Yazı Detayı
24 Nisan 2021 - Cumartesi 14:35
 
GEMİLERİ, LİMANLARI RAHAT BIRAKTIM..
Gülşen SERİN
gserin@medyavatan.com
 
 


 Topluluğa hitap eden yazı yazmak zor,anlatılmak istenenle anlaşılan aynı değil.Kendime yazmak daha kolay,o yüzden "ben"dili kullanıyorum.Akıl vermek haddim değil.Ancak,kendimi yargılayıp infaz edebilirim.Dileyen kendi hayatına göre bir şeyler alabilir.Her durumda kendimi seçerim,kırılıp dökülmemek,incinmemek için değil, kendi kul hakkıma daha fazla girmemek için..
  Bir haksızlık karşısında mücadele ederim,kazananı olmayacak bir savaş için diretmem,direnirim.Ayakta kalabilmenin önemini bilirim.Öfke kıymetlidir, kurban edip yada kurban olmazsan o duyguya.Öfkeye kapılıp,ne ne gemileri,ne limanları yakarım,nede köprüleri yıkarım.O gemi,liman, köprü benim işime yaramamış olabilir amenna.Bu onların, kötü veya gereksiz olduğu anlamına gelmez.Sadece,benim yolculuğumda bir görevleri yoktur, bitmiştir.Yada bir anlık gafletle yolu şaşırmış olabilirim.Yapmam gereken yeni bir yol haritası çizmek,hedefe doğru yola çıkmak.
Önce şurada bir anlaşalım..
  O,gemiye binip limana demirlemek,karşı kıyıya hızla geçmek için köprüyü kullanmak benim tercihim.Kaptana rotasını sormamışsam geldiğim limandan şikayet edemem,kaptanada gemiyede kızamam.Köprüden geçerken düşmüşsem bu köprünün suçu değil.
   Suçlu ben miyim? Değilim tabiki.Hayat yolu bu insana ip uçları verilmiş ama güzergahı belirlemek bize kalmış.Acemiyim doğru yolu bulana kadar gemiler,limanlar,köprüler yollar denemeliyim.İp uçlarını doğru birleştirmeliyim.
  Şöyle düşünelim; Ankara'ya gitmek hedefim ve gemiye bindim, bekliyorum.Komik değil mi?Genelde bu hatayı yapıyoruz.Bir hedefimiz var, yanlış araçlarda ısrar ediyor elimizi kolumuzu bağlıyoruz az bir gayret edip ilerdeki aracı kullanmayı düşünmüyoruz.
    Ah bu ben, yanlış gemiye bindim,umduğum limana gelemedim.Yol boyunca bana eşlik eden kaptana kızdım, küstüm,aşağıladım,hakaret,beddua ..Aman Allah'ım hayatımı mahvetti.Oysa yolculuk boyunca kaptan bana ne çok şey öğretmişti hemde hiç birşey söylemeden.O,işini yapıyordu,dümende gemiyi yüzdürüyordu.Fırtınada,kendimi sağlama almayı,dalgalardan gemi sallanınca düşmeden ayakta kalmayı,balık tutmayı,güneşli günlerde tadını çıkarmayı,sabretmeyi,dayanmayı,hastalanınca kendimi iyileştirmeyi kendimle dost olmayı daha bir sürü şey.Ve belki de,beni getirdiği liman benim istediğim kendimi koşullandırdığım limandan daha güzel,daha güvenli..Varmak istediğim hedefe daha yakın.Öyle şartlanmışımki,geldiğim yerin güzelliğini fark edemiyorum.Bulunduğum yerden uzaklaşmak karşı kıyıya ulaşmak için,ilk köprüye yöneliyorum.Hoyratça basıyorum,tüm hınçımı köprüden çıkarıyorum bastığım her yer örseleniyor.Benden önce geçenlerde köprüyü yıpratmış.Köprü yorgun,ben hırslı ve hınçlı.Öfkeyle bir bilinmeze doğru yol alıyorum,kıra kıra,yaka yaka, söve söve..Köprü bitiyor,geldiğim yer bir cehennem.Dönüp bakıyorum ki,arkada kalan liman,sahil bir cennet.Fark edememişim..Ama geriye dönmek imkansız, köprüyü yıktım,limanı yaktım,gemi yeni rotasına doğru yola çıkmış.Kaptan bir yolcu daha almamaya yemin etmiş.
    Demem o ki;
Hayat yolculuğunda tek değiliz.Bedenen deneyimliyor olsakta yaşamı,bedeni değil,ruhu büyütüp beslemeliyiz.Bu yolculukta,gemide,limanda,kaptanda sadece araç..
  Unutmayın ki,o kaptan bizi hayal kırıklığına uğrattı diye kötü değil,bizden sonrada birilerine rehberlik edecek kızmayın.
O gemi başka yolcular taşıyacak, liman yolcular ağırlayacak,köprüler kıyıları birleştirecek..Bize(göre) faydası olmayan belki başkasına şifa olacak.Bunu düşünerek ben kendi adıma;
   Bu yolculukta bana rehberlik(eşlik)eden kaptana teşekkür edip,güverteyi temizleyip,limanda dinlenip "Gemileri,limanları rahat bıraktım"
  Her çıktığımız yol, doğru
Her bindiğimiz gemi "Nuh'un gemisi"olmayabilir.Kendi gemimizin kaptanı olmayı başarabilmek duasıyla.Ves'selam.

 
Etiketler: GEMİLERİ,, LİMANLARI, RAHAT, BIRAKTIM..,
Yorumlar
Haber Yazılımı