Yazı Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 08:06
 
ÜTOPYA
Şeyhmus İDRİSOĞLU
sidrisoglu@medyavatan.com
 
 

Bugün farklı bir konuya parmak basmak istiyorum. İkamet ettiğimiz yörenin yaşamsal güzelliği üzerine birlikte kafa yorarsak; belki de aldığımız soluğun niteliğine, çocuklarımızın özgür geleceğine ve kişisel gelişimlerine katkımız olur.

 

Toplumun bilinçli kesimi ülkesine ve kentine demokrasinin ve özgürlüklerin gelmesini ister. Bu amaçla oluşturulmuş sivil toplum kuruluşları vardır. Çünkü bireysel çabaların sonuç getirmeyeceği aşikardır.

 

 Güç ve fikir birlikteliği yumağında olan insanların kentsel devinime faydası dokunacak son derece önemli bir ipucu var aklımın bir köşesinde. Uzun zamandır hayalini kurarım. Avrupa'nın hemen hemen her kentinde demokrasi parkları vardır. Sınırsız özgürlük tanınır insanlara. O parkların ciddi bir amaca hizmet ettiği görülmüş ve yaygınlaştırılmıştır. Her türlü düşüncenizi eyleme dönüştürebilme şansınız var. Muhalif damarınız mı kabardı; gidin, pankartınızı açıp sloganınızı atın serbestçe. Canınız gitar çalıp yoksul halka müzik ziyafeti mi çekmek istedi; buyurun, parkımız size de açık. Peki neden bizim kentlerimizde böyle parklarımız olmasın?...

 

Düşünün; Türkiye’nin her kentinde büyük parklar yapılıyor ve adını "demokrasi parkı" koyuyorlar. Bir köşesinde sanatçılar özgürce şarkılarını, şiirlerini okurken. Bir diğer köşede; ressamlarımız şövalyelerine tuvallerini yerleştirmiş özgürce resimlerini yapıyorlar. Bir köşede kara kalem porte yapan sanatçılara poz vermiş gençler. Diğer tarafta kürsüye çıkmış bir fikir adamı topluluğa düşüncelerini anlatıyor.

 

Düşünceyi sokaklarda şiddete dönüştürmeden deşarj olmanın bir başka yolu demokrasi parkı. Sporculara koşmaları için parkurlar, çocuklara kaydıraklar, salıncaklar kurulmalı. Kadınlarımızı betonarme alanlardan kurtarıp parkın içinde nefes alacakları ortamlar.

 

Ülkemizin, dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olduğunu söyler dururuz. Kent kültürünün oluşturulması için yerel yönetimler demokratik çerçeveler içinde vatandaşlarının önünü açmalıdırlar. Belediyelerin kent kültürünün yaratılmasında kendilerine büyük sorumluluklar düştüğünü bunun da demokrasi parkı, tiyatro gibi sosyal etkinliklerle çözüleceğine inanıyorum.

 
Etiketler: ÜTOPYA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı