından “Türk” ismi kaldırıldı.

Bunun yanı sıra İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’na devredilerek kapatıldı.

Değişiklik, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç’ın 23.03.2021 tarihli yazısına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onay vermesinin ardından gerçekleştirildi.

Elazığ’daki Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü “Elâzığ Kürsü başı Müzik Topluluğu Müdürlüğü”, Şanlıurfa’daki Devlet Türk Halk Müziği Korosu “Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu”, Diyarbakır’daki Devlet Klasik Türk Müziği Korosu “Diyarbakır Medeniyetler Müziği Korosu”, Edirne’deki Devlet Türk Müziği Topluluğu “Edirne Rumeli Müzikleri Topluluğu” olarak değiştirildi.

Kafayı yememek için mücadele veriyorum. İnce ince sessiz sedasız, birileri Türk isminden kurtuluyor. Bankalardan da T.C. Kaldırılmıştı hatırlarsanız. Şimdi ben Türk kelimesinin tam anlamını açıkça yazarak durumu siz değerli okurlarıma bırakıyorum.

Kaşgarlı Mahmut, Türk adının Türklere Allah tarafından verildiğini ve bu kelimenin “gençlik, olgunluk ve kuvvet, kudret çağı” anlamına geldiğini söyler.

F.W.K. Müller, Uygur metinlerinde Türk kelimesinin “kuvvet ve güç” anlamındaki erk kelimesiyle yan yana anlamı kuvvetlendirmek için kullanıldığını söyler. Von Le Coq, Türk kelimesinin “güç ve kuvvet” anlamı taşıdığını açıklar. W. Thomsen ile Gyula Nemeth bu görüşü benimser. L. Bazin ise kelimenin türe fiilinden geldiğini kabul ederek Vambery’e katılır; aynı zamanda kelimenin “güç ve kuvvet” anlamı taşıdığını söyleyerek de diğer dilcileri destekler; Genel olarak Türk demek, güçlü, kuvvetli manasında kabul edilir.

Yoksa birileri bunları unutturmaya mı çalışıyor? Yoksa atalarının intikamını mı almaya çalışıyor?

Ay Yıldız Neyi Temsil Eder?

Türk bayrağında Hilal” İslamiyet’i ” Yıldız ise “Türklüğü” temsil eder. Kırmızı renk ise toprağa karışan “kanı” temsil etmektedir.
Başka bir görüşe göre ise Ayyıldız Orta Asya’dan gelen ” Türklüğü” kırmızı zemin ise “Vatanı” temsil ettiği söylenmektedir.

Ay Yıldız Nerelerde Kullanılmıştır?

Bilindiği gibi bayraklarda başta olmak üzere mimari yapılarda, Sancak ve alemlerde, Tuğlarda, kılıç ve kın süslemelerinde, tılsımlı gömlekler de ve birçok yerde kullanılmıştır.

Unutmayınız ki, Türk’e düşman olan, İslam’a da düşmandır. Valla Türk ismini onlar sildikçe bizde yaşayacaktır, kalbimizden silinmeyecektir. Çok kişi denedi silmeye ama başaramadı. Öyle hileyle, sessizlikle kurnazlıkla, birilerine hizmet etmekle silemeyeceksiniz TÜRK mührü her yerde var olacaktır. Biz her şeyin başına Türk kelimesini getiririz. Türk tatlısı, Türk turşusu, Türk sazı, Türk arabası, Türk ceketi, Türk toprağı, Türk adamı vs… Beni önerim bu gibi hassasiyet içeren konular 600 tane milletvekili olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülsün. Oylama yapılsın açık, açık oylansın, kim istiyor kim istemiyor, ona göre halk olarak bilelim. Öyle sessiz sedasız kanun çıkmasın.

Son sözümü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle noktalayayım.

“Ne Mutlu Türküm Diyene.”

Allaha emanet olunuz Saygılarımla.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP