DOLAR 16,6415 -0.04%
EURO 17,3269 -0.42%
ALTIN 967,47-0,55
BITCOIN 318181-4,59%
Isparta
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

ÜNLÜ FİLM YAPIMCISI İLE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ
7721 okunma

ÜNLÜ FİLM YAPIMCISI İLE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

ABONE OL
28 Nisan 2022 15:31
ÜNLÜ FİLM YAPIMCISI İLE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Ünlü film yapımcısı ve yazarı Amerikalı Todd Solondz ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yaptığı filmler ile birçok konuda sinema camiasına ilham olan Todd solondz ile Skype üzerinden gerçekleştirdiğimiz röportaj yaklaşık yirmi dakika sürdü. Röportaj konusu ağırlıklı olarak filimler üzerinden gerçekleşirken Türk Sinemasının da dünyada yükselişini beraber inceledik. Röportaj İtalya’nın Padova şehrinde kayıt altına alınmıştır.

Todd Solondz 15 Ekim 1959 doğumlu, karanlık, sosyal açıdan bilinçli hiciv tarzıyla tanınan Amerikalı bir film yapımcısı ve oyun yazarıdır. Solondz’un çalışması, New Jersey’deki kendi geçmişinin bir yansıması olan “orta sınıf Amerikan banliyölerinin karanlık göbeği” hakkındaki yorumuyla eleştirel beğeni topladı. Eserleri  Dollhouse’a Hoş Geldiniz (1995), Mutluluk (1998), Öykü Anlatma (2001), Palindromlar (2004), Savaş Zamanında Yaşam (2009), Dark Horse (2011) ve Wiener-Dog (2016).Bu eserleri ile 16 farklı festivalden çeşitli ödüller kazandı.

MÜLAKAT

Muhabir: Merhabalar Profesör nasılsınız?

Todd: Teşekkür ederim siz nasılsınız, size nasıl yardımcı olabilirim.

Muhabir: Sizinle mülakat yapma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Size sormak istediğimiz ve cevabını almak istediğimiz birkaç sorum var.

-Filmlerinize baktığımızda birçok siyasi mesaj ve obje görüyorum. Mesela hatırladığım kadarı ile bir filminizde çocuk İsrail tankına taş fırlatıyor. Bunun gibi siyasi objeler bulmamız mümkün. Sormak istediğim şu, Film yaparken Motivasyonunuz Siyaset midir?

Todd: Aslında Siyaset benim motivasyonum değil. Filmlerimi yaparken her zaman duygu ön plana çıkar. Lakin Siyaset hayatınızdan veya işlerinizden dışarı atabileceğiniz bir şey değil. Bildiğiniz gibi Siyasetten kaçınmak dahi aslında siyasi bir söylemdir. Ancak evet, filmlerimde bazı aşamalar ve yönler var ki onlar Siyaset ve sosyoloji içeriyor. Lakin Siyaset benim başladığım yer değil. Ben her zaman Duygu içeren kaynaklar ile başlarım.

Muhabir: İkinci sorum ‘The Winner Dog’ filminizin bir sahnesinden olacak. Bir anne Köpeğini kısırlaştırmak istiyor ve bunun için oğlunu ikna etmesi gerekiyor. İkna ederken ‘Tecavüzcü Muhammet’ adlı korkunç ve iğrenç hikâyeyi anlatıyor. Ben bu sahneden şunu anlıyorum ki, siz bu sahnede İslamafobinin Amerikan Halkının ve aslında toplumun ana unsuru Ailelerinin içerisinde ne kadar yaygın olduğuna dikkat çekiyorsunuz.  Bununla alakalı ne söylemek istersiniz?

Todd: Evet bunu söyleyebiliriz. Aslında bu fikir Fransız Oyuncu Julie Delphy’e rol vermemden çıktı. Biliyoruz ki İslam meselesi ABD’ye göre Fransa’da daha büyük. Tabii İslamafobyanın farklı şekilleri var lakin Fransa gibi bir yerde daha yoğun yaşanıyor. Yani Fransız bir oyuncunun bulunması bana bu konuda bir şeyler yapma fikri verdi. Bu sahne iki şekilde anlaşılabilinir. İslamafobianın kritiği ve bir o kadar da İslam Fundamentalslarının kritiği.

Muhabir: Bir Sonraki sorum şöyle; Filminizdeki karakterler genelde sıradan insanlar olmuyor. Daha çok toplumdan kendini izole etmiş yahut radikal davranışları olan kimseler oluyorlar. Mesela ‘Hapiness’ filminizde doktor çocukların evine giderek toplumun kabul etmediği birtakım davranışlarda bulunuyor. Neden bu karakterleri seçiyorsunuz?

Todd: Tahmin ediyorum ki bu konu hakkında her gün gazetelerde yahut internette haber okuyorsun yani bu konuyu ben yaratmadım zaten vardı. Farklı olan şu ki bu konunun amacı onu şeytani olarak göstermek değil. Benim aslında ifade etmek istediğim bir radikallik değil bu konunun hayatın bir parçası olduğudur. Eğer insan haklarına inanıyorsan bu suçu işlemiş insanlar için de insan hakları geçerlidir. Bu sana sorum olsun, ABD’de Cinsel suçu işlemiş insanlar kayıt altına alınır. Cinayetten suçlanıp mahkûm edildiysen cezadan sonra özgür olabiliyorsun ama Cinsel suç işlediysen kayda giriyorsun ve herkesin sahip olduğu haklara sahip olamıyorsun ve her yerde yaşamana izin vermiyorlar.  Hayatlar bu şekilde mahvoluyor. Medeni toplum bununla böyle mi başa çıkıyor? İnsan haklarını savunan hiçbir siyasetçi bu konuda aynı düşünmez çünkü düşünseler bir daha seçim kazanamazlar.

Muhabir: Bir monoloğunuzda dediniz ki benim filmlerim herkes için değildir. Filmleriniz kimin içindir diye sormayacağım zira bu soru daha evvel soruldu ve cevabını biliyorum.  Benim filmlerim herkes için değildir derken kastettiğiniz belli bir gurup var mıdır?

Todd: Hayır yok, benim filmlerim herkes için özellikle onu sevenler için. İzleyicilerimden istediğim İdeolojiyi kenara bırakmalı ve açık fikirli olmalarıdır.

Muhabir: Daha evvel İstanbul’a geldiniz mi?

Todd: Evet, geldim ve İstanbul’u seviyorum. Çok güzel bir şehir, harika yemekleri var. Yine gelmek isterim.

Muhabir: Türkiye’de takip ettiğiniz Siyasetçi veya yazar var mıdır?

Todd: Sadece Orhan Pamuk’u tanıyorum. Amerikalılar Türkçe eserleri pek İngilizceye çevirmiyorlar. Şu an Yaşar kemal var ama tercümeler yeterli adette olmuyor. Bu yüzden okuduklarım dışında Türk kültürüne dair yeterli bilgiye sahip değilim. Bir sefer Nuri Bilge Ceyhan geldi o sayede çalışmalarından haberdar oldum.

Muhabir: Üniversite de Hocalık yapıyorsunuz değil mi?

Todd: Evet tam zamanlı bir işe sahibim ama bu her zaman okulda olduğum manasına gelmiyor. Yapacak başka işlerim de oluyor.

Muhabir: Öğrencileriniz ile bir film planınız var mı?

Todd: Amerika Fransa gibi bireysel işleri destekleyen bir yer değil. Burası oldukça kapitalist bir yer ve kendi filmimi dahi yapmak için çok zaman finansman bulmam gerekiyor. Aslında Kudüs’te 4 direktörün yer alacağı bir kısa film projem var. Direktörler Müslüman, Yahudi, Ermeni ve Katolik olacak. Evet birçok proje ile meşgulüm.

Muhabir: Son sorumu sormak istiyorum. Türk takipçilerinize bir mesajınız var mıdır?

Todd: Bir mesajım yok olsa idi Twitter kullanırdım. Gerçekten kimseye tavsiye vermem gerekmiyor. İzleyicilerin filmlerimi keşfetmelerini beklerim izlemekten daha öte. Türkiye’ye tekrar gelmek çok isterim. Ancak siyasi değişimler çok hızlı oluyor gelecekte ne olacağını gerçekten bilmiyorum. Ama siz gençsiniz sosyal değişim için mücadele edebilirsiniz.

Muhabir: Türkiye’ye gelmek istiyorsunuz, herhangi bir proje yahut teklif var mıdır?

Todd: Tekliflere açığız

Muhabir: Bize ayırdığınız zaman için teşekkür ediyorum. Verdiğiniz bu şans çok kıymetli idi.

Todd: Sizinle mülakat yapmak çok keyifli idi, ümit ediyorum iyi zaman geçirmişsinizdir. İyi şanslar diliyorum.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP