DOLAR 16,6208 -0.13%
EURO 17,3326 -0.39%
ALTIN 968,50-0,44
BITCOIN 317403-5,12%
Isparta
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

UKRAYNA KRİZİNİN ARKASINA NE VAR ? SIRADA NERESİ VAR ?
17021 okunma

UKRAYNA KRİZİNİN ARKASINA NE VAR ? SIRADA NERESİ VAR ?

ABONE OL
2 Mart 2022 03:43
UKRAYNA KRİZİNİN ARKASINA NE VAR ? SIRADA NERESİ VAR ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Ukrayna CB. Yanukoviç’in, Kasım 2013’te Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan Doğu Ortaklığı zirvesinde AB ile ortaklık anlaşmasını imzalamaktan vazgeçmesi ile kriz tetiklendi. Batı yanlısı muhalefet Kiev’de protesto etmeye başladı.

Aralıkta protestoculara müdahale edildi. Rusya, iktidara destek verdi.Olaylar kontrol altına alınamadı. Olaylar tırmandı. Yanukoviç Rusya’ya kaçtı. Yeni Başbakan ABD’ye gitti.Kırım’da Rus yanlıları ayaklandı. 16 Mart’ta yapılan referandum ile Kırımı Ruslar ilhak etti. Ukrayna krizi 21. Yüzyılı siyasi, mali, ticari ve ekonomik açıdan radikal değişikliklere ve gelişmelere yol açabilecek potansiyel risk ve tehlikelerle doludur.

Küresel gelirin % 60’ını 1300 dolayında şirket elinde tutuyor.
Gelirin % 40’ı 150’ye yakın şirketin elinde .Tüm mali piyasalardaki işlemlerin % 95’ini denetleyen 14 büyük firma (aile) olduğu belirtilmektedir. Bu 14 aile, 87 trilyonluk dünya gelirinin, 50 trilyon dolarını elinde tutmaktadır. Özetle, dünyadaki her sanayi dalındaki veya sektördeki gelişmeleri 20-30 kişi belirliyor.

Yeni dünya düzeni, Finans Kapital Sistem ile devletlerin güç mücadelesi ile ortaya çıkıyor. Bölgesel ve küresel siyasi bloklaşmalar şekilleniyor. Bu bağlamda Ukrayna krizi etki alanı, açık ve gizli amaçları yönüyle önemli ölçüde büyük stratejinin bir parçası .

ABD Rusya arasındaki egemen amaçlı bir güç mücadelesinden öte, dünya Finans Kapital Sisteminin dikte ettiği bir çıkış yolu planı olarak görmek mümkündür. ABD-Rusya-Çin-AB denkleminde, ABD aleyhine gelişen ve ABD’nin dünya ekonomik ve askeri egemenliğini kaybetme riski var.En etkili aktör Rusya’dır. ABD’ye göre Rusya kısa zamanda durdurulamaz ve etkisizleştirilmezse, ABD’nin dünya liderliği, dolayısıyla Finans Kapital Sistemin küresel piyasaları kontrol etme ve yüksek kar paylarını sürdürme olasılığı sona erebilir.Asya ve Uzakdoğu’da ise Rusya’nın yanı sıra Çin ABD için tehdit.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD’nin önünde tek engel TÜRKİYE kaldı. Rusya ile açık gizli ortaklıkla güneyimizde kukla Kürt devleti yarattılar. Esad ile anlaşarak Arapların Türkiye’ye gelmesi ve güney illerinde özellikle Demografik yapıyı bozma oyunları oynanıyor.

Rusya’nın bağımsızlığını verdiği coğrafyalarda ardında tampon güç olarak Rusları bırakması gibi Türkiye’de de ARAP bir tampon güç oluşturdular.

Mustafa AKIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP