Yazı Detayı
22 Haziran 2021 - Salı 16:16
 
Kolay Gelsin
Özlem ALTINTAŞ
 
 

 

Adı x

Soyadı y

 

 

İki bilinmeyenli bir denklem. Tek bilinmeyenli olsa bulmak kolay olurdu. Zaten sana bulacağın tüm yolları veriyorlar. Sana düşen değerleri yerli yerinde işlemek. Artıyı iyi toplayıp, eksiden çıkanı doğru hesaplamak. Böleceksen işlem hatası olmadan yapacaksın. Çarpacaksan da fazla değer vermeden tam değerinde çarpacaksın. Biraz akılla X i buluyorsun. Çünkü her şey apaçık ortada.

 

Peki ya iki bilinmeyenli bir denklem olursa ne oluyor? İşte o zaman iş biraz karışıyor. Ortada olmayan bir değeri sen ona değer biçerek veriyorsun. Deniyorsun. Oluyor ya da olmuyor. Olmayınca bir daha deniyorsun. Ta ki olana kadar. Bu işlemi iki kez yapman gerekiyor. Şanslıysan ve mantıklıysan ilk denemelerde yorulmadan bulursun. X’i ve Y’i.

 

Bulamazsan uğraşmaktan yorulursun. Yoruldukça vazgeçmeye başlarsın. Sonuca ulaşmak uzadıkça hevesin kalmaz. Verdiğin değerler doğru değer değilse birde işlem hatası yaptıysan, çıkamazsın işin içinden.

 

Önemlidir değer vermek. X, Y, Z, Q fark etmez. Bu her bir karakter hak etmediği değeri görünce her defasında işlem yanlış sonucu verir.

 

Zordur doğru değeri verebilmek.

Ararken vereceğimiz değerleri hepimize kolaylıklar dilerim.

 
Etiketler: Kolay, Gelsin,
Yorumlar
Haber Yazılımı