DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3526712,55%
Isparta
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

UZAKTAKİ YAKIN DOST

UZAKTAKİ YAKIN DOST

ABONE OL
16 Mayıs 2022 09:09
UZAKTAKİ YAKIN DOST
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son iki kitabına Editör’ lük yaptığım Sayın Sedat Memili Hocam “Bir Ölünün Seyir Defteri” ve “ Kendini Arayan Tanrı” kitaplarını imzalı olarak tarafıma gönderdiğin de başlıktaki ifade ile hitap etmişti.
Çok sıcak, samimi ve içten bu davranışı bende sonsuz çağrışımlar yaptığı için bu ilhamla dostluk kavramını mercek altına almak istedim. Birisine laf olsun diye dostum demenin ötesine geçtiğimizde derin anlam ve öneme haiz olan bu ifadeyi gerçek anlamda hak eden çok az insan olduğunu düşünüyorum. Dostluğun içeriğine baktığımızda altında şunların olması kaçınılmadır;

 Size sizden daha yakın bir tutum,
 Sizi sizden daha fazla düşünen bir yaklaşım,
 Sizi sizden bile koruyan bir sahiplenme,
 Sizi sizden bile daha çok seven bir kabulleniş,
 Size sizden daha vicdanlı bir davranış…

Bütün bu özellikler bir insanda mevcut ise ona dost olarak sonsuz bir güvenle yaklaşabilirsiniz. Aksi takdirde dost bildiklerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Dost olabilmek için aynı kanı, aynı soyu, aynı aidiyeti taşımanız gerekmiyor. Hatta yüz yüze bile gelmeniz söz konusu değildir, aynı duyguları paylaşıyorsanız gönülden gönüle dostluk köprüleri kurulacaktır.

Birbirine akraba hatta kardeş olup da birbirinin gözünü oyan insanların mevcut olduğu bu fani dünyada dost olmaktan öte dost kalabilmekte çok daha önemlidir. Bu konuda inancımızın ölçüsü orta yol olduğu için mutlaka dikkate alınmalıdır. O da birisine sonsuz güvenme aranız bozulabilir, bunun yanında hiç kimseyi de silme bir gün dost olabilirsiniz hükmündedir.
Bir insanın birden çok dostunun olması da söz konusu değildir. O insan o şekilde zannedebilir fakat sadece zandan ibarettir. Dost ve dostluk elmas mücevher gibidir, çok olduğunda bir değer ifade etmez. Zaten isteseniz de bulamazsınız. Gerçek ve hakiki manada bir dostunuz var ise ona sahip çıkın ve de asla vazgeçmeyin.

Dostunuzu test etmenin yolu ise; birlikte yolculuğa çıkmak, birlikte alışveriş yapmak veya birlikte ortaklık yapmaktan geçmektedir. Bu ilişkiler sonucunda ortaya çıkan bir falso ilişkilerinizi tekrar gözden geçirmek için fırsat olacaktır. Bir insanın herhangi bir canlı veya bitkiyle de dostluk kurması ihtimal dâhilindedir tasavvufa göre de gerçek dostun Allah olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.
Sonuç olarak; Yüce Allah’ım herkese ebedi dostluklar nasip etsin inşallah. Çok fazla arkadaş biriktirmek yerine tek de olsa uzakta da olsa bir dosta sahip olmak uzakları yakın, gönülleri mutmain edecektir. İyi ki varsınız Sedat Hocam Adana’ya selam olsun.
Esenlik dileklerimle,
Erol Aydın

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP