Yazı Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 15:55
 
İYİLİĞİN NANKÖRLÜKLE İMTİHANI
Ramazan ERDEM
ramazanerdem@medyavatan.com
 
 

 “İnsanlara, onları size nankörlük yapmaya mecbur bırakacak kadar büyük iyiliklerde bulunmayın”. Honoré de Balzac’a ait olduğu söylenen bu söze kaç zamandır itiraz edesim geliyor.
 

Nankörlük insanın fıtratında vardır. Yani hepimiz “nankörlük” ile sınanırız. Çoğu kere de kaybederiz. Nankörlük ile ilgili Kur’ân-ı Kerim’de birçok uyarı ayeti bulunmaktadır. Ve ayetlerde insanın pek nankör olduğuna dikkat çekilmektedir. O halde hepimizin bir tavır ortaya koyarken önce kendimize “Acaba yaptığım nankörlük olur mu?” diye sormamız ve yapacağımız iç muhasebeden sonra o tavrımızı fiiliyata dökmemiz gerekir.


Sahip olduklarımızı unutup sahip olmadıklarımız için yakınarak, ufak bir mahrumiyet halinde geçmişte yapılanları silerek, köprüden geçinceye kadar yalvar yakar olup, sonrasında elimizden tutana bir tekme vurarak, kadir-kıymet bilmeyerek; kısaca yapılan iyilikleri görmeyerek, bilmeyerek, unutarak nankörlük yapmış oluruz.


Nankörlük, duygusal bir ihanettir, insan ilişkilerinde onulmaz yaralar açar. Hele beklemediğiniz yerden gelmişse, âdeta sırtınıza bir hançer saplanmış gibi, derinden bir sızı hissedersiniz. Geçmiş gözünüzün önünde bir film şeridi gibi geçer ve o kişiye dair her şeyi sorgular hâle gelirsiniz. Bir daha ona güvenemezsiniz. Hani derler ya; “Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı asla unutmaz”.


Asil insana düşen nankörlük yapmamaktır. Çoğu insanın kaybettiği bu imtihanı kaybetmemektir. Kendisine yapılan iyilikleri unutmamak, vefalı olmak, şu andaki sahip olduklarının kıymetini bilmektir. Bu kolay bir şey değildir, özel bir hassasiyet gerektirir.


İyilik meselesine gelince, bu nankörlük duvarına çarpıp yok olup gidecek bir haslet değildir. İyilik, bizatihi iyi olduğu için yapılmaya ve yayılmaya devam etmelidir. Eğer “Yaptığım iyiliklerin kıymeti bilinmiyor” diyerek iyilikten vazgeçiyorsak, yaptığımız şeyin iyilik olup olmadığını düşünmeliyiz.


Yapılan iyiliğin karşılık bulmuş olması, iyiliğin kıymetinin bilinmesi iyilik yapanla ilgili değil, muhatapla ilgili bir konudur. Eğer kendisine iyilik yapılan bunun kıymetini bilirse imtihanı kazanmış olur. İyilik yapan, karşılık bulamadığı için iyilik yapmaktan vazgeçerse o da imtihanı kaybetmiş olur.


Eğer “Onun zor zamanında elinden tutayım ki o da bana saygı duysun”, “Onu iyiliğe boğayım ki o da benim dediklerimi yapsın” gibi niyetlere iyilik yapıyorsak, bu niyetimizden dolayı yaptığımız şeyin iyilik olmadığını bilmeliyiz. Bu politik oyun olabilir, birisini minnet altında bırakmak olabilir, güç ve nüfuz mücadelesi olabilir ama iyilik değildir.


Dediğimiz gibi, iyilik, muhatap kıymetini bilsin niyetiyle yapılmaz. Karşılığı da muhataptan beklenmez. İyiliğin kıymetini bilip bilmemek muhatabın meselesidir, iyilik yapanı ilgilendirmez. İyilikten maraz (hastalık) doğmaz, sadece marazlı insanları görünür kılar.


Peki, nankörlük görsek de aynı kişiye iyilik yapmaya devam edecek miyiz? Buna keşke rahatlıkla “evet” diyebilseydik ama kolay yapılacak bir şey değil. Eğer, yaptığımız iyilik, yine iyilik olarak yerini bulacaksa nanköre de tekrar iyilik yapılabilir. O kadar hata ve isyanımıza rağmen Yüce Yaradan’ın bize verdiği nimetleri düşünelim. Belki nankör, nankörlüğünün farkına varır, kendine çekidüzen verebilir.


İyiliğin eğer nankör kişide bir maraza dönüşeceğine dair güçlü bir kanaatimiz varsa (geçmiş tecrübelerimiz, kişiye dair gözlemlerimiz vs.) o zaman iyiliği ona değil başkalarına yapabiliriz. Hani derler ya; “Yılana bir kovan bal yedirsen kusacağı yine zehirdir”. Yılanlık yapacağına dair yakın bilgiye sahipsek o kişiye iyilik yapmaktan vazgeçebiliriz. Ama hiçbir şekilde iyilikten vazgeçmemeliyiz. Sadece iyiliğin yerini, yönünün ve muhatabını değiştirmeliyiz.


Netice olarak; nankörler yüzünden iyilik zarar görmemelidir. Büyük olsun küçük olsun elimizden geldiğince iyilik yapmaya devam etmeliyiz. Yaşadığımız sürece iyilik misyonumuz olmalıdır. İyiliklerin yok olup gitmesi meydanı kötülüklere terk etmek demektir. Karşılık bulması, kıymetinin bilinmesi ayrı bir bahistir ve bu muhatabın problemidir.

 
Etiketler: İYİLİĞİN, NANKÖRLÜKLE, İMTİHANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı