Yazı Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 12:47
 
Selvi Boylum Al Yazmalım İlminde soruyordu Asya “Sevgi neydi?” diye.
Özlem ALTINTAŞ
 
 

Sevgi nedir gerçekten, bu cevap herkese göre değişkenlik gösterecektir. Aslında sevgiyi görmeden büyüdüğümüz için, nasıl göstermemiz gerektiğinize bilmiyoruz. Gösterirsen şımarır, göstermezsen kaçar. Zor bir denge. Ama insanın beslenmesinden çok ruh gıdasıdır. Aman beni sevmezlerse sevmesinler desek bile olmuyor. İnsan sevilmek istiyor.

 

 

İşte böyle başladı Ali sevgisizliğini savunmaya.”ammaaan beni sevmeseler ne olur, sevmeseler ne olur?” dedi. Aslında o sevgiye o kadar çok ihtiyacı vardı. Annesi beş çocuğundan hangi birine ilgi göstereceğini bilemeden 35 yaşında yaşlanmıştı. Hastalanıp hayata gözlerini yummuştu. Babası ise erkek adam çalışır para getirir. Daha ne yapsın. Çocuk okusun. Kazan kaynasın. Yeter. Daha ne yapsın adam. Sevgi göstergesini böyle öğrenmiş.

 

Annesi rahmetli olduktan üç ay sonra, babası tekrar evlendi. Ne yapacaktı adam beş çocukla. Evlendi. Ali’ye üvey anne geldi. Onunda bir kızı vardı. O gelen abla da annesi gibi, yorgun, mutsuz ve sevgisiydi. Kızının saçını okşamaya vakti yoktu. Ali’yi mi sevecekti.

 

Derken Ali saçı okşandığında, duyduğu hissi ilkokulda tattı. Okumayı ilk o öğrendiğinde öğretmeni, saçını okşayıp ona “aferin Ali” demişti. İçinde pırıltılar oldu. Yıldızlar kaydı zihninden Ali’nin bir anda.

 

Bu hissi uzun zaman yaşamadı Ali. Ama hiç unutamadı da. Yıllar sonra katıldığı bir seminerde, mutsuzluğunun sebebinin, sevgisizlik olduğunu öğrendi. Aslında ne kolaydı mutlu olabilmek. Sevdiğin insana bunu hissettirmek. Onu onurlandırmak.

 

Çok kolaydı, başka bir insanın başarılı olduğu bir durumu takdir etmek. Beğendiğin bir yemekse teşekkür etmek. Birinin senin için yaptığı şeyi farkedip seni önemsemesinden dolayı ona teşekkür etmek. Çok zor değil sevdiğini söylemek.

 

Sevilmek insanın ruhunun temel besin kaynağıdır. Öğüne bakmaksızın, sürekli tüketilmelidir.

 

Sevgilerimle.  

 
Etiketler: Selvi, Boylum, Al, Yazmalım, İlminde, soruyordu, Asya, “Sevgi, neydi?”, diye.,
Yorumlar
Haber Yazılımı