Yazı Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 10:00
 
HAYATLAR
Özlem ALTINTAŞ
 
 

 

Hiç sevememişimdir otobüs terminallerini ya da havalimanlarını. Hep bir hüzün vardır oralarda. Belki kavuşmalar daha çoktur ama bana hep vedanın hüznünü yaşatır oraları. Yapı olarak soğuk taştan, göğe kadar uzanan kirli camlardan ibarettir benim için.  

 

İşim gereği çok seyahat ediyorum. Bazen kendi aracım ile bazen otobüs, bazen de uçak. Kendi aracımla seyahat etmek iyi geliyor bana. Ama yorgunluğu çok oluyor. 

 

Bu kez uçaktı seyahat aracım. Yurt dışında bir fuara katılmam gerekiyordu. Bu soğuk kış gününde ne işim vardı oralarda. Havaalanında bunları düşünüyordum. Aktarmalı uçacaktım. Önce İstanbul’a. Orada üç saat bekledikten sonra Brüksel’e. İlk uçuşta çok beklemedik. Rötar yoktu. İstanbul’a indiğimde saat 15.00 olmak üzereydi. Bu üç saatte bir şeyler yer yeni aldığım kitabımdan okurum diye plan yapıyordum. İş ile ilgili raporları ve notlarımı Brüksel’e vardığımda otelde hallederim diye plan yapmıştım.

 

Ben böyle plan yapmıştım ama alana iner inmez Brüksel’ deki hava muhalefetinden dolayı tüm uçuşların iptal olduğunu öğrendim. Uçuşların ne zaman olacağına dair de net bir zaman veremiyorlardı. Hava yolu şirketi bizleri havaalanına yakın bir otele götürdü.

 

Otel sıradan bir şehir oteliydi. Dört yıldızlı standart bir otel. Bagajlarımız alanda kalmıştı. Sadece el bagajım vardı yanımda. Neyse ki otel odasında, tıraş seti, diş fırçası, tarak gibi ihtiyaçlarımı karşılayacak malzemeler vardı. Otele varıp odalarımıza yerleşmemiz uzun sürmüştü. Odama geçtiğimde saat 18.30 u geçiyordu. Oda servisinden yemek siparişi verdim. Domates çorbası, roka salatası, içinde bol peynir ile. Siparişim geldi. Yedim. Duş aldım. Raporlar, notlar, gazete haberleri derken saat epey geç oldu. Biraz kitap okuyayım dedim. Canım istemedi. Lobiye indim. Saat gece 02.00.  Bu saatte evde olsam çoktan uyurdum. Ben uyuduğum için de herkes uyuyor diye düşünürdüm. O gece anladım ki öyle değilmiş.

 

Lobide benim dışımda 2 kadım 7 erkek daha vardı. Onlarda hikâyeye konu olacak pek bir şey yoktu. Bazısı kahve içiyordu, bazısı alkol alıyordu. Ben su istedim sadece. Suyum geldiği esnada resepsiyona iki kişi yanaştı. Biri kadın diğeri erkek. Kadının kıyafetinden anladığım kadarıyla sex işçisiydi. Adam ise iç Anadolu’dan gelme biriydi. Adam sarhoştu. Ayakta zor duruyordu. Oda işlemleri yapılırken, bir yandan da kabına sırnaşıyordu. Sevgi değildi bu. Güç gösterisiydi. Param var ve bu para karşılığı sana istediğimi yapabilirim havasındaydı. İşlemler yapılırken kadına sarılmaya çalışıyor. Sarılırken kadının saçını çekiyor, kalçasına çimdikler atıyor, kolundan çekiştiriyordu. Kadının canı acıyordu. Ama sesini çıkaramıyordu. O esnada işlemleri bitti. Kadını kolundan tutup önüne doğru savurdu adam. ‘’Yürü yukarıda sana neler yapacağım. Canını çıkaracağım senin ‘’ dedi. Asansörün önünde kadının kalçasına bir tokat attı ki sese herkes dönüp baktı.

 

 

Onlar gittikten kısa bir süre sonra üç kişi geldi. Görünüştü üçü erkek. Ama iki tanesi eş cinseldi. Yanlarında ki üçüncü kişiyi ekarte edip iki kişilik oda alma çabasındayken, resepsiyona bir yerel futbol takımının ekibi geldi. O kargaşa uzun sürdü. Saat 03.00 ü geçmişti. Uykum yoktu hala. 10 dakika sessizlik oldu. Benim dışımda lobide resepsiyon görevlisi ve temizlik personeli kalmıştı. Bir süre sonra yirmili yaşlarda evli bir çift geldi. İşlemleri yapılırken kavga etmeye başladılar. Adam kadına ağza alınmayacak küfürler ediyordu. Kimseye aldırış etmeden iki kez de kadına tokat attı. Bağırmışlar esnasında anladım ki, kadın taksideyken adam ile şoför konuşurken dikiz aynasından taksi şoförüne bakmış. Bu kadın için gece çok uzun olacağa benziyordu.

 

Ben daha fazla dayanamadım. Odama çıktım. Hemen uyumuşum. Alarmım çalmadan saat 08.30 uyandım. Duş alıp giyindim ve kahvaltı salonuna indim. Dün gece gördüğüm herkes çok sıradan bir şekilde kahvaltısını yapıyordu. Sanki gece hiçbir şey yaşanmamış gibi. Ve anladım ki uyuduğum esnada hayatlar farklı uyanıkken farklı devam ediyormuş. Günaydın. ....

 
Etiketler: HAYATLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı