Yazı Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 08:32
 
Poşet işi nasıl gidiyor?
Ferhat COŞTUR
ferhatcostur@medyavatan.com
 
 

Malumunuz, plastik poşetler artık paralı oldu. Hemen aklıma gelen ilk soruyu sorayım: “Bu poşetlerin üzerlerinde yazmıyor muydu, “Doğada yüzde yüz çözünür, geri dönüşümlü malzemeden üretilmiştir.” diye? Şimdi zararsız, doğayla dost olan poşetler neden paralı oldu? Madem bu güne kadar zarar vermiyorlardı veya bu yönde kandırıldık, şimdi neden bugüne kadar doğaya verilen zararın tazminini bu poşeti bizlere sunanlar ödemiyorlar?

Yok "Bu işte bir yanlışlık var. Ya doğaya zara veriliyordu ve buna bir son verilmesi adına bu kanun çıktı ya da doğaya gerçekten zarar verilmiyordu ama olsun, marketler paralı satsınlar, plastik poşet sektörü yok edilme yoluna gitsin ve bu sektörde çalışanlar da işsiz kalsın diye uğraş veriliyor.

REKLAM OLAYI

Gelelim bu poşetlere verilen paralara ve parayla aldığımız poşetler vasıtasıyla ilgili marketlerin reklamını taşımamıza… Hem para vereceğim, hem de senin reklamını yapacağım, öyle mi? Olmadı bir de TRT payı da koysaydınız (")

TV’lerde izlediğimiz filmlerde, dizilerde bile bir arabanın markası görülmesin, dolaylı reklam oluyor endişesi taşıyan ve bu yüzden buzlama yapan yetkililer, poşetlerde de buzlama yapsınlar o zaman. Bir vatandaş olarak soruyorum: “Ben malzememi aldığım ve parasını ödediğim poşette reklamınızı yapmak zorunda mıyım, arkadaş?

PARA ÜSTÜNÜZÜ SON KURUŞUNA KADAR İSTEYİN

 Bu paraları alan marketlerde biriken (piyasada olmayan 1 kuruşlar yüzünden kasalarında kalan) para üstlerinden doğan haksız kazançlara da karşıyım. Madem Türk Lirası ve Kuruşları tedavülde, bulundurun arkadaşım. Ben kredi kartıyla alışveriş yapmak zorunda mıyım, paramın ederi kadar ödeme yapmak için? Ben 20,98TL’lik alışveriş yapıyorsam, 2 kuruşumu verin bana. Her gün 1.000 kişi 2 kuruş almasa, eder günde 20 TL, ayda 600 TL. Ki, bunu yurt geneline yayarsak, 8.000 marketim var diye reklam yapan o market veya marketlerin aylık kuruşlardan kalan para üstü, o bahsettiği 8.000 markette toplanan aylık 4.800.000 TL. Yani bir personele asgari ücret verdiğini farz edersek, 4.800.000/2.020= 2376 personelin maaşını bu kuruşlar karşılıyor. Yani, bizler ödemiş oluyoruz. Kaldı ki, bu sadece 2 kuruşun hesabı. 4 kuruş kalsa 4.752 kişinin maaşını biz ödemiş oluruz. O da eder, 9.600.000 TL.

Aklımda deli sorular... Kalın sağlıcakla.

 
Etiketler: Poşet, işi, nasıl, gidiyor?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı