DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322787-0,75%
Isparta
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

TÜRK KADINI TÜRK ERKEĞİ İLE BİRLİKTE KADINA ŞİDDETE SON VERECEK
  • Medya Vatan
  • Yazarlar
  • TÜRK KADINI TÜRK ERKEĞİ İLE BİRLİKTE KADINA ŞİDDETE SON VERECEK
4621 okunma

TÜRK KADINI TÜRK ERKEĞİ İLE BİRLİKTE KADINA ŞİDDETE SON VERECEK

ABONE OL
31 Ocak 2022 19:29
TÜRK KADINI TÜRK ERKEĞİ İLE BİRLİKTE KADINA ŞİDDETE SON VERECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Türk destanlarında kadın erkeğinin her daim yanında idi. Kadın erkeğinin güç ve ilham kaynağı kabul edilirdi.   Eski bir Türk atasözünde belirtildiği gibi ; ‘’Birinci zenginlik sağlık, ikinci zenginlik iyi bir kadın.’’ İdi.

Eski Türk inancına göre ‘’Han ile Hatun’’ gök ve yerin evlatlarıdır. Kadının yeri yedinci kat göktür. Nitekim kadının yüceliği Altay Dağlarının en yüksek tepesine “Kadınbaşı” ismi verilerek yaşatılmıştır.

Eski Türklerde kadın miras hakkına sahipti. Kadının kendine ait mülkü mevcuttu. Kadının bunu istediği gibi kullanma hakkı vardı. Eski Türklerde koca karısını boşayabildiği gibi, kadında kocasını boşayabilirdi.

Arap gezgini olan İbn’i Batuta şöyle der ‘’ “Burada tuhaf bir hale şahit oldum ki o da Türklerin kadınlarına gösterdiği hürmetti. Burada kadınların kıymeti ve derecesi erkeklerinden daha üstündür.”

Yabancı devletlerin elçilerinin kabulünde hatun da hakanla beraber olurdu. Tören ve şölenlerde kadın, hakanın solunda oturur siyasi ve idari konumlardaki görüşlerini beyan ederdi. Mesela büyük Hun İmparatorluğu adına Çin ile ilk barış antlaşmasını Tanrıkut Mete Han’ın Katunu imzalamıştır. Ebul Gazi Bahadır Han, Secere-i Terakime’de, Oğuz ilinde, yedi kızın uzun yıllar beylik yaptığını anlatmaktadır.

Türk kültüründe destan kahramanları iyi ata binen, iyi savaşan, iyi kılıç kullanan kadınlar ile evlenmek istemektedirler.

Nitekim öz kültürel değerlerini hiçbir zaman kayıp etmemiş Türk kadını Kurtuluş Savaşı’nın silahlı mücadele günlerinde dahi erkeği ile birlikte her türlü zorluklarla baş ederek düşmanın yurttan kovulmasında büyük rol oynamıştır.

Cumhuriyet’in kurulması ile aynı eski Türklerde olduğu gibi kadın hakları tekrar sağlanmıştır. Cumhuriyet döneminde eski Türklerde olduğu gibi kadına erkek ile aynı hakları tanıyacak olan düzenlemeler büyük bir hızla gerçekleştirilmiştir. Eğitimde, iş hayatında, siyasette kadın erkek fırsat eşitliği sağlanmıştır.

Kadınlarımız önce 3 Mart 1924 tarihli Tevhîd-i Tedrisât Kanunu ile eğitimde erkeklerle eşitliği kazanmışlardır. 1926 yılında kabul edilen Medenî Kanun ile, erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmasına ilişkin düzenlemeler kaldırılmış, kadınlara boşanma hakkı, velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf hakkı tanınmıştır. Aile ve toplum hayatında kadın erkek eşitliğinin temelleri atılmıştır.

. Kadınlar her türlü meslek dallarına ilgi göstererek başarılı hizmetler yapmaya başlamışlardır.1936’da Kadınların çalışma hayatına düzenleme getiren İş Kanunu yürürlüğe girmiştir.

Türk kadınlarının siyasî hayata atılmaları konusunda ilk adım, 3.Nisan.1930 tarihli 1580 sayılı Belediye Kanunu’yla kadınlara Belediye meclislerine üye seçme ve seçilme hakkı tanınmasıyla atılmıştır. Bunu daha sonraki dönemde 1934 yılında yapılan anayasa değişikliği ile milletvekili seçme ve seçilme hakkının tanıması izlemiştir.

Kadınlar seçme ve seçilme haklarını sözde modern batı toplumları olan Fransa’da 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de elde edebilmişken Türkiye’de 1934’ten itibaren bu hakkı kullanmaya başlamışlardır.

Dünyada milletler arası ilk kadın kongresi 18 Nisan 1935′ de Atatürk’ün himayesinde İstanbul’da toplanmış ve bu kongreye dünyanın dört bir yanından gelen kadınlar katılmıştır. Atatürk “Milletler arası İlk Kadın Kongresi” delegelerine şöyle seslenmiştir.

“Türk kadınının dünya kadınlığına elini vererek, dünyanın barış ve güveni için çalışacağına emin olabilirsiniz.”

Şimdi Türk kadını, mayası bozuk erkeklerden şiddet görmeden geleceğe güvenle bakabilmek için Türk erkeği ile el ele vererek gerekli kanuni tedbirlerin alınmasını sağlayabilir ve dünya tüm dünya kadınlarına yeniden örnek olabilir.

Peki neler yapılabilir?

Çok şeyler yapılabilir mutlaka. Ama tekrar geçmiş Türk tarihine bakmamız bize belki yine bir yol gösterebilir.

Oğuz Kağan destanından öğrendiğimize göre ırza tecavüzün cezası ölüm veya gözlere mil çekilmesiydi.

Arap gezgini Ahmed bin Fadlan,Türklerin tecavüz suçlusunun bacaklarından çapraz bağlanmış iki ağaca bağladığını ve ipin kesilmesi sureti ile bacakların ayrıldığını hatıralarında belirtir.

Şimdi ben bir erkek olarak erkeklere bunları yapalım demiyorum.

Ancak iki kız çocuğu olan bir baba olarak bilmekteyim ki, sert ve caydırıcı tedbirler derhal alınmaz ise evlatlarımıza ve de kadınlarımıza şiddet asla durmayacaktır.

Ben bir Türk Erkeği olarak kadına şiddet konusunda yapılması gereken her şey için Türk Kadınlarımızın yanındayım ve onlarla beraberim.

Şimdi bütün Türk Erkeklerini ve bütün Türk Kadınlarını kadına yönelik şiddete bir son vermek için beraber göreve davet ediyorum

 

Tuğtigin Şen

Emekli Albay/Araştırmacı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP