DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322787-0,75%
Isparta
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

TÜRK MİLLİYETÇİLERİNE ! (ÖZELEŞTİRİ)
11821 okunma

TÜRK MİLLİYETÇİLERİNE ! (ÖZELEŞTİRİ)

ABONE OL
19 Şubat 2022 16:28
TÜRK MİLLİYETÇİLERİNE ! (ÖZELEŞTİRİ)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bana, -sen yoksun, sen öldün- diyorlar.
Bu kör acuna inat yedi iklimdeyim,
İste ellerini tutuyorum yaşanmamış bir çağın,
Ben güneşi kıskandıran gerçeğim.

İçim içime sığmıyor, maytaplardan deliyim;
Bir bayrak dalgalansa yüceden;
“Hadi” dese birisi
Peşindeyim, vallahi peşindeyim.

Dilaver CEBECİ’nin şiirindeki heyecanı duyanlar şimdilerde kaç kişi kaldı acaba?

Türk Milliyetçiliği’nin asil duygularından kaynaklanan asil duruşu olmasaydı Türkiye’nin bir Afganistan trajedisini yaşayacağını dile getiren Durmuş HOCAOĞLU’nun “Türk Milliyetçiliği, milli mücadele ruhunu ayakta tutmuştur” tespitini şimdi daha iyi anlıyoruz.

”Kalkın ey ehl-i vatan dediler kalktık. Onlar oturdu biz ayakta kaldık” saflığına düşmeden, geçmişin sorgusu ve tecrübesi ışığında diri kalmak ve tekrar kalkın dediklerinde yeniden kalkıp ve oturanların kim olduklarını unutmadan hareket ederek aynı ruh ve heyecanı canlı kılmak, milliyetçilerin en önemli vazifeleri olsa gerek…

Bizim gördüğümüz, Türk milliyetçilerinin ülküsü alemşümul olmakla birlikte, bugün onlara biçilen rol, büyük oranda mevzidir.

Akıncı beyi kabiliyeti ve istidadı olan bir hareket mahalle bekçiliğine maruz bırakılmıştır.

Yine bugüne değin gördüğümüz o ki fedailere yol açtırırlar, kahraman olarak yaşatmazlar; biçilen rol gereği kahraman olarak ölürler son sahnede.

Buraya kadar meseleye siyasal düzlemde biçilen rolün karşılığından bahsettim. Bir de fikri düzlemdeki karşılığı ve arızaları var. Onlardan da biraz bahsedeyim isterseniz.

Eleştiriye kapalı olan, düşünceyi kutsal ve dokunulmaz bir ideolojiye dönüştüren bir düşüncenin mükemmelleşme şansı yoktur.

Malumdur ki bu hareket uzun bir süredir entelektüel bir yaklaşım sergileyemiyor.

Bu durum yoksa bizlerin basit bir savunma refleksinin bir araya getirdiği, düşünceden korkan, antitezle beslenen, rakipleri ve düşmanları ile var olan, aksiyoner değil; reaksiyoner olan, gündem belirleyen değil; var olan gündemin peşinde koşan bir hareket haline gelmemizden mi kaynaklanıyor?

Millet sevdamız gerçeklerden kopuk romantik bir aşk mıydı yoksa?

Siyaset düşünceyi beslemez efendim! Düşünce siyaseti besler. Türkiye’de uzun zamandır muhafazakar milliyetçi camiada fikri kısırlık olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden Türkiye’de siyaset, hamasete ve tekrara düşmekten, lafı eveleyip gevelemekten başka bir maharet sergileyemiyor. Entelektüel kısırlık, muhafazakar milliyetçi siyaseti tıkamış görünüyor.

Mesela milliyetçi camia Erol Güngör’ün söylediklerinin üstüne ne koyabildi?
Durmuş Hocaoğlu’nu anlayabildi mi?

Türk milliyetçiliği fikri ve ülküsünün parti tekeline alınması, fikri kadrolar yerine parti kadroları yetiştirilmesi fikri süreci zaafa uğratmış ve parti yapısına ve menfaatlerine göre konuşan ve üreten, eleştirmeyen ve eleştirenlerin de hain damgasıyla hareket dışına itildiği bir yapıya büründürmüştür.

Muhataplarına seslenmek gerekirse:

Siz bol keseden atmaya devam edin. Düşünenleri, sorgulayanları hain ilan etmeye devam edin.
Bakalım, romantik millet aşkınız, gerçekler karşısında daha ne kadar bu milleti taşıyabilecek… Bakalım millete rağmen milliyetçilik nereye kadar sürecek…

Son sözüm şöyle olsun.
Ülkücü hareketin sosyolojik gerçeği hep olacak, ancak siyasal yansıması ve biçilen rolü hep tartışılacak!

Süleyman ORHUN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP