DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3526712,55%
Isparta
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKÜN DİRİLİŞ YOLU

TÜRKÜN DİRİLİŞ YOLU

ABONE OL
31 Ocak 2022 19:01
TÜRKÜN DİRİLİŞ YOLU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aralıksız 22 gün, 22 gece süren ve tarihin gördüğü en uzun meydan savaşı olan Sakarya Savaşının 100. Yılını anmak için 4-6 Eylül tarihlerinde Polatlı’da düzenlenen “Diriliş Yolu Yürüyüşü” ne bir grup arkadaş ile beraber katıldık. Korona Virüsüne rağmen Türkiye’nin her tarafından gelen insanların, gençlerin ve Polatlı halkının bu faaliyete gösterdikleri büyük ilgi bizleri çok sevindirdi.

Polatlı Belediyesinin liderlik yaptığı bu faaliyete Ankara Büyükşehir Belediyesi destek olmuş ve ortak çalışarak bu anlamlı faaliyeti düzenlemişlerdi. En önemlisi ise diğer kuruluşlar ve insanlar bu anlamlı faaliyete gönülden destek olmuşlardı.

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi’nde (POTA) bir araya gelen yürüyüş grupları POTA Müdürü Kadim Koç rehberliğinde ve kendisi tarafından verilen bilgilerle, DİRİLİŞ YOLU YÜRÜYÜŞÜNÜ ülkenin dört bir yanından gelen yürüyüşçülerle 3 gün boyunca icra ettiler. Ayrıca yürüyüşün yapılmadığı diğer zamanlarında Prof.Dr.Tufan Gündüz’ün verdiği konferanstaki bilgilerde, Musa Göçmen Senfoni Orkestrasından dinlediğimiz şarkılarda, Ankara Kulübü Derneğinden gelen seymenlerin oyunlarında , Türkiye Dağcılık Federasyonunun katkılarında ve daha isimlerini burada saymaya imkân bulamadığımız insanların, kuruluşların faaliyetlerinde “Diriliş Yolu Yürüyüşüne” verdikleri bu gönülden desteği hep hissettik.

Yürüyüşler boyunca Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın “Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırılmış oldu. Sonsuz hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu gökyüzünde uçan şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin sonsuz koruyucularıdır. ‘’ sözleri hep içimizde dolaştı.

Sakarya Meydan Muharebesi’nde yaşamını yitiren şimdi daha yeni bulunan Şehitliklerde koyun koyuna yatan adsız kahramanlarımızın mezarlarını görünce gözyaşlarımız ırmak oldu.  Aziz vatanımızın her köşesinden gelerek bu savaşta şehit olan atalarımızın şimdi bizlere baktıklarını ve bizlerden “sizler bu vatana bizler gibi sahip çıkacak mısınız ?”diyerek sorular sorduklarını hep hissettik.

Yürüyüşler boyunca Türk Ordusu’nun, dedelerimizin, ninelerimizin tek yürek olduklarını ve Türkiye’nin en uzun savaş hattı rotası olup Mangal dağından başlayıp Türbetepe, İkiztepeler, Beştepeler, Kartaltepe’den geçen ve Duatepe’de son bulan 106 km.lik savunma hattında ete kemiğe büründüklerini anladık.

Kısaca bu etkinlik yalnızca bir yürüyüş olmadı. Savaşın hüküm sürdüğü bu topraklarda yaşananları anlama ve hissetme imkânını bizlere sundu. Bu faaliyetin Sakarya Zaferi’ne sahip çıkarak büyük zaferimizi tüm milletimize hakkıyla hatırlatmak, yeniden bilinçle sahiplenmeyi özümsetmek ve özelikle genç neslimize aktarılması için en etkin yol olduğunu biz katılanlara kanıtladı.

Birer yürüyüş ve Türk Milleti mensubu olarak bu Diriliş Yolu Yürüyüşünde emeği geçen herkesi gönülden kutluyoruz. Bizleri en çok sevindiren ise farklı siyasi görüşe mensup insanların, kuruluşların ve farklı partilerden belediye başkanlarının bu milli faaliyette ortak işbirliği yapmaları olmuştur.

Bizler bu Diriliş Yolu Yürüyüşünün, Türk maneviyatını gelecek nesillere aktarmak adına gösterilen gayretlerin doruk noktası olduğunu anladık ve bu yürüyüşün resmi adı olan “Diriliş Yolu” ismini değiştirerek ve ona yeni bir isim verdik.

  TÜRK’ÜN DİRİLİŞ YOLU YÜRÜYÜŞÜ

Bizler yürekten inanıyoruz ki, bu tür faaliyetler Türk Milletini ve özellikle Türk Gençliğini diriltecektir.Bizler bu faaliyetin tüm siyasi partilerimiz, belediyelerimiz, okullarımız, kuruluşlarımız, insanlarımız ve başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere tüm Devletimiz için örnek alınmasını istiyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP