Yazı Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 16:01
 
Libya Yatırım Zirvesi Gerçekleştirildi
Şener MENGENE
senermengene@medyavatan.com
 
 

Libya'da yatırım imkanlarının bulunduğu sektörler ve hayata geçecek projelere ilişkin Türk yatırımcıları bilgilendirmek üzere (TULİB) Türk-Libya İş Adamları Derneği tarafından uluslararası kuluçka merkezi BINA Incubator iş birliğiyle 'Yatırım Zirvesi' gerçekleştirildi.

Libya da Yeni Dönem 

Libya da on yıl süren iç savaş da ateşkesin sağlanması ve geçici konseyin kurulmasından sonra ticaret için yeni bir dönem başladı. Bu konu da iki ülke arasında diplomatik ve ekonomik antlaşmalar yapılıyor. Bunu takiben iş adamları ve sivil toplum kuruluşları da çalışmalara başladı.

(TULİB) Türk-Libya İş Adamları Derneği 

Bu alanda İstanbul da önemli bir program gerçekleştirildi. (TULİB)-Türk Libya İş Adamları Derneği ve BİNA Ajans olarak gerçekleştirilen programda dereceye giren proje sahiplerine düzenlenen törenle ödülleri takdim edildi. Programa pandemi'ye rağmen Libya'ya ilginin oldukça yüksek olduğu görüldü.

(TULİB) Türk-Libya İş Adamları Derneği Başkanı ve Karanfil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Karanfil

Sayın Karanfil, yaptığı konuşma da Libya da'ki yatırım fırsatlarına değinerek, "Libya, Afrika'ya açılan bir kapı, 120 milyar dolar ticaret hacmi ve komşu ülkelerle birlikte 300 milyon civarında bir nüfusa hitap edebilen bir potansiyele sahip olduğunu, inşaat, enerji, lojistik, ulaştırma, imalat sanayi, turizm ve tarım gibi alanlarda önemli fırsatlar olduğunu ifade ederek iş adamlarına çağırda bulundu."

Libya'da milyarlarca dolarlık yatırım potansiyeli Türkleri bekliyor

Libya'nın iş yapma kültürüne en hakim ülke olduklarını belirterek, "Libyalıların Türkiye'den beklentisi büyük. Tüm iş insanlarımızı ve yatırımcılarımızı bu ülkeye yatırım yapmaya çağırıyoruz. Çok ciddi avantajlar ve fırsatlar barındıran, güzel getiri sağlanabilecek sektörler bulunuyor. Libya'da on milyarlarca dolarlık yatırım potansiyeli Türk yatırımcıları bekliyor." ifadelerini kulandı.

Strateji Derneği

Strateji Derneği olarak, biz de katılım sağlayarak bu önemli programda yer aldık. Libya ile tarihi ve kültürel bağlarımız var, bu bağları daha da ileri seviyeye çıkartarak güçlendirmeliyiz. Libya'nın istikrara kavuşması için Türkiye'nin devlet olarak verdiği diplomatik desteği, iş adamları olarak da yatırımlarla güçlendirmeliyiz. Ayrıca, Sivil Toplum olarak da iş birliklerini geliştirmeliyiz.

#türkiye #libya #yatırım #ticaret #ekonomi 
#tulib #küreselticaretinyenigücü #stratejiderneği #stratejienstitüsü

 
Etiketler: Libya, Yatırım, Zirvesi, Gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı