DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348898-1,09%
Isparta
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

VELHASILIKELAM İMTİHAN’ DIR

VELHASILIKELAM İMTİHAN’ DIR

ABONE OL
14 Şubat 2022 09:37
VELHASILIKELAM İMTİHAN’ DIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Durun, durun! Size anlatacağım çok şey var. İçinizden yine başladı konuşmaya demeyin lütfen. Çok biriktirdim içimde, tıka basa doldurdum kelimeleri. Zaman gece yarısı an itibariyle saatim 03:29. Dolunay var bu gece. Biraz da soğuk. Biraz dediğime bakmayın, bayağı bir soğuk var. Anlatacak o kadar çok şeyim var ki, hangisinden başlasam bilmiyorum, bilemiyorum.

İnsanın omuzlarına bazen öyle bir yük yüklenir ki, dünyanın en güçlü adamı olsa da taşıyamaz. Ezilir kalır altında. Beden olarak belki bir değişiklik olmaz ama, hafif bir rüzgâr esse uçacak gibidir. İmtihandır velhasılıkelam. Her şeyin olduğu gibi. Önemli olan bu imtihan sürecinde, dimdik durabilmektir. Alemlerin Yaratıcısı olan Allah çoğu zaman bizlerin sabrını ve sadakatini bildiği halde ölçmek, sınamak ister. Şükretmemiz gerekir her halimize. Çünkü bizim halimizden daha da kötü durumda olan insanların varlığını bilmeliyiz. Hz. Mevlâna’ ya ait olduğunu bildiğim bir söz vardır. Sizlerle paylaşmak niyetindeyim. ‘’ Sanma ki dert sadece sende var, sendeki derdi nimet sayanlar var. ‘’ Ne kadar doğru bir söz değil mi? Biz kombinin sıcaklık ayarı düşük diye söylenirken. Köşe başlarında belki eski bir battaniye parçasını, belki de bir karton kutuyu üzerine yorgan yapanlar var. Biz trafik çok yavaş ilerliyor diye söylenirken, işine ya da okuluna yürüyerek gidebilmek için sabah ezanından önce evinden çıkıp akşam ezanından sonra eve dönen insanlar var vs. vs. O kadar çok örnek verebiliriz ki bu veya bu gibi durumlara.

 

Her halimize şükürler olsun. Bu dünyada her şey para, mal, mülk, şan, şöhret demek değildir. Hiçbir şeyimiz olmasa bile Elhamdülillah sağlığımız yerinde. Hasta yataklarında yatan ne kadar insan var biliyor musunuz? Ya da hastanede yatan sevdiğini, eşini, dostunu günler boyu hastane bahçesinde bekleyen insanlar var. Allah her hastaya şifa ve hasta yakınlarına da sabır ve kolaylıklar versin inşaAllah. Zor iş gerçekten çok zor iş.

 

Çeyrek asrı çoktan geçti benim bu yaşım. Yaşımın genç olması aldatmasın sizi. Yaşla yaşlanmıyor ki insan. Kederle, dertle yaşlanıyor. Çektiğim her çile de, gördüğüm her zorlukta bir şeyin bilincinden asla çıkmadım elhamdülillah. İmtihan. Geçen haftalarda ki yazımda da dile getirmiştim, bu dünyanın yalan ve imtihan olduğunu. Allah’ tan gelen her şey imtihandır. Herşey de Allah’ tan geldiğine göre tabiri caizse attığımız adım bile imtihandır diyebiliriz. Fakir olmakta imtihandır, zenginlikte. Çoban olmak ta imtihandır, bir üniversitede profesör olmakta. Örnekler uzadıkça uzar. Manâ alemine bakıldığında bunlar tek kelimeyle kocaman bir ‘ hiç ‘ tir. Ve şu da unutulmamalıdır ki, dünya da kalacak olan her şey az önce söylemiş olduğum gibi bir ‘ hiç ‘ tir. Kul olmalıyız. Sadık olmalıyız, sadakatli olmalıyız. Konuyu fazla dağıtmadan geri dönelim asıl konumuza. İmtihan dedik değil mi ?

 

Allah hepimize Eyyûb peygamberin sabrından nasip etsin. Nasıl bir imtihandan geçtiğini anlatmak uzun sürer, lütfen müsait bir zamanınızda okuyun. Şeytan’ ın nasıl onunla uğraştığını, malını, mülkünü ve evlatlarını nasıl kaybettiğini lütfen okuyun. Ama Eyyûb sabrı denir ya, Allah’ ın peygamberi dimdik bir şekilde çıktı o sabır imtihanından.

 

Ben, ahh ben yine sözü uzattıkça uzatıyorum. Nedendir bilinmez konuşmaya gelince, bir şeyler yazmaya gelince durmak nedir bilmiyorum. Hakkınızı helal edin lütfen. Bir dua ile bitirmek istiyorum. Allah herkesin imtihanında yardımcısı olsun inşaAllah…

 

Selam, sevgi ve dua ile.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP