DOLAR 13,48181.21%
EURO 15,32421.39%
ALTIN 770,651,25
BITCOIN 768015-0,84%
Isparta

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vatan sevgisi siyasetten üstündür.
17 okunma

Vatan sevgisi siyasetten üstündür.

Gülşen Serin

ABONE OL
3 Kasım 2021 09:39
Vatan sevgisi siyasetten üstündür.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyaset ve politika birbirinden ayrı anlamlar taşısa da, birbirini tamamlayan kavramlardır. Siyaset yönetmek, politika yönetmek için izlenen yoldur kısaca.

Günümüzde herkesin siyaset yapmak gibi bir hevesi kursağında büyüdü. Büyüdükçe de ne yutulabiliyor, ne kusulabiliyordu. Çünkü artık siyaset yağlı bir kazanç, görkemli bir güç kaynağı. Dokunulmazlık zırhıda var. Bana göre sorgulanamayan yasal mafya.

Dünya değişti, vizyon değişti, çağ değişti bizde değişmeyen tek şey dinozor siyaseti.

Hamaset ve slogan, bölücülük gibi bir adım ilerlemeyen aksine geri giden adaletsiz, hukuksuz bir düzen. Yetersiz çapsız beyinsiz bir politika. Herkesin artık kabul etmesi gereken bir konu var. Siyaset bir bilim dalıdır, eğitimi ve yeterli tecrübesi olmayan hiç kimsenin ilişmemesi gereken hassas bir dengedir. Siyaset matematiktir, hitabet sanatı değildir.

Matematikten istatistiğe, felsefeden sosyolojiye, psikolojiden edebiyata, sadece kendi dinine değil hak ve batıl tüm inanç sistemlerine, mitolojiden uzak yakın tüm tarihe, hatta ve hatta astronomiye kadar her konuda donanıma sahip kişilerin siyasi bir oluşum içinde yer alması çağın gereğidir. Zira teknoloji çağındayız. Eskiden biz ile başlayan tüm cümleler artık hükümsüzdür. İdeolojisiz siyaset devri başarısız olmuştur.

Siyaset normal bir meslek halindedir günümüzde. Kişisel menfaat üzerine dönen siyaset, vatan sevgisi barındırmaz. Oysaki siyaset; vatan, millet sevdası ile elini kolunu gerekirse başını taşın altına koymaktır. Adil bir düzen için çalışmak, sadece ülke sınırları içinde değil dünya çapında refah seviyesine halkı kalkındırmaktır. Eğitim sistemi ile çığır açacak nesil yetiştirmektir. Her anlamda ekonomik alanda sosyal alanda sağlık alanında dünya ile uyum sağlayacak politika geliştirmektir. Ezberleri bozmaktır siyaset. Peygamber efendimiz gibi, Atatürk gibi. Velhasıl kelam Vatanını milletini sevmektir siyaset.

Bu yüzden herkes siyasetçi olmamalı, tarlasını yağmur yağan tarafa çeken donanımsız, omurgasız kişiler uzak durmalı.

Kahvede okey masasında oturanda siyaset yapıyor, bu işin ilmini okuyanda. Ama kime sorsan vatan sevdası için siyaset içinde. Ne yazık ki vatan sevgisi siyasi görüşle ölçülüyor. Tıpkı iman ölçtükleri gibi.

Oysa vatan sevgisi bazen geri çekilip sadece bildiğin işe odaklanmaktır. En iyi bildiğin işi hakkıyla yapmak üretmektir. Gürültünün çok olduğu zamanlarda susabilmektir. Adaletsizlik sadece kendine yapıldığında değil, başkasına yapıldığında da avazın çıktığı kadar bağırmaktır.

Vatanı sevmek, sadece sana imkânlar sunacak kesime, ya da aile çevre etkisi sloganı ile işin ehli olmayan kişilere yetki vermemektir. Vatanı sevmek köleliğe razı gelmemektir. Çanakkale de şehit olan 15’lilerin direndiği gibi direnmektir. Vatanı sevmek, aileni evladını sevmek ahlaklı yetiştirmektir. Kadını koruyup kollamak güçlendirmektir. Kadını ancak bilgi ile eğitimle güçlendirebiliriz.

Sadece siyasi bir kimlik sahibi olarak ahkâm keserek sığ bir ideoloji ile ülke kurtulamaz. Herkes ülke yönetiminde söz sahibi olarakta siyaset yapamaz. Öyle ya sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa. Doğru kişiler siyasete girecek politika belirleyecek, geri kalanımızda üretecek, zayıf yönlerimizi güçlendirmek için uğraşacak mesela kadın ve çocuklarımızı doğru yönlendirecek. Herkes önce kendini, sonra çevresini aydınlatacak. Kuru gürültüyü kesip işine bakacak somut bir üretici olacak işi yoksa içine bakacak.

Vatan sevgisi imandandır, siyasetten üstündür vesselam.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.