Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 10:27
 
5 Asırlık Karagümrük Semti Türk Futbolunu Sallıyor
MEHMET T.
FUTBOLA DAİR HERŞEY
 
 

Bu yazımızın amacı Karagümrük futbol takımının Türkiye Süper Ligi (TSL) 2020-2021 sezonunun ilk 15 haftası boyunca ortaya koyduğu futbolu irdelemektir. Önce biraz edebiyat:  İlber Ortaylı hocamızın tavsiye ettiği; Peyami Safa’nın "Cumbadan Rumbaya" romanı ve Ercüment Ekrem’in Kan ve İman romanındaki “Estekzade" tasvirlerinin Karagümrük semti ile ilgili okuma yapmak isteyen okurlarımızın ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Biz konumuza dönelim. Keyifli okumalar.

 

Daha önce beğeninize sunduğumuz Kasımpaşa yazımızda görsel kullanmamış yazımız çerçevesinde takımı kafanızda canlandırmanızı amaçlamıştık. Karagümrük analizimizde ise resimlere ve grafiklere yer verdik. https://www.medyavatan.com/mobil.php?islem=yazarlarimiz&altislem=detay&id=515

 

Karagümrük futbol takımında ilk 15 hafta boyunca kayıtlara göre Atılay Canel UEFA Pro Lisansı ile görev yapmıştır. Ancak, kamuoyu Şenol Can’ı teknik sorumlu olarak tanımakla birlikte sahaya idareci kimliği ile çıktığını biliyor. Karagümrük ikinci haftadan sonra 1-4-1-4-1 dizilişi ile sahada yer aldı. Galatasaray maçında ise 1-4-2-3-1 dizilişini tercih etti.  

 

Karagümrük nasıl gol atıyor?

Gol atma sayısına göre sırasıyla Sabo 52, Ndao 18, Sobiech 9, Roco 5, Zukanovic 87, Mevlüt 11, Ndiaye 20, Durmaz 71 ve Biglia 6 en etkili isimler. Assist açısından ise Ndao 18 ve Ndiaye 20 dikkat çeken futbolcular. Hücum aksiyonlarında birçok futbolcunun adının geçmesi rakipler için çekinilecek bir durum. Takımın bitiricilik konusunda sorununun olmadığını söyleyebiliriz.

 

Karagümrük açık oyunda daha çok merkezden hücum etti ve çok şut attı. Gol sayısının atılan şut sayısıyla doğru orantılı şekilde arttığını futbolcuların bireysel verilerinden de görebiliyoruz. Örneğin, takımın en çok şut atan iki futbolcusu Sabo 52, ve Ndao 21 sonuca etki eden en değerli iki oyuncu olarak görünüyor.

 

Berabere giden maçlarda öne geçebilmesiyle dikkat çekiyor. Ayrıca, ikinci yarılarda gol yedikten veya attıktan hemen sonra bir gol daha atması veya yemesi olasılığı yüksek, bu Karagümrük takımının golden sonra açık futbol tercih etmesinden kaynaklanıyor.

 

Bu 23 golün sadece bir tanesi serbest vuruştan, 4 tanesi penaltıdan, 4 tanesi köşe vuruşu sonrası ve 4 tanesi de kontratakla üretilmiş. İlk 75 dakikada gol dakikaları için belirgin bir yoğunluk yok ancak son 15 dakikada ise 7 gol gelmiş. Karagümrük maçın sonunda gol için yükleniyor. 

 

Bu verilerden yola çıkarak Karagümrük’ün hücum tarzını bireysel, grup ve takım açılarından ayrı ayrı değerlendirelim:

 

Bu dönemde Karagümrük takımı hücum hattında tek forvetle oynadı ve geriye düştüğü maçların sonunda bazen iki forveti tercih etti. Diğer oyuncuların hücuma katkılarına yazımızın ilerleyen bölümlerinde değindik.  

 

Viviano 2, iki maç hariç kaleyi korudu. Sağ ayağının zayıf olması savunmada oyun kurarken dezavantaj olabiliyor. Geri paslarını daha çok orta saha çizgisi ile taç çizgisinin birleştiği yere göndermek istiyor. Geri paslarında riskli hareketler yaptığı görüldü. TSL’de uzun toplar gönderen futbolcular sıralamasında 7. sırada yer alıyor.

 

Dörtlü savunmanın sağ kenarında Civelek 28, ve Lichaj 15 alternatifli olarak görünüyor. Civelek 28 daha çok ilk 11 başladı. Savunmanın solunda ise Balkovec 29, yerini garantilemiş durumda ama Erdem 3, hem bu mevkiinin hem de orta sahada çizgide oynayan diğer adayı.

 

Geri dörtlünün sağ kenarında oynayan Civelek 28, topla oynamayı seven bir futbolcu, çizgiden gitmek yerine topu ayağına yapıştırıp önündeki sol bekin iç tarafına, zayıf ayağına doğru diriblingle gidiyor. Dar alanda ani yön değiştirmeleri belirgin. Bu dalışlarda beklenmedik gol pozisyonları hazırlayabiliyor. Aut çizgisine ulaştığı pozisyonlarda yakın altı pasa veya penaltı noktasına yerden nokta pas tercih etti. Kaybettiği topu hemen kazanabiliyor. Lichaj 15, ise hücumda pek becerili bir oyuncu değil izlenimi verdi.

 

Savunmanın sol kenarına Balkovec 29, ambargo koymuş durumda. Sol çizgi savunmacısı olmasına rağmen ceza sahasına top indirmek konusunda takımın açık ara en önemli futbolcusu. Yakın altı pasa inen uzun taç atışlarını da kullanıyor. Pas oyununa katılıyor. Sol ayakla baraj üzerinden kullandığı falsolu serbest vuruşlarla etkili oluyor. Temaslı rakiple karşılaştığında kontrolünü kaybedebiliyor.

 

Erdem 3, kontra çıkışlarda sol çizgide etkili oldu ve sonrasında isabetli anahtar pasları ile forvetleri gol pozisyonuna soktu. Sol ayağını çok daha iyi kullanıyor. Hücum bölgesinde ceza sahasına yaptığı koşularda topu önüne istedi. Zaman zaman kendini yere atarak oynadı. Daha çok orta sahanın sol çizgisinde başarılı olarak göründü.

 

Dörtlü savunmanın merkezinde oynayan Roco 5, Kurucuk 22, Zukanovic 87 hücumdaki duran toplarda fiziklerini çok iyi kullanıyorlar. Özellikle köşe atışlarında hem gol buluyorlar hem de indirdikleri toplarla gol pozisyonu hazırlayabiliyorlar.

 

Roco 5, merkez savunmanın her iki tarafında da oynadı. 1. Bölgede oyun kurmak ve pas oyununa katılmak konusunda becerisi sınırlı göründü ve zaman zaman hatalar yaptı. Hücum köşe atışlarında uzak direkte ikinci topa gidiyor.

 

Kurucuk 22, merkez savunmanın sağında daha rahat oynuyor. Savunmada oyun kurarken veya 2. Bölgeden 3. Bölgeye geçişlerde anahtar pas tercihlerinden oyunu çok yavaşlatabiliyor. Top ayağına geldiğinde çabuk karar veremediği anlar vardı. Uzun boyu (Boy:192 cm) ve güçlü fiziği ile duran toplarda rakip ceza sahasına gol aramaya giden isimlerden ve uzak direğe arkadan koşarak etkili olmaya çalıştı. Uzun boyu nedeniyle önemli tehdit oluşturması rakip takımın hava hakimiyeti en iyi oyuncusu ile eşleşmesine yol açıyor. Adım değiştirmeyi uygulamakta ustalaştığında hücum ederken daha etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

 

Zukanovic 87, oynadığı maçlarda merkez savunmanın solunda yer aldı. Futbolcu sol ayaklı ve savunmadan top çıkarırken pas oyununa katılıyor. Uzun pas atmaktan çekinmiyor. Hücum köşe atışlarında penaltı noktasından altı pasa koşarak ve daha çok ikinci toplara giderek gol arıyor. Uzun boyu (Boy:188 cm) ve güçlü fiziği ile uzak direkte etkili oldu.

 

Biglia 6, 2014 Dünya kupasında finalde yer alan ve TSL’de 2020-21 sezonunda futbol oynayan iki futbolcudan biri. Topla oynama açısından her zaman oyunun içinde ve takımdaki en önemli futbolcu. Karagümrük topu kazandığında topla hemen hemen her zaman buluşuyor. Geri dörtlünün hemen önünde savunmacı orta saha rolünde ancak ceza alanına top indirebiliyor, arkadaşlarına şut pozisyonu hazırlıyor, serbest vuruşları tehlikeli, anahtar pasları var. Markaj altında ve tempolu oynamaya alışkın ve tecrübeli bir futbolcu. Biglia 6, giden pas yolları muhakkak tıkanmalı. Müsabaka boyunca ritimden çıkarmak için özel önlem gerekir.

 

Aşağıdaki resimde Karagümrük takımının (siyah formalar) aut atışı sonrasında 1. Bölgeden paslaşarak çıkma girişimini görüyoruz. Karagümrük sezonun ilk haftalarında kale atışı ile geriden oyun kurmaya çalıştı. İki merkez savunmacısı top almak için ceza sahası içinde pozisyon aldılar. Kanat bekleri çizgiye açıldı. Zukanovic 87 ve Roco 5 oyun kurmak konusunda daha rahatlar, ancak Kurucuk 22 biraz tedirgindi. Daha çok Roco 5, sağ çizgiye doğru topu alıp kenara oynamaya çalıştı. Eğer kaleciye geri pas vermek zorunda kalırsa Viviano 2, ters kanada topu orta saha ile taç çizgisinin birleştiği yere uzun gönderdi. Orta sahanın ortasındaki Biglia 6, arkasındaki markaj yüzünden top almaya pek niyetli değildi. Bu pozisyonlarda Sabo 52 ve Ndiaye 20 topa çok uzak kaldılar. İlk hafta boyunca bu uygulama istendiği gibi gerçekleştirilemedi. İlerleyen haftalarda ise Viviano 2, topları uzun gönderdi. Kaleci uzun topla çıkan kaleciler sıralamasında 7. sırada.

 

 

Ndao 18, sağ çizgide golcülük özelliği de olan tam bir kanat oyuncusu. Karagümrük takımını hücum aksiyonlarında en değerli futbolcusu. Ceza sahası içinde topla aksiyon açısından istatistiki olarak lider ve sonuca gitmek açısından gol (4) ve assistleri (3) ile oldukça verimli. Ndao 18, en önemli fiziksel özelliği ise sürati. (Boy: 176 cm) Çizgide topla buluştuğunda orta yapmaktan çok adam geçip ayağa paslarla golcüleri bulmak istiyor. Çizgide çok topla buluşur ve kenardan getirdiği toplarda vurur gibi yapıp penaltı noktasına yerden nokta pas verir. Ceza sahasının hücum yönüne göre sağ köşesinden kaleyi gördüğünde sert plase veya şut atmaktan çekinmez. Seyretmeye değer bir futbolcu. Orta sahada ama çizgiye yakın topla buluştuğunda sahanın içine doğru kat edip tekrar kendi ekseni etrafında dönüp çizgiye yöneliyor. Takımın en fazla sarı kart gören futbolcusu. Bu futbolcuya muhakkak adam adama markaj gerekir.

 

Sabo 52, toplam şut sıralamasında başı çekmekle birlikte takımın en golcü futbolcusu.  5 golünün 2 tanesi penaltıdan. Kontra ataklarda topla koşular yapmaktan çekinmiyor. Kendini unutturup rakip savunmanın zayıf noktalarına hareketlenerek top istiyor ve gol pozisyonu yaratıyor topla buluştuğu anlarda temiz paslarla ikinci dalga olarak genel arkadaşlarını gol pozisyonuna sokabiliyor. Bir diğer pozitif özelliği de ceza alanında çok aktif olması. Hücum köşe atışlarında kalecinin önünü kapatarak (Boy:187 cm) yakın altı pasa veya yakın direğe hareketleniyor.

 

Durmaz 71, orta saha futbolcusu (Boy: 180 cm) sol iç veya sol çizgide oynuyor ama sağ çizgide oynadığı da oldu. Sol ayakla, ceza sahasının sağ köşesine yüksek gönderdiği toplarda daha çok Ndao 18 i hedefliyor. Ceza sahası içine kanattan getirdiği pozisyonlarda topu kaldırmak yerine arkadaşıyla direkt buluşturmayı denedi. Lider özellikleri olan bir futbolu ancak temaslı sert oyun karşısında tepkileri takıma zarar verdi. Zaman zaman kendini yere atarak hakemi aldatmaya yönelik oynadığı görüldü.

 

Ndiaye 20, hücuma yönelik orta saha ve merkezde oynuyor. (Boy: 180 cm) Takımın asist kralı. Ayrıca, iki gol atmış olmasına rağmen bu goller 5-1 kazanılan Erzurum BB maçındaydı. Çoğu maçta gol pozisyona girdi ancak gol vuruşlarında doğru seçimi yapmakta zorlandı ve başarılı değildi. İlk 15 hafta rölanti futbol oynamış gibi göründü.

 

Topa dokunuş ve pas sayısı açısından değerlendirdiğimizde Biglia 6, nın topla en çok oynayan futbolcu olduğunu görüyoruz. Durmaz 71 az sayıda maçta 11 başlamasına rağmen hücum hattında oynayan futbolcu olarak aksiyonlarında dikkat çekiyor.  Maçın gidişatına göre incelediğimizde blokların topla oynama sayıları açısından belirgin bir özellik ortaya çıkmıyor. Futbolun pek çok değişkene bağlı geliştiğinden ve bir performans oyunu olduğundan yola çıkarak değişik maçlar ve skorlarda bazı oyuncuların topa dokunuş ve pas sayısı açısından parladığını söyleyebiliriz. Örneğin, kaybedilen Fenerbahçe maçında Zukanovic87, Biglia 6, ya topa dokunuş rakamlarında yaklaşmış.

 

Sobiech 9, tek vuruşu olan nokta santrafor özelliği taşıyor. Ceza alanındaki aksiyonlarda başrollerde ve hava toplarındaki hâkimiyeti (Boy:185 cm) nedeniyle ceza sahasına bolca yüksek top gönderiliyor. Ancak gol, asist ve isabetli şut açısından bir santrafor için verimliliğinin ilk 15 haftada istenen seviyede olamadığını düşünüyoruz.

 

Erdinç 11, ilk onbirde sadece 4 kez şans bulabildi ve bu dönem oyuna sonradan girip skora katkı yapmaya çalıştı. (Boy: 181 cm) Etkisi daha çok ceza sahası içinde görünse de kontratakla gol atabilecek hızı var. Rakip savunma, ceza sahası içinde kendini yere atma eğilimine dikkat etmeli.

 

Atıf 92, 8. haftadan sonra ilk 11 de yer bulamadı ancak her maçta sahaya giren bir futbolcu. (Boy: 176 cm) Sınırlı dakika oynamasına rağmen şut asisti hazırlamak konusunda takımın en iyi dört futbolcusundan bir tanesi. Kaleye çapraz top sürmekten ve kaleyi karşıdan gören pozisyonlarda şut atmaktan çekinmedi,

 

Arveladze 24, bu dönem sadece iki kere 11 başladı. (Boy: 184 cm) Hücuma yönelik orta saha oyuncusu olarak sahada yer aldı. Dripling sonrası şutları dikkat çekti. Darri 7, ekim ayından sonra oynama şansı bulamadı. Driblingleri, ortaları ve gol pozisyonu hazırlamasıyla dikkat çekti.

 

Karagümrük takımı savunmaya yerleşip kontrataklarla gol aradığı maçlarda çok etkili oluyor. İBB ve Galatasaray maçlarında bu açıkça görüldü. Diğer maçlarda zaman zaman bu oyun anlayışını uyguladılar ve oldukça etkili oldular. Kontratakları geliştirmekte ve topu taşımakta Ndao 18, Erdinç 11, Erdem 3, Sabo 52 oldukça cesaretliler. Karagümrük üstüne savunma tedbirlerini ihmal ederek giderseniz sizi cezalandırır.

 

2. bölgeden 3. Bölgeye geçişlerde; bireysel açıdan Bulkovec 29, un ceza sahasına en çok sayıda pas yapan futbolcu olması önemli bir veri. Kollektif açıdan değerlendirdiğimizde ise Karagümrük açık oyunda daha çok merkezi zorlamakla birlikte sağ kanadını da çok etkili kullandı ve Ndao 18, in yaratıcılığı öne çıktı.

 

Kapanan rakibe hücum ederken orta saha futbolcularının rakip savunma hattının içine çok fazla gömüldüğüne şahit olundu. Rakibin yakın markajından boş alanlara hareket edip top almakta zaman zaman zorlandılar. Hava hakimiyeti olan Sobiech 9, oldukça etkili ve vücudunu kullanmayı seviyor. Özellikle Balkovec 29, un oynadığı sol taraftan çok yüksek top geleceğini bilerek önlem alınmalı.

 

İlk 15 hafta itibariyle duran top organizasyonları -set-pieces- çalışılmış ve bir plan dâhilinde sonuçlandırılmaya çalışıldı. Karagümrük sezon başında köşe atışlarını paslaştıktan sonra kaleye kavislenen toplar şeklinde kullandı. Ancak ilerleyen haftalarda doğrudan yakın altı pasa 2.-2.5 metre yükseklikte sert toplar göndermeye çalıştı. Bu yüksek toplara Sobiech 9, ilk hareketlenerek yakın altı pas köşesine gitti ve Sabo 52, kalecinin önünde görüş alanını kapayıp yakın direğe gitti. Kornerlerde kafa şutlarını kaleye göndermek mümkün değilse uzak altı pasa aşırtılmaya çalışıldı. Kadroda hangisi varsa Roco 5, veya Zukanovic 87, altı pasın merkezinde ilk topa veya aşırtılan topa yönlenecek şekilde koşu yaptı. Kurucuk 22, ise uzak direğe hareketlenerek boy avantajını kullanmak istedi. Onadığı maçlarda Durmaz 71, ilk önce penaltı noktası hizasında ama atışın yapılacağı köşeye yakın ve sonrasında uzak altı pasa hareketlendi. Yayda çoğunlukla Biglia 6, gördük. Aşağıda uzak altı pasa aşırılan köşe atışının golle sonuçlandığını görüyoruz. Karagümrük siyah takım. Köşe vuruşlarında her maçta tehlike yarattı.

 

 

Aşağıda hücum köşe atışında top havadayken futbolcuların pozisyonları. Karagümrük beyaz takım

 

 

Karagümrük serbest vuruşları barajın üstünden uzak köşeye göndermeyi hedefledi. Burada bir grup veya takım organizasyonu belirgin değil ve vuruşlar futbolcunun yeteneğine bırakılmış durumda. Hücum yönüne göre sağ taraftaki toplara sol ayaklı Bulkovec 29 ile Zukanovic 87 ve diğer tarafta ise sağ ayaklı Biglia 6, vuruyor. Aşağıdaki resimde Karagümrük beyaz takım

 

 

Duran toplar futbolda gole ulaşmak açısından önemli ağırlığa sahip. Karagümrük’ün bir ilginç yönü hücum taç atışları. Aşağıda Karagümrük beyaz takım

 

 

Karagümrük nasıl gol yiyor? 

 

İlk on beş haftada yediği 17 golün 5 tanesi maçların son 15 dakikasında gelmiş. Bu gollerin 12. tanesi devam eden o yun içinde gerçekleşmiş.

 

Bu verilerden yola çıkarak takımın savunma planını bireysel, grup ve takımla ilgili bilgiler vererek detaylandıralım:

 

Bu dönemde Karagümrük takımı savunmada dört oyuncuyla dizildi. Bu bloğun önünde ise 1 savunmacı orta saha ile yer aldı. Diğer oyuncuların savunmaya katkılarına yazımızın ilerleyen bölümlerinde değindik.

 

Savunmada en çok top kazanan futbolcular sırasıyla şöyle: Biglia 6, Roco 5, Lichaj 15, Balkovac 29, ve Zukanovic 87. Başka bir konu da, futbolcuların birbirini tanımaması ve birlikte az oynamaları nedeniyle savunma yaparken adam paylaşımında ve hatlarla, blokların uyumlu hareketinde zorlandılar.

 

Yenilen gollerin dakikalarını karşılaştırdığımızda maçın son 15 dakikasının önemi ortaya çıkıyor. Yenilen gollerin türü açısından, hızlı atakla yenilen goller diğerlerine göre belirgin ve diğer goller hemen hemen eşit dağılım gösteriyor.

 

Viviano 2, kaleci için kusursuz fiziğe sahip ve refleksleri yerinde göründü. Ancak uzun boyuna (Boy:195 cm.) rağmen uzak direkte hava toplarına çıkmakta kararsız. Daha çok karşı karşıya pozisyonlarda ve çizgideki kurtarışlarda başarılı oldu. Oyun devam ederken, rakip şut atma tehlikesi varken veya kenar orta öncesi, kalede duruşu tam konsantre değilmiş görüntüsü yarattı. Son anda pozisyon alabiliyor.

 

Civelek 28, hücum etmeyi seven bir savunma oyuncusu, bu nedenle geri dönüşlerde bazen dağınık görünüp geri dörtlüyle uyumu kaybetti. Zaman zaman savunma tedbirlerini ikinci plana alarak yerini boşalttığı görüldü. Özellikle Karagümrük kontratak yediğinde oynadığı savunma bölgesinde derin boşluklar vardı. Kafa toplarında zayıf ve sol kanattan gelen –ters kademeye girmesi gereken- yüksek toplara müdahalede zorlandı. (Boy: 171 cm) Lichaj 15, daha savunmacı ve güçlü bir futbolcu. (Boy: 175 cm) Ancak geri dörtlü ile uyumu tam oturmuş değil. Balkovec 29, tipik sol çizgi savunma oyuncusu. (Boy: 185 cm) Sol merkez savunmacı olarak oynadığı maçta çok zorlandı.

 

Roco 5, Zaman zaman topa dalıp yerini kaybedebiliyor. (Boy:192 cm) Savunmada liderlik yapacak oyun bilgisine ve liderlik özelliklerine sahip olup olmadığı tartışmaya açık. Mücadeleci ve savaşçı oyun yapısı göze çarpıyor ancak bazı zamanlar kontrolünü kaybetti ve hakeme itirazları oldu. Gördüğü kırmızı kartlar bu iki konu üzerinden gelişti.

 

Fatih 22, bir savunma futbolcusu için mükemmel bir fiziği var. (Boy:192 cm) Ancak, bacaklarını çabuklaştırmaya ve yön değiştirmeler sırasında vücut dengesini geliştirecek çalışmalara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Açık alanda oyun veya rakiple birebir kaldığında ve geri geri çekilmesi gereken pozisyonlarda rakibi oyalamak amaçlı tehlikesiz bölgeye yönlendirmekte zorlandı. Özellikle seri ve ani yön değiştirebilen rakipler karşısında hamle zamanı iyi değildi. Ayrıca, hareket halindeyken özellikle bir yöne koşarken çabuk adımla hava toplarını almakta zorluk çekti. Zaman zaman kanat savunucularının kademesi için yerini boşaltıp kanada gittiği görüldü. Fakat potansiyeli olan futbolcu ve doğru çalışma sistemi ve oyun bilgisini geliştirerek kadroda sürekli yer bulabilir.

 

Zukanovic 87, uzun boyuna rağmen hava toplarında zaman zaman büyük hatalar yaptı ve puan kayıplarına yola açtı. Özellikle, karşıdan ve uzaktan gelen yüksek toplarda bariz hatalar yapabiliyor ve ilk topa müdahale de geç kalıp arkasına düşürebiliyor. (Boy: 188 cm) TSL’nin havasına henüz girememiş gibi bir resim çizdi.

 

Altınay 4, hem merkez hem sağ çizgi savunma oyuncusu olmasına rağmen bazı maçlarda orta sahanın merkezinde kesici rolünde yer aldı. (Boy: 186 cm) Çok fazla yatarak müdahale yaptığı tespit edildi. Forma bulduğu maçlarda gole sebep olan şansızlıklar yaşadı.

 

Biglia 6, savunmada en çok top kazanan futbolculardan bir tanesi. (Boy: 178 cm) Kayarak müdahaleleri var. İlk 15 haftada futbolcunun önemli zaafları hücum sırasında yerini bırakıp pas oyunu için kanatlara yaklaştığında takım kontrataklarda sorun yaşadı. Diğer taraftan, savunma yaparken merkezi boşaltıp kanat savunmasına yardım etmeye çalışması. Bu merkezin boşalmasına yol açıyor ve savunma merkezinin direkt tehlike ile karşı karşıya bırakıyor.

 

Durmaz 71, forma bulduğu maçlarda savunma kendi alanını kaplayarak idare eder göründü.

 

Ndiaye 20, savunmaya katkısı yetersizdi ve temposu düşük göründü. Kafa toplarında hiç yoktu. Hava toplarını savunmak konusunda büyük bir zaaf olarak görünüyor. (Boy: 180 cm) Hücum eden takımların duran toplarda onun eşleştiği futbolcuyu yüksek topla buluşturması gol ihtimalini arttırır. 

 

Sobiech 9, Hareketli bir futbolcu ve sahanın her yerinde mücadeleye katıldı. İtişli kakışlı bir oyun tarzı var. Özellikle savunma duran toplarında yardıma geldi ve penaltı noktasında pozisyon aldı.

 

Karagümrük üzerine gelen takımlara savunma sahasına iyi yerleşerek ve bu alanda sıkı örülü bir savunma ile cevap vermeye çalıştı. Yoğunluk, ceza sahası ön çizgisi son savunma hattı olmak üzere, 40 metre genişlik ve 25-30 metre uzunluk içinde oluşturuldu. (Alttaki Grafik)  Ayrıca, aynı şablon ceza sahası içini savunurken de geçerliydi. Bu tuzak çoğu maçta işe yaradı ve kontrataklarda çok etkili oldu. Bu tuzak için olumlu husus kaleci dahil olmak üzere savunmanın boy ortalamasının lig standartları üzerinde olması rakip için gol üretmek açısından psikolojik bir dezavantajdı.

 

 

Bu tuzağı uygularken, ceza sahası yan çizgisi ile taç çizgisi arasındaki bölgede baskı kurulamadı. Gerek kaymaların tam anlamıyla yapılamaması gerekse çizgi orta saha oyuncularının bu bölgede savunmaya yardım etmemeleri kanat savunucularını çoğunlukla rakiple 1v2 mücadele etmek zorunda bıraktı ve bu mücadeleler kaybedildiğinde, kanattan gelen toplardan rakibe gol pozisyonu verildi. Hem soldan hem de sağdan bu şekilde çok fazla atak yendi. Kanatta derin paslar, koşuları beslediğinde ve 2 ye 1 lerle hücum eden takımlara karşı çaresiz kaldı.

 

 

Karagümrük takımının savunmaya yerleşip kontrataklarla gol aradığı maçlarda ortaya çıkan savunma zaafları vardı. Zaman zaman bazı futbolcular sabırsız davranıp kademeli oldukları alanda rakibi beklemek yerine ikili veya üçlü gruplar halinde topun olduğu yere gitmek istedi ve arkaları boşaldı. Bloklar arasında kopukluklara meydana geldi ve sahaya dengeli şekilde yayılış bozuldu. Özellikle ters kanatta rakip unutuldu veya boşta kaldı ve kademe de getirilemedi hatta müdahale edilemedi. Açık oyunda yedikleri gollerin çoğu bu zaaftan oluştu. Bu bizce çok önemli bir sorun çünkü alan daraltıp savunmada kalabalık olduğunuzda bu tür hatalar olmamalı. Kurduğunuz tuzağın zaafları pahalıya patlayabilir. Bu konuyu çözmek için savunma organizasyonunu  yönlendirecek lider bir oyuncu aranıyor. Bu konuda bir diğer sorunda rakibin hücumunu tuzak kurarak beklerken eşleşmelerde çok önemli hataların yapılması. Merkez de oynayan orta saha oyuncuları eşleşme ve karşılamada geç davranması. Siyah takım Karagümrük.

 

 

Karagümrük savunması yüksek yan toplarda uzak altı pasa inen toplara müdahale etmekte yetersizdi. Bu toplardan rakibe oldukça fazla sayıda pozisyon veriliyor ve yenen gollerde merkez savunmacıların yerlerini kaybettikleri görünüyor. Ayrıca, resimde sağ kanat savunucusunun yine 1V2 kaldığı görülüyor. Aşağıdaki resimde siyah takım Karagümrük.

 

 

Karagümrük takımı kontratak yediğinde orta sahası müdahalede gecikti ve geriye çok yavaş döndü. Kontratak yemesinin en önemli sebebi bireysel kaptırılan toplardı, bu anlarda hücumdan savunmaya geçişi beceremedi ve sanki rakipler hemen hemen geri dörtlünün merkez savunucularına kadar kimsenin müdahalesi olmadan topu getirdi. Bu anlarda orta sahanın merkezinde kontrataklara karşı tedbir yetersizdi, kovalamadan çok ne olacağını seyrettiler. Gol yenmesine yol açan bu anlarda sadece geri dörtlünün iki merkez oyuncusunun mücadele içinde olduğu görüldü.

 

Açık oyunda rakibe karşı savunma yaparken orta saha futbolcularının aynı bölgede oynayan rakibini takibinde hatalar oluyor. Rakip takımın golcü orta sahaları Karagümrük için önemli bir sorun olabilir.

 

Duran top (set pieces) savunmasında öncelikle köşe atışlarına değinelim: Takım uzun boylu futbolcularını alan kaplamak için iyi kullanıyor. İki köşe atışında enstantaneyi top havadayken aldık. Aşağıdaki ilk resimde beyazlar, ikincisinde ise kırmızılar Karagümrük takımı

 

 

Gelelim serbest vuruşlara: Serbest vuruşları savunurken eşleşmeler ve bölge paylaşımlarında büyük karmaşa var. Aşağıdaki resimde bu açıkça görülüyor. Topa vurulmadan önce ve top havadayken iki durumu birlikte kullandık. Ceza sahasında rakip sayısı az ama rakipler boşta ve her an gol üretebilecek durumdalar. Siyah takım Karagümrük. Karagümrük takımının tehlikeli bölgelerde çok fazla faul yaptığını da belirtelim.

 

 

Serbest vuruşları savunurken savunma hattı ve savunma organizasyonu bazı maçlarda dağınıktı. Aşağıdaki resimde barajla aynı çizgiye dizilmiş olan savunma hattının rakip daha topa vurmadan ne hale geldiğini görüyoruz. Mavi çizgi kurulan barajın hizasını gösteriyor. Beyaz takım Karagümrük. Bu vuruşlarda,  Ndiaye 20, Biglia 6 veya Civelek 28 ile eşleşen hücum oyuncularını buluşturmak gol şansını arttırır.

 

 

Genel durum

 

Karagümrük takımı evinde oynadığı 7 maçın 5 ini kazanmış ve 2 sinde berabere kalmış. Ancak deplasman maçlarında tablo farklı. Deplasmanda oynadığı 7 maçta 4 beraberlik ve 3 yenilgi almış ama henüz galibiyeti yok. Tüm maçları incelediğimizde sadece Kayseri deplasmanında gol yememiş ve sadece Kayseri ve Alanya deplasmanlarında gol atamamış. Takım üst üste hiç maç kazanamamış.

 

Karagümrük takımını takım ve bireysel veriler açısından incelersek: TSL’de bulunduğu sıra ve takımın geri dörtlüsünün ve forvetlerinin fiziksel özellikleri düşünülünce hava toplarında tüm takımlar arasında 16. sırada olması şaşırtıcı. Pozitif bir özellik olmamakla birlikte ligin en fazla disiplin cezası alan takımı sıralamasında ilk sırada yer almış. Diğer takım verilerinin hiçbirinde en iyi 10 takım arasında yer almıyor.

 

TSL futbolcuları arasında karşılaştırma yapıldığında takımın;

  • en çok kart gören futbolcusu Roco 5, ilk sırada,

  • asist kralı Ndao 18, 6. sırada,

  • yatarak en çok müdahaleyi yapan futbolcusu Biglia 6, 6. sırada,

  • en çok faül yapılan futbolcusu Biglia 6,  6. sırada, ve

  • maç başına en çok pas yapan futbolcusu Biglia 6, 10. sırada yer almış.

 

Karagümrük takımını, kadro mühendisliği açısından değerlendirdiğimizde, futbolcuların çoğunu serbest transfer ve kiralık olarak getirdiğini görüyoruz. Sözleşme bitişi olarak da 2021 Haziran sonu yoğunlukta.

 

Karagümrük kadrosunun alternatifli olması hata yapan futbolcunun 11 dışında kalmasını kolaylaştırıyor. İlk 15 hafta boyunca bariz hata yapan futbolcular bir sonraki hafta 11 dışında kaldılar. Ancak, yükün belli futbolcuların omuzlarında olduğunu ve çok değişmeyen bir kadrosu olduğunu söyleyebiliriz. Sonraki maçta başlayacak 11 açısından ipucu veriyor.

 

Ocak ayında ikinci transfer dönemine girilmesi ile birlikte yukarıda değindiğimiz eksiklikleri gidermek için gençlik sisteminden futbolcu çıkarmaktan çok transfere yöneleceklermiş izlenimi veriyorlar. Geri dörtlünün merkezine futbol oyun görüşü olan, lider özellikli ve arkadaşlarını yönlendirecek oyun bilgisine sahip bir futbolcu transfer edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Karagümrük takımının bahsettiğimiz problemleri çözmesi ve 2. transfer penceresinde başarılı olması durumunda bu ilk TSL sezonunda ilk yedi içinde görürsek şaşırmayalım.

 

Karagümrük’e karşı nasıl oynamalı?

 

Bu bölümde Karagümrük’ün oynadığı müsabakaların önemli anlarının analizini yaptık ve rakibinin nasıl tepki vermesi gerektiğini açıkladık:

 

Karagümrük kontratakları bir silah olarak kullanıyor. İki pasta rakip kaleye inecek becerileri var. Sahaya yayılış her zaman korunmalı ve mümkünse hızlı bir savunma oyuncusuna 11 de yer vermeli

 

Karagümrük duran toplardan ve duran toplar sonrası ribauntlardan çok sayıda gol buldu. Savunmada duran toplara ve hemen sonrasına muhakkak önlem alınmalı, tam dikkat ve bireysel görevlere bağlılık gerek.

 

Hücum ederken, 2. Bölgeden 3. Bölgeye geçişlerde ikili organizasyonları kullanabiliyor. Gole gidecek pas organizasyonlarını daha çok Ndao 18, Durmaz 71, Ndiaye 20, Sabo 52 içinde olduğu ikililer yaratıyor. Balkovic 29 ceza sahasını direkt yüksek toplarla besliyor.

 

Karagümrük attığı gollerin önemli bölümünü açık oyun (open-play) sırasında buldu. Futbol kuralları içinde kalmak şartıyla bu özelliğe karşı bir savunma stratejisi oluşturmak gerektiği düşüncesindeyiz. Karagümrük’ün rakipleri, kendi futbolcu özelliklerine ve takım karakterine göre bu çözümü üretmeliler.

 

Yenilen veya atılan gol sonrası hemen gol atmak istedi. Bir an önce gol bulma isteği oyun planından kopup telaşa ve bireyselliği yol açtı. 90 dakika boyunca takım dengesini ve oyun disiplinini koruyan takımların Karagümrük maçını karlı geçebileceklerini düşünüyoruz. Gol olduktan sonraki 10 dakikaya dikkat.

 

Genelde uzatmalarla birlikte maçın son 20 dakikası oldukça tempolu ve zevkli geçiyor. Rakipler, kopmamış maçların son bölümünün sert geçeceğini bilmeli ve mental olarak bu strese hazır olmalı. Son 15 dakikada hem mental hem de fiziki açıdan ayakta kalan istediğini alır.

 

Karagümrük geri çekilip rakibi karşıladığında kanattan getirilecek toplar tehlike yaratı. Kanatlardaki savunma organizasyonu sayısal olarak az ve kolay geçilebildi.   Ancak, merkezden dikine oyunda Karagümrük savunmasının zor yıpranacağını düşünüyoruz. Kanattan getirilecek toplarda, hava hâkimiyeti olan hücumcuların, yüksek toplarla daha çok uzak direkte veya penaltı noktasında buluşması sağlanmalı.

 

Savunmada kalmak isteyip 1 puana razı takımlar kontrataklarda gol bulabileceklerini bilmeli. Karagümrük savunması, özellikle seri ve ani yön değiştirebilen oyunculara karşı çaresiz kalabiliyor.

 

Kontraatak yediğinde yük tamamen savunmanın merkezine biniyor. Orta sahanın merkezinde oynayan futbolcular geri dönüşlerde rakibi gözleri ile izliyor. Ayrıca bazı maçlarda merkez orta saha futbolcularının dripling yapmaya çalışıp top kayıplarına neden olduklarına şahit olundu. Hücumdan savunmaya geçiş oyununda konsantrasyonda eksiklik ile kovalamak ve rahatsız etmek açısından yetersizlikler görüldü. Geri dörtlü hızlı oyunculardan oluşmuyor, Tuzak kurup kontratakla çıkmak gol bulma şansını arttırır.

 

Karagümrük’ün savunması serbest vuruşlarda ve köşe atışlarında alan savunması uygulamaya çalışıyor. Ancak hava toplarında zayıf olan Civelek 28, Biglia 6, Ndiaye 20 ve Ndao 18, savunduğu bölgelere yüklenmek avantaj olacaktır. 

 

Karagümrük takımının gördüğü kırmızı kartların tamamen amatörce olduğunu belirtelim. Bazı maçlarda yoğun itiraz ve profesyonellikten uzak hareketlere rastlandı.

 

Bu tür takım analizlerinin daha çok yayınlanması ilginizi çekiyorsa, aşağıda yorumlar bölümünde fikirlerinizi paylaşmanız bizi daha da yüreklendirecektir. Ayrıca, analizini okumak istediğiniz TSL takımlarının isimlerini de yine yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

 

Köşemizin amacı hakkında bilgi verdiğimiz linki buraya bırakalım: https://www.medyavatan.com/mobil.php?islem=yazarlarimiz&altislem=detay&id=542

 

Kapatmadan önce saygı duyduğumuz bir antrenör ağabeyimizin önceki Kasımpaşa analizimiz hakkındaki katkısını da sizlerle paylaşmak isteriz: “İnsan faktörü işin içine girince analizlerin 100 gerçekleşmesi mümkün olmuyor.” 

 

Futbolun pek çok değişkene bağlı geliştiğinden ve bir performans oyunu olduğundan yola çıkarak, insan faktörünün en önemli değişken olduğunu siz değerli okuyucularımızın dikkatine sunalım. Pek çok değişkenin birbiri ile etkileşim halinde olduğu futbolun güzelliği de burada.

 

Görüşmek üzere sağlıklı ve seyretmeye değer futbolla dolu günler dileriz.

 

Günün sorusu: “1-0 kaybedeceğime 6-5 kaybederim“ sözünü kim söylemiştir?

 
Etiketler: 5, Asırlık, Karagümrük, Semti, Türk, Futbolunu, Sallıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı