Yazı Detayı
06 Şubat 2021 - Cumartesi 13:49
 
Türkiye Emekli Uzman Erbaşlar Derneği hayırlı olsun...
Yakup TOPRAK
ytoprak@medyavatan.com
 
 

Tilkinin kuyruğu kayaya sıkışmış ve kuyruğunu kesmek zorunda kalmış.

Daha sonra bir başka tilki onu gördüğünde

“Kuyruğunu neden kestin?” diye sormuş.

Kuyruğu kesik olan;

“Böyle mutlu hissediyorum.

Sevincimden havalara uçuyorum” demiş.

Bunun üzerine diğer tilki de kuyruğunu kesmiş.

Fakat mutluluk yerine şiddetli bir acı çekmiş.

Hemen tilkiye gelip; “Neden bana yalan söyledin?” demiş.

Tilki; “Eğer acı çektiğini diğer tilkilere söylersen onlar asla kuyruğunu kesmez ve bizimle dalga geçerler.” demiş.

Bu iki tilki diğer tilkilere yaşadıkları mutluluğu (!) anlatmışlar.

Böylece tilkilerin çoğu kuyruklarını kesmişler.

Çoğunluk onlara geçince bu sefer kuyruğu olanlarla dalga geçmeye başlamışlar.

 

 

İşte böyle:

Önce toplumu bozarlar, sonra iyi insanları kötü insanlara ayıplatırlar.

 

UZDER Uzmanlar Derneği olarak kuruluş amacımız; tüm uzman çavuş camiasını tek çatı altında toplamak ve oluşacak olan sinerjiye katkı sağlamaktı. Bu çerçevede katıldığım tüm televizyon programlarında ve zaman zaman sosyal medyadan yaptığım canlı yayınlarda 2847 sayılı kanun içerisinde TESUD (Türkiye Emekli Subaylar Derneği) ve TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) gibi temsil edilmenin gerekliliğini ve isteğini dile getirdim. Nitekim geçen sene mayıs ayında yapmış olduğumuz toplantıda UZDER'in Genel Başkanı olarak Milli Savunma Bakanlığı nezdinde Sayın Bakanımız Hulusi AKAR' a da uzman çavuş camiasının TEMAD benzeri bir tüzüğe istinaden tek derneğin olması ve bu şekilde 2847 sayılı yasa ile temsil edilmeleri gerektiğini kendi belahatımla izah etme şansına binaen, kendileri de teveccüh gösterip, tasvip ve tensipte bulundular, sağ olsunlar...

 

 

Bu gelişmeler istikametinde netice olarak;

“ÇEŞİTLİ İSİMLER ALTINDA KURULMUŞ ONBEŞE YAKIN EMEKLİ UZMAN ÇAVUŞ VE EMEKLİ UZMAN JANDARMA DERNEKLERİ, EMEKLİ SUBAY VE ASB DERNEKLERİ GİBİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR” aşamasına gelinmek üzeredir. Bu uzman çavuş camiası için mihenk noktasıdır. Burada ki emeğimin ve Sayın Bakanımızın teveccühünün büyük katkısının yadsınmamasını uzman çavuş camiamızdan önemle istirham ederim.

 

İlk paragrafta anlatmış olduğum tilki anekdotunu da bu yüzden anlattım zaten; ben 2847 sayılı kanun içerisinde tek derneğin lüzumunu haykırırken tilkilik ve rant peşinde olanlar bırakın tek derneği, güllü zaten güzeldi, bir de şu çiçeği çıkardı misali "sözde uzman federasyonu" dahi kurdular. 

 

TBMM’ne dönem yılı 27/4 olan 2/3346 esas nolu TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN Teklifi 41 Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilinin imzasıyla sunuldu.

 

Bilindiği üzere Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Derneği adı altın da 16.06.1983 gün ve 2847 sayılı kanun hükümleri uyarınca kamu yararına çalışan dernekler statüsünde dört dernek kurulmuştur.

 

Bunun yanın da şimdiye dek Emekli Uzman Çavuşlar ve Emekli Uzman Jandarmalar ise Emekli Astsubaylar Derneği tarafından temsil edilmekteydi.

 

2847 SAYILI KANUN ESASLARINA GÖRE EMEKLİ UZMAN ERBAŞLAR DERNEĞİ KURULMASININ ADIMLARI ATILMIŞTIR.

 

KANUN RESMİ GAZETEDE YAYINLANMASIYLA BİRLİKTE  2847 DE VE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ TÜZÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPILARAK UZMAN ERBAŞLARIN DERNEK ÜYELİĞİ İLE TEMSİLİNE SON VERİLECEKTİR.

 

2847 sayılı kanun çerçevesinde kurumsal bir kimlik kazanacak olan Uzman Jandarma ve Uzman Çavuş emeklilerini temsille görevli, TÜRKİYE EMEKLİ UZMAN ERBAŞLAR DERNEĞİ TÜM UZMAN ÇAVUŞ SİLAH ARKADAŞLARIMA HAYIRLARA VESİLE OLSUN. 

 

Yakup TOPRAK

UZDER Genel Başkanı

 
Etiketler: Türkiye, Emekli, Uzman, Erbaşlar, Derneği, hayırlı, olsun...,
Yorumlar
Haber Yazılımı