DOLAR 15,9749 0.15%
EURO 16,8033 0.57%
ALTIN 930,360,03
BITCOIN 466064-2,32%
Isparta

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 UKRAYNA ve TÜRK DÜNYASI
611 okunma

 UKRAYNA ve TÜRK DÜNYASI

ABONE OL
25 Şubat 2022 17:31
 UKRAYNA ve TÜRK DÜNYASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bugün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ikinci günü ve tüm büyük devletler bu saldırıyı sadece sözlü tepkilerle izlemeye devam ediyor.

Büyük devletler I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti  toprak paylaşımı konusunda kendi aralarında anlaşmazlık çıkmasını önlemek için gizli olarak İstanbul(1915), Londra(1915), Syces-Picot (1916) ve St.De Maurienne (1917) anlaşmalarını yapmışlardır.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü(SIPRI)   2011 yılı dünya silah ticareti tablosuna göre; son 200 yıllık dünya tarihi içinde dünyaya silah satan ülke isimleri içinde ABD,  Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere ilk beş içinde yer alıyor. SIPRI’nin en son açıkladığı rapora göre dünyanın şu andaki en büyük silah ihracatçıları sırasıyla ABD, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya.

Şu andaki dünyadaki silah satışlarının %74’ü bu beş ülke tarafından yapılıyor. ABD’nin küresel silah ticaretindeki payı % 33’ü buluyor. Rusya’nın silah satış pazarındaki payı %23, Çin’in  %6.3, Fransa’nın %6, Almanya’nın payı %5.6’ dır.

Bugün Ukrayna için acaba Rusya, Amerika, Avrupa ve Çin arasında hangi gizli anlaşmalar kullanılıyor ve hangi gizli anlaşmalar yeni dünya düzeninin kurulması için yapılmaya devam edecek?

Acaba Ukrayna’dan sonra yeni dünya düzeninin kurulmasında  sıra hangi devletlerde ve yerlerde olacak ?

Şark Meselesi takipçileri İngiltere, Fransa, Rusya, Almanya ile Büyük Ortadoğu Planını beraber uygulayan ABD ve İsrail ve de tarih boyunca Türkler üzerine derin hedefleri bulunan Çin, Türk Dünyasını ve Türkiye’yi hiçbir zaman barış içinde bırakmayacağı açıktır.

Bugün Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birer bağımsız Türk devletidir. Bu devletlere ilaveten özerk Türk Cumhuriyetleri vardır. Altay Cumhuriyeti, Başkurtistan, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti, Çuvaşiştan Cumhuriyeti, Dağıstan Cumhuriyeti, Doğu Türkistan, Gagavuzya, Hakasya, Karaçay- Çerkes Cumhuriyeti, Karakalpakistan, Nahçivan, Tataristan, Tuva Cumhuriyeti ve Yakutistan özerk Türk devletleridir.

Bütün bunlara ilaveten İran’ da Azeriler, Kaşkaylar, Kaçarlar,  Rusya’ da Nogaylar, Ahıska Türkleri, Terekemeler ve Karay Türkleri, Yunanistan, Bulgaristan ve eski Yugoslav devletlerinde Balkan Türkleri, Irak’ ta Türkmenler, Suriye’de Oğuz Türkmenleri, Çin’ de Yugurlar, Salarlar ile dünyanın diğer coğrafyalarında Halaçlar, Şahsevenler, Naymanlar ve Avrupa Türkleri gibi burada isimlerini saymaya imkân bulamadığımız  daha birçok Türk kökenli topluluklar bulunmaktadır.

 

Bugün dünyada yaşayan Türk nüfusu Türkiye Cumhuriyetinde 83.000.000 olmak üzere yukarıda saymaya çalıştığımız diğer yerlerle birlikte ortalama 235.000.000 kişiyi bulmaktadır. Bu rakam Çinliler ve Hintliler’ den sonra Türkleri dünyanın en kalabalık 3.nüfusu yapmaktadır.

Haydi  “Yurtta Sulh Dünyada Sulh” diyerek  küresel güçlere dur demek ve tüm dünyaya barış için örnek olma zamanı gelmiştir..

Haydi artık sömürüye karşı tüm Türk Dünyasının barış içinde yaşaması için Türk Birliği kuralım.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP