Yazı Detayı
27 Eylül 2020 - Pazar 19:59
 
Türk Birliği Kurulmalıdır
Şener MENGENE
senermengene@medyavatan.com
 
 

Dünya da çok büyük bir stratejik rekabet yaşanıyor. Bu rekabet her alanda kendisini açıktan göstermeye başladı. 450 milyon AB, 350 milyon ABD, 150 milyon Rusya, 1.5 milyar Çin, 1.3 milyar Hindistan gibi büyük güçlere karşı Türkiye 400 milyon Türk Dünyası birlik olarak rekabet edebilir.

 

Türkiye ve Türk Devletleri yenidünya düzeninde daha güçlü olarak yerini alacaktır. Bu nedenle "Türk Birliği" behemehâl stratejik bir hedef olarak, çok geçmeden cesaretle uygulamaya konulmalıdır. Her ulusun kendine göre bir millet ve medeniyet mefkûresi, ideali ve hedefi var, Yahudilerin arz-ı mevûd, yunanların megali idea gibi örnekler çoğaltılabilir.

 

Türk Birliği, Turan, Kızılelma bir stratejik hedef bir ideal olmakla birlikte pratikte uygulanabilir ve sürdürülebilir bir gerçekliği olan devlet ve medeniyet modelidir. Dijital ve robotik bir çağ başlıyor. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Bizde bu yenidünyada yerimizi almalıyız.

 

Yapılması gerekenleri ivedi bir şekilde stratejik olarak uygulamaya geçirmeliyiz. Gönül, kültür ve medeniyet coğrafyamız Edirne ve Kars ile sınırlı değildir. Adriyatik'ten Çin seddine kadar geniştir.

 

Bu çalışmalar, hali hazırda aktif olarak faaliyette olan Türk Keneşi (Konseyi)'ile başlanabilir. Türk Birliği, Turan ve Kızılelma gibi kavramlar destan ya da ütopya değildir. Başbuğ Mete Han, Başbuğ Attila Han, Bumin Kağan, Sultan Alparslan, Selahattin Eyyubi, Sultan Baybars, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim gibi çok sayıda Han, Hakan, Sultan ve Aksakal tarafından gerçekleştirilmiştir. Yeniden gerçekleştirilebilir. Teorik ve pratik olarak bu mümkündür.

 

Bu konu da neler yapılmalıdır. Kısaca bilgi ve takdirlerinize sunuyoruz;

 

1. Türk Keneşi (Konseyi) geliştirilmeli, genişletilmeli ve hızla daha aktif hale getirilmelidir! AB ve D-8 örneği olabilir. Ortak meclis, ortak hükümet ve dönem başkanlığı uygulaması olabilir.

 

2. KKTC, Türkmenistan, Özbekistan, Macaristan, Tacikistan, Kırım, Karabağ, Doğu Türkistan ve diğer Özerk ve Muhtar Türk devletlerinin de birliğe katılımları sağlanmalıdır.

 

3. Ortak ticari, ekonomik pazar ve serbest bölgeler oluşturulmalıdır. Ortak odalar ve borsalar birliği kurulabilir.

 

4. Ortak merkez bankası, darphane, para fonu ve para birimi tedavüle sokulmalıdır.

 

5. Ortak ordu, polis ve istihbarat teşkilatı kurulmalıdır.

 

6. AB, BM, BRIÇS, NATO, AGİT, İslam İşbirliği Teşkilatı veya Arap Birliği gibi Türk Birliği oluşturma çalışmalarını başlatmalıdır. Türk Birliği oluşturmak, İslam Birliği oluşturmaya engel değildir. Hatta çok önemli bir destek olur. Türkiye'nin uluslararası alanda elini güçlendirecektir.

 

7. Basın, yayın, Tv, radyo ve haber ajansı oluşturulmalı. Enformasyon merkezi oluşturulmalıdır.

 

8. Ortak eğitim birliği, üniversiteler birliği, akademik çalışmalar yapılmalı. Kültürel çalışmalar yapılmalıdır.

 

9. Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Dışişleri Bakanlığı, TIKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dünyası Platformları ve STK'ları, Türk Dünyasının Aksakalları ile Türk Devletlerindeki ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla ihtisas komisyonları oluşturulmalı, detaylı ve teknik konularda çalışmalar ivedi başlatılmalıdır. İhtiyaca binaen çok sayıda yeni ve ortak kurum ihdas edilebilir. Türk Birliği behemehâl kurulmalıdır.

 

Türk Birliği acil olarak kurulmalı. Ayrıca,  diplomatik, ekonomik, bilimsel, askeri, siyasi ve kültürel olarak Balkanlarda, Akdeniz’de, Afrika’da, Ortadoğu’da bölgesel ve küresel rekabette daha güçlü olmak için İslam Dünyası ile mazlum Coğrafyalarla ve Milletlerle de birlikteliğimizi güçlendirmeliyiz.

 
Etiketler: Türk, Birliği, Kurulmalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı