Yazı Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 17:58
 
Türk Nasıl Bir Şeydir?
Abdullah NİĞDELİOĞLU
a.nigdelioglu@medyavatan.com
 
 

Bir insanın Türk olup olmadığını, Türkiye’ye yaptığıyla ölçeriz. Türkiye’ye ne yaptıysa ona bakarız. İyi bir şey yaptıysa, “Türk’tür” deriz. Kötü bir şey yaptıysa, “Türk olamaz” deriz. Türk olup olmadığı Türkiye’ye yaptığıyla anlaşılır. Birileri bizim dünyamızı kendi milli hedeflerine göre şekillendiriyor, işte bunlar Türk değil. Türk olması da imkansızdır...

 

Türklük hayvani bir vasıf değildir; Türklük insani bir vasıftır. Nasıl insan özü itibariyle değil, tarihi itibariyle insansa. Türk de ahlaki pozisyonu itibariyle Türk’tür. Bir Türk kızı nasıl olur; ahlakına bakarsınız. Bir Türk erkeği nasıl olur; ahlakına bakarsınız. Böyle Türk olmaz dersiniz, onları dışarıda bırakırsınız.

 

Türk dediğimiz zaman, gavurların anladığı şeyden başka bir şey anlamak mecburiyetindeyiz. Çünkü Türk, birinci derecede ahlaki tutum, tavır, yaklaşım olarak doğmuş olan bir şeydir. Türk’ten bahsettiğimizde de kafirle çatışmayı göze alan insandan bahsediyoruz demektir. Kafirle çatışmayı göze almayan bir insan, Müslüman olabilir ama Türk olamaz. “Kafirle iyi geçinmek gereklidir” diyen insan Türklükten çıkmış olur.

 

“Türk olmak” zordur. Dolayısıyla “Türk Milleti” olmak da çok zordur. Türk Milleti kavramının tarih içinde nasıl kazanıldığına, tarih içinde hangi vasıflara sahip insan topluluklarına Türk Milleti dendiğine kafa yormamız gerekir.

 

10. yüzyıldan itibaren İslamiyet’i kabul eden Türkler, 11. yüzyıldan sonra yani haçlı seferlerinden sonra İslam dininin ve Müslümanların sadece koruyucusu ve kollayıcısı değil, aynı zamanda lideri olmuşlardır. İslam medeniyetinin en önde gelen unsuru ve en büyük temsilcisi olmuştur. Bu sebeple de bu medeniyetin Millet anlayışı bir kavram olarak Türklere verilmiştir: Türk Milleti.

 

Bu tanım artık Türkler için kullanılmaya başlanmıştır. Yani İslam medeniyeti içinde Türklere Türk kavmi, Türk ırkı kavramları yerine, dini bir kavram olan “millet” kavramı ile “Türk Milleti” denmiştir. Böylece “Türk”, içinde bulunduğu medeniyete adını vermiş, içinde bulunduğu medeniyetten de “Türk Milleti” kimliğini almıştır.

 

İnsanın özü yok, tarihi var dedik. İnsanın tarihi, insanı insan yapar. Yani tarihi, onun özü yerine geçiyor. Onun için Türk’ün nereden gelip nereye gittiğini tespit edebilirsek, o zaman bir Türk özgürlüğünden bahsedebileceğiz. Selçuklu Türkleri Mekke ve Medine’yi toprakları arasına katmadılar. Fakat dünyaya ilan ettiler: “Bu iki şehre herhangi bir şekilde zarar veren kim olursa cezasını ben vereceğim” ...

 

İşte, Türklük böyle bir şeydir ve Türk özgürlüğü bir yükü üzerine almak demektir. Bir yerde Allah’ın emirlerine karşı savaş açılmışsa, o bütün Türklere karşı açılmış bir savaş demektir.

 

Bu tarihi rolü reddetmek Türk Milleti anlayışından uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Tarihin “Türk Milleti” sıfatıyla bizlere yüklediği rolü anlamak ve “Türk Milleti’ni” yarınlara taşımak üzerimizdeki en önemli sorumluluktur...

 
Etiketler: Türk, Nasıl, Bir, Şeydir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı