Yazı Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 08:55
 
AHMAK
Yavuz HAN
 
 

 

          Ahmak kimdir ?

          Aklını yeterince kullanmayan, zekâsı parlak olmayan kimsedir ahmak sözlük anlamı ile. Bön, budala da denir ayrıca. Osmanlıca lügatlerde güzel bir anlamı daha var: Anlayışsız.

          Kendisine gelebilecek parayı kullanamayan ahmak görünür oldu şimdilerde. Makamı kabul etmeyen ya da kabul ettiği makamı evirip çevirip ranta dönüştüremeyene ahmak deniyor artık.

          Maalesef ahmaklık ile ahlaklılık arasındaki zıt çerçeve dönüp dolaşıp günümüzde birbirini nötr hale getirdi. Ahmak olarak ahlakını harcayabilir ve bu seni daha kariyerli birisi haline dönüştürebilir.

          Ahmak olan ile olmayanı ayırt etmek de zorlaştı açıkçası. En iyi ahmaklığı önleyecek mekanizma iyi arkadaş iken ahmaklığın virüs gibi birbirine bulaştığı dönem de geride kaldı ve artık tavsiye edilir oldu.

          Kutsal kitabımız Kur’an ahmaklığı kesin bir dille reddediyor: Anlamaz mısınız, akletmez misiniz, düşünmez misiniz, fikretmez misiniz, tefekkür etmez misiniz diye…

          O zaman biraz günümüzün popüler yaklaşımından sıyrılıp gerçek ahmaklar kim olabilir konusunu ele alalım. Ahmaklıkları üzerinden insanları ikaz edelim.

          Gerçek ahmak odur ki parayı mutluluğa değişsin. Paranın sağlayacağı geçici hormonsal coşkuyu huzur zannetsin, mutluluktan uçtuğunu düşünsün. Birkaç kâğıt parçasını kaybedince mutluluğunun da azalacağı korkusu ile hayatını yönlendirsin.

          Kocaman ahmak odur ki makamlar üzerinden hayatını tanzim etsin. Gelen makamla büyüsün, giden makamla küçülsün. Ebatları ile makamlar üzerinden kendi cesameti etrafa görünsün. Birilerinin lütfettiği makamlar ile etrafının haleleri genişlesin, yalnızlığı artsın ya da eksilsin.

          Hakiki ahmak odur ki değişen dünyada tek gerçeğin değişim olduğunu ve inançlarının esaslarının değil ama uygulamalarının asra uygunluğunu değiştirmeyi bilmesin. Teknoloji ile değişen dünyaya sadece onu uygulayan olarak değil mantığın değişimini de iyi analiz etmeyenin yok olup gideceğini idrak etmesin.

          En büyük ahmak odur ki dünya hayatına kıymet vermeyenlerin sözlerini kendine bühtan kabul etsin. Kendi bildiklerine itiraz edenleri dinlemeden, anlamadan yargıları ile kanaat edinsin.  Hiss-i kablel vukusu yüksek insanların ağızlarından çıkacaklara hiç bakmasın ve dediğim dedik çaldığım düdük derken boğulup gitmesin dünya çukurunda.

          Deha çapında ahmak odur ki arkadaşlarının fikirlerini önemsemesin. Kendi fikirlerini mutlak doğru zannetsin. Arkadaş seçiminde yanlış yaptı ise bu ahmaklığını arkadaşlarını dinleyerek, doğru arkadaş seçti ise arkadaşlarını dinlemeyerek ahmaklığını katmerlendirsin.

          Sorumlu ve tabii ki sorunlu ahmak odur ki gördüğü yanlışı düzeltmesin. Eli ile olmazsa dili ile dahi çabalamasın. Sonra da ahbaplık ettiğini sevdiğini söylesin.

          Ahmaklık odur ki herkesi ahmak zannederken kendi ahmaklığını fark bile edemesin.

          Ahmak olmak da olmamak da çaba meselesi. Ahmak olmak da kolay değil. Bu devirde okumadan ahmak olmak zor.

          Ahmak olmamak için sadece okumak yetmez. Sadece para harcamak, mal mülk paylaşmak da yetmez. Meselelerin derinini anlama çabası da yetmez. Olgun olmak da yetmez.

          Yürekli olmak lazım,

          Ferasetli davranması düstur edinmek lazım,

          İrfan sahibi olanı bilmek lazım,

          Velhasılı gönüllü olmak lazım….

 
Etiketler: AHMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı