Yazı Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 08:55
 
Yiğido 2020-2021 sezonu ilk yarısında neden durgun?
MEHMET T.
FUTBOLA DAİR HERŞEY
 
 

Bu yazımızın amacı Sivasspor futbol takımının Türkiye Süper Ligi (TSL) 2020-2021 sezonunun ilk yarısında ortaya koyduğu futbolu irdelemektir. Sivas analizimizde de resimlere, grafiklere ve şekillere yer verdik. Keyifli okumalar.

Sivas 2020-2021 sezonunu erken açtı. Avrupa Ligi’nde ülkemizi 22 Ekim-10 Aralık 2020 tarihleri arasında oynadığı 6 üst seviye maçla temsil etti. Bu maçların takım üzerinde yarattığı fiziksel ve mental yorgunluğun sezon içinde zaman zaman hissedildiğini belirtelim.

Sezonun ilk yarısında Rıza Çalımbay UEFA Pro Lisansı ile görev yapmakla birlikte rahatsızlığı nedeniyle Antalya ve Trabzon maçlarında sahada olamamıştır. Sivas onuncu haftadan sonra 1-4-1-4-1 dizilişi ile sahada yer aldı. Sezonun ilk haftalarında 1-4-2-3-1, 1-4-4-2 (çift 6 lı) ve 1-4-3-3 dizilişlerini tercih ettiği oldu. Yukarıdaki şekilde takımın ilk yarı boyunca ağırlıklı olarak sahaya dizilişi yer almaktadır. Oynadıkları pozisyonlar itibarıyla ilk onbirde daha çok yer bulan futbolcuları kırmızı renklendirerek konumlandırdık. Daha az görev alan futbolculara ise daha silik renk verilmiştir.

Sivas nasıl gol atıyor?

2020-2021 sezonunun ilk yarısında gol atma sayısına göre sırasıyla Gradel 7, Arslan 37, Yatabare 9, Fajr 76, Erdoğan 17, Ziya 58, Kone 2, Osmanpaşa 88, en etkili isimler.

Assist açısından sırasıyla Gradel 7, Erdoğan 17, Yatabare 9, Çiftçi 3, Arslan 37, Claudemir 6, Yalçın 8, Fajr 76, Kayode 80 dikkat çeken futbolcular.

Hücum aksiyonları açısından Sivas takımının üretken olduğunu söyleyemeyiz. Attığı 21 golün birer tanesi penaltı ve kendi kalesine, 7 tanesi duran top organizasyonu sonrası ve 12 tanesi de açık oyunla gelmiş. Gol dakikaları açısından incelediğimizde her iki devre biterken takım 6 şar gol bulmuş. Maçın 1-15 dakikaları ile 61-75 dakikaları arasında ise sadece 1 er gole imza atabilmiş. Diğer gollerin dakikaları eşit dağılmış.

Hücum planı; bireysel, grup ve takımla ilgili bilgiler

Sivas takımı sezona hücum hattında iki forvetle başladı ancak ikinci maçtan sonra tek forvete döndü. Diğer futbolcuların hücum açısından performanslarına ve oyun şablonlarına yazımızın ilerleyen bölümlerinde değindik.

Samassa 30  iki maç hariç kaleyi korudu. (Yaş: 30, Boy: 198 cm) TSL’de uzun pas gönderen futbolcular sıralamasında 15. sırada yer alıyor. İki futbolcu hariç kalecilerin çoğunlukta olduğu düşünülürse Sivasspor’un sıralamada sonlarda yer alıyor.

Geri dörtlünün sağ kenarında Marcelo 87, (Yaş: 33 Boy: 176 cm) forma şansı buldu ama süreklilik sağlayamadı ve oynadığı müsabakalardaki performansının yeterli olduğu tartışmaya çok açık. Savunma futbolcusu olmasına rağmen rakipten top kapma sayılarında takımdaki sıralamada dahi 11.sırada yer alıyor.

Yalçın 8, (Yaş: 27 Boy: 183 cm) savunmacı orta saha olmakla birlikte, sağ kanat savunucusu olarak görev yaptığı maçlarda başarılı göründü ama sağ merkez savunma olarak da oynadı. Sağ çizgi savunucusu olarak oynadığı maçlarda rakip sahada pas oyununa katkı yapmak için orta çizginin taç çizgisi ile birleştiği bölgede pas alış verişine katkıda bulundu. Bu bölgeden top dağıttı ve topun Sivas spor da kalmasına katkı verdi, 3.bölgeye çıkışları bazen top sürerek bazen de 2 ye 1 lerle sağ çizgiden ceza sahası yayına doğru çapraz şekilde gerçekleşti. Bu çıkışlardan birinde sol çizgiden yaptığı ortayla gol geldi. Sağ çizgiden hücuma katıldığında ise isabetli ortaları oldu. Merkez orta sahada oynadığında ise daha çok topla koşular yaparak rakip savunmayı aşmaya çalıştı.

Savunmanın solunda ise Çiftçi 3, (Yaş: 28 Boy: 179 cm) Erdal 58, (Yaş: 33 Boy: 182 cm) ile mücadele içindeydi ancak zamanla formayı ele geçirdi. İlk yarının son 9 haftasında onbir başladı. Hücuma zaman zaman çıkışlarında etkili olabiliyor. Bu çıkışlarda 2 asistle katkı sağladı. Daha çok 2.bölgede hücuma genişlik vererek ve pas oyununa katılarak faydalı oluyor.  

Onuncu haftadan sonra savunma dörtlüsünün kenarlarında istikrar kazanan Çiftçi 3 ve Yalçın 8, orta saha oyuncuları kadar topla buluştular. Her iki oyuncu da atak geliştirme konusunda pas oyununa destek veren futbolcular.

Ziya 58, (Yaş: 33 Boy: 182 cm) tipik bir sol çizgi savunucusu olmakla birlikte zaman zaman zorlandığı görüldü. Sezonun başında daha çok forma şansı bulurken 11 haftadan sonra sürekli yedek kaldı.

Osmanpaşa 88, (Yaş: 33 Boy: 182 cm) oynadığı maçlarda merkez savunmanın solunda yer aldı. Son 6 sezondur sürekli oynamış. İşine konsantre ve mütevazi bir görüntü çizdi. Futbolcu sağ ayaklı ve savunmadan top çıkarırken pas oyununa katılmaktan çekinmedi. Oyun sezgisi güçlü ve hücum köşe atışlarında uzak direğe koşular yapıyor ve gol katkısı var.

Appindangoye 4, (Yaş: 28 Boy: 185 cm) 10. Haftadan sonraki tüm maçlarda 90 dakika forma bulmuş. Köşe atışlarında hücuma katkı sağlıyor. 1.bölgede pas oyununda katkısı sınırlı oldu. Hücum köşe atışlarında penaltı noktasından altı pasa hareketlenmek istiyor.

Camara 14, (Yaş: 28 Boy: 190 cm) ve Cofie 5, (Yaş: 29 Boy: 179 cm)  10.haftadan sonra ilk onbirde hiç başlamadılar.

Claudemir 6, (Yaş: 32 Boy: 185 cm) Savunma dörtlüsünün önünde daha çok kesici özellikleri ile ön plandaydı. Hücum aksiyonlarının içinde orta yuvarlağın rakip alana bakan kısmında top dağıtmak istedi.  

Fajr 76, (Yaş: 32 Boy: ) Pas servisinde takım için önemli bir futbolcu fakat zaman pas seçimlerinde hatalar yaptı. TSL’de uzun pas gönderen futbolcular sıralamasında maç başına 5.9 uzun pas ile 14. Sırada. Bu önemli bir istatistik çünkü kaleciler dışında sadece iki futbolcunun ismi, uzun pas atan futbolcu sıralamasında ilk yirmi arasında yer alıyor. Ancak, bu uzun paslar her zaman başarılı olduğu da söylenemez özellikle rakip sahada kanat değiştirmek amaçlı olanlar ve bazen de rakip kontrataklara yol açıp takımın 50-60 metre geri koşmasına yol açtı. Takımda ceza sahasına en çok top indiren futbolculardan biri. Rakip yarı sahada kısa paslarla oynamasının top kayıplarını azalacağını ve rakip üzerindeki baskıyı artıracağını düşünüyoruz.

Sivas takımının orta sahasının merkezinde oynayan futbolcuları 30 yaşın üzerindeler. Alman Bundesliga’da bu pozisyonlarda oynayan futbolcuların yaşları 26-28 yaş aralığında seyrediyor. Bu seçimde her ne kadar tecrübenin ön planda tutulduğu gibi bir tez savunulsa da takımın maç temposunun düşebildiği de bir gerçek.  

Arslan 37, (Yaş: 32 Boy: 186 cm) Sürekli 11 de yer alıyor. İstikrarlı bir futbolcu. Kanat ataklarında ceza sahası ön çizgisinde bulunmakla birlikte pas verildiği anda penaltı noktası çevresine hareketlenip arkadan gelerek markajdan kurtulup gollerini attı.  Ceza sahasına girdiğinde muhakkak yakın markaj gerekir. Orta sahada oyun kurarken veya 1.bölgeden çıkışlarda pas seçimlerinde hatalar vardı. Orta sahada baskı ve pas açılarını kapatarak oynamak gerekir. Gol araştıran bir futbolcu.

Erdoğan 17, (Yaş: 27 Boy: 175 cm)  Her iki ayağını da kullanabiliyor. Ceza sahasına en çok top indiren futbolculardan biri. Sağ kanattan topla içe doğru kaleye paralel koşup sol ayağı ile attığı şutlar tehlikeli oldu. Karar anlarında tercihlerini doğru yapabilse Sivas takımı için çok daha değerli olabilecek potansiyele sahip. Topla buluştuğu anlarda çok şeyler yapmak istiyor ancak basit oynamasının ve yaratıcılığını 3.bölgede kullanmasının futbolunu büyüteceğini düşünüyoruz.

Gradel 7, (Yaş: 33 Boy: 177 cm) Skor anlamında takıma katkı yapan en değerli futbolcu. Gole gidişleri daha çok bireysel yeteneklerini kullanmak üzerine kurulu ve çalım veya hızlı yön değiştirmeler sonrası ceza çizgisi üzerinden şutlarla gollerini buluyor. Çizgide topla buluştuğunda, topu sağ ayağına alıp içe doğru kat ederek orta yapıyor veya şut pozisyonu yaratmaya çalışıyor. Orta pozisyonlarında daha çok Yatabare 9, ile topu buluşturmaya (2 gol) çalışıyor. Çizgiye indiğinde ise yerden paslarla penaltı noktasında Arslan 37, ı bulmaya (3 gol) çalışıyor. Bu aksiyonlar penaltı kazanmaya müsait. Zaman zaman heyecan verici hareketler yapabilen yaratıcı bir futbolcu. Ceza sahası çevresinde göz açtırmamak gerekir. Topla buluşturmamak ve ilk toplara temaslı müdahalenin ritimden çıkaracağını düşünüyoruz.

Sezonun ilk yarısında orta sahanın kenarlarında oynayan futbolcular Grade 7 ve Erdoğan 17, ters ayaklı idi. 

Öztekin 10, (Yaş: 29 Boy: 179 cm) Sezonda iki tane 90 dakikası var. 10. Haftadan sonra hiçbir maça ilk 11 başlamadı.

Ninga 29, (Yaş: 27 Boy: 186 cm) sezonun ilk yarısında 11 dışında kaldı.

Kayode 80, (Yaş: 27 Boy: 176 cm) Sadece 1 maçta 90 dakika forma giydi. Forvet hattının en hızlı futbolcusu olmasına rağmen ilk yarı skora fazla etki edemedi ve kopuk kopuk oynadı. Sivas’ın hücum hattını ateşleyebilecek seviyeye ulaşabilir. İleri koşu yapmak yerine topu alıp dönüp gitmek isterken çok top kaybetti. Süre aldığı maçlarda gol pozisyonuna girdi ve kontrataklarla da gol aradı ama gol vuruşlarında etkisizdi.

Yatabare 9, (Yaş: 35 Boy: 186 cm) sezonun ilk yarısında hücumda yeterince hareketli değildi. Kaleden uzaklaştıkça etkisi azaldı.

Kone 2, (Yaş: 37 Boy: 181 cm). Sezonun ilk yarısında sadece 1 maçta 90 dakika oynadı. 

Yatabare 9  ve  Kone 2, tecrübesi ile oynuyor görüntüsü çizdiler. 2.bölgeden 3.bölgeye geçişlerde, sırtı kaleye dönük, ayağa top istedikleri pozisyonlarda başarılı olamadılar. Gol pozisyonu üretmek için al ver yapıp, savunma arkasına veya koridorlara yapmaları gereken koşuları bu sezon fazla görmedik. Bu Sivasspor ileri uç oyuncularının ortak problemi. Kaleden uzaklaştıkça etkileri azaldı. Bu futbolcular geriye düşülen maçlarda pozisyon üretecek yaratıcılık da değillerdi. Kanat ortalarıyla buluşarak gole gitmek istediler.

Jorge Felix 11, (Yaş: 29 Boy: 176 cm) Bu sezon hiçbir maçta 90 dakika oynamadı.

Hücumda yaratıcılık

 

Karagümrük-Sivas: 1-1 Sivas beyaz forma

Sezonun ilk yarısında Sivas takımının, organize attığı bizce en güzel golü yukarıdaki resimde görülüyor. Bütün hücum prensiplerini bu golde görebildik ve aksiyonun içinde 5 futbolcunun olması bir diğer önemli unsurdu.

Sezonun ilk yarısında açık oyun golleri daha çok ikili hücumlarla geldi. Gollerin başrollerinde Gradel 7, gol pozisyonu hazırladı ve Yatabare 9 veya Arslan 37, sonuçlandırdı. Ve tabii Gradel 7, nin bireysel yeteneğiyle attığı goller de vardı.

Sivasspor geriye düştüğü maçlarda gol pozisyonu üretmekte zorlanıyor görüntüsü çizdi. Bunu değiştirmek için kanatları kullanmaya çalıştı ancak kanatlardan ceza sahasına çok top indirilmesine rağmen bitirici vuruşlar bir türlü gelmedi. Yenik duruma düştüğü maçlarda savunma dörtlüsünün topla oynama sayıları belirgin şekilde arttı. Yine aynı şekilde topun Sivasspor’da kalma yüzdesi de arttı.

Sezonun ilk yarısında duran top organizasyonları –set pieces-:

Hücumda köşe atışları

Sezonun ilk yarısında Sivas takımı köşe vuruşu sonrası 5 gol bulmuş ve her maçta tehlike yarattı.  Köşe atışları çalışılmış ve bir plan dâhilinde sonuçlandırılmaya çalışıldı. Köşe atışının hedefi yakın altı pas. Genelde sağ kanattan Erdoğan 17, sağ ayakla kalenin dışına kavisli ve sol kanattan Gradel 7, sağ ayağıyla kaleye kavisli kullanıyor. 

MKE maçında köşe vuruşlarının gelişimi yukarıda anlatılıyor: Sivas kırmızı beyaz siyah takım. Kalecinin önünden topa doğru hareketlenen Kayode 80, yakın altı pasa koşu Arslan 37 ve Osmanpaşa 88, kaleyi tam karşıdan gören koşu Yatabare 9 ve uzak direk Camara 14. Bu futbolcular penaltı noktası hizasından kaleye doğru hareketleniyorlar. Aynı görevler, farklı maçlarda farklı futbolcular tarafından yapıldı.

Köşe vuruşlarında her maçta tehlike yarattı.  Aşağıdaki resimde, Sivas siyah takım ve ilk olarak sağ kanattan ve sonrada sol kanattan gelen köşe atışlarında hücum eden Sivaslı futbolcuların ceza sahasındaki konumları görülüyor. 

Hücumda serbest vuruşlar

Sivas takımının ilginç bir özelliği rakip ceza sahası etrafında doğrudan gol olabilecek serbest vuruş kazanmakta zorlanmaları. Gol ve tehlikeli anları incelediğimizde serbest vuruştan direkt gol teşebbüsü hemen hemen yok gibi.

Fauller kaleye uzak noktalarda kazanılmış ve daha çok ceza sahasına yüksek top olarak gönderilmiş. Yukarıda köşe atışlarında anlattığımız hava toplarında hakim futbolcular topla buluşturulmak istenmiş ancak pek de başarılı olduğu söylenemez.

Sivas nasıl gol yiyor?

İlk on beş haftada yediği 25 golün 1 tanesi penaltı ve 1 tanesi kontratak, 7 tanesi köşe atışı ve sonrası, 16 tanesi açık oyunda –open play- gelmiş. Gol dakikaları açısından incelediğimizde her iki devre biterken takım toplam 11 ve maçın 16-30 dakikaları arasında 6 gol yemiş.

Savunma planı; bireysel, grup ve takımla ilgili bilgiler

Sezonun ilk yarısında Sivas takımı savunmada dört oyuncuyla dizildi. Bu bloğun önünde ise 1 savunmacı orta saha ile yer aldı. Futbolcuların savunma açısından performanslarına ve oyun şablonlarına yazımızın ilerleyen bölümlerinde değindik.

Samassa 30, (Yaş: 30, Boy: 198 cm) Fiziği bir kaleci için ideal. Yüksek toplara çıkışlarda tedirgin göründü. Özellikle altı pasa düşen yüksek toplarda daha aktif olması Sivasspor savunmasını rahatlatacaktır.

Marcelo 87, (Yaş: 33 Boy: 176 cm) Savunmaya katkı ve top kazanmak açısından istatistiki verileri iyi görünmüyor.

Yalçın 8, (Yaş: 27 Boy: 183 cm) Savunmanın sağında oynadığı maçlarda reaksiyon vermekte zorluk çekti.  Agresif bir savunma oyuncusu değil.

Çiftçi 3, (Yaş: 28 Boy: 179 cm) Rakipten top kazanmak konusunda takımın ikinci en iyi oyuncusu ancak zaman zaman kontrolsüz görünümü vardı ve gereksiz faullere yol açtı.

Ziya 58, (Yaş: 33 Boy: 182 cm) Geri dönüşlerde zorlandı.

Osmanpaşa 88 (Yaş: 33 Boy: 182 cm) takımın rakipten en çok top kazanan futbolcusu. Fiziksel güçten çok oyunu aklıyla oynuyor görüntüsü çizdi. Sezon başındaki maçlarda ofsayt kuralını uygulamakta zorluk çekti. Merkez savunmada beraber oynadığı Appindangoye 4, mücadele içinde yer almak isteyen ve atletik yetenekleri ön planda bir oyuncu: bu nedenle geri dörtlünün liderliği konusunda daha aktif olması gerekir diye düşünüyoruz. 

Appindangoye 4, (Yaş: 28 Boy: 185 cm) Fiziği ile güven veriyor. Hava toplarında önemli bir güç. Mücadele gücünü savunmayla uyumlu geliştirebilirse Sivas için daha değerli bir futbolcu olacaktır. Forma almaya başladığı dönemin ilk maçlarında yerini kaybetmesi golle sonuçlandı. Zaman zaman partneriyle birbirini tamamlamakta zorlandı.   

Camara 14, (Yaş: 28 Boy: 190 cm

Claudemir 6, (Yaş: 32 Boy: 185 cm) geri dönüşlerde çok zorlandı. Savunma dörtlüsünün önünde kesici gibi oynamak istedi.

Cofie 5, (Yaş: 29 Boy: 179 cm) ) Savunmanın önünde oynarken top kazanmak için savaşması Sivas takımını rahatlatacaktır.

Fajr 76, (Yaş: 32 Boy: ) Geri dönüşlerde zorlandığı maçlar oldu.  

Arslan 37, (Yaş: 32 Boy: 186 cm) Sezonun ilk yarısında zaman zaman sinirlerine hakim olmakta güçlük çekti. İkili mücadelelerde gereksiz fauller yapabiliyor. Eşleşmelerde orta saha organizasyonunu yönetmesi beklenir.

Erdoğan 17, (Yaş: 27 Boy: 175 cm) Çok yönlü futbolcu izlenimi verdi. Maç içindeki gelişmeler sonucu savunmanın sağ kanadında da oynamak zorunda kaldı. İstekli takıma katkı yapmak isteyen bir futbolcu ancak, 1. ve 2.bölgede sade futbol, oyununu büyütecektir.

Gradel 7, (Yaş: 33 Boy: 177 cm) Hücumda takıma yaptığı katkı çok büyük. Ama aynı şeyi savunma katkısı için söylemek zor. Savunmaya yardım etmek istiyor ancak bu temposunun düşmesine yol açıyor. Gücünün sadece 10’unu savunmaya yönlendirmesi takımı rahatlatır. 

Öztekin 10, (Yaş: 29 Boy: 179 cm) ve Ninga 29, (Yaş: 27 Boy: 186 cm) sezonun ilk yarısında az süre aldılar ve savunma aksiyonları içinde fazla yer almadılar.

Yatabare 9, (Yaş: 35 Boy: 186 cm), Kone 2, (Yaş: 37 Boy: 181 cm), Kayode 80, (Yaş: 27 Boy: 176 cm) ve Jorge Felix 11, (Yaş: 29 Boy: 176 cm) savunma özellikleri fazla olmayan futbolcular. Köşe atışlarının savunulmasında ceza sahası içinde görev aldılar.

Savunma problemleri

Sivas takımının savunma problemleri hakkında neleri tespit ettik? Seçtiğimiz enstantanelerde Sivas takımının nasıl gol yediğini göstermeye çalıştık. 

Öncelikle şunu belirtelim: Golü takım yer. Analizlerimizde amacımız hiçbir zaman oyuncuları karalamak, günah keçisi aramak değildir. Amacımız takımın nasıl daha iyi savunma yapabileceğine değinmektir. Hücum bölümümüzde, futbolcuların bireysel yeteneklerine yeri geldikçe vurgu yapıyorsak savunma açısından da bireysel problemleri kolektif oyun içinde nasıl iyileştirebileceğine değiniyoruz. Hepimizin bildiği bir gerçek; futbolda hem savunma hem de hücum prensiplerini yerine getiren takım ve futbolcuların daha başarılı olacağıdır. 

Erzurum-Sivas: 1-2 Sivas kırmızı forma (Üstteki resim)

Erzurum kanat ortası ve kafa vuruşu ile yenen gol

Kanatta sayısal üstünlük 3V2

Merkezde, tehlike bölgesinde sayısal üstünlük 4+KV3

Gol hunisinde rakiple fiziksel mücadele ve ilk topa müdahale?

Seçtiğimiz ilk pozisyon (yukarıda) açık oyunda gelişmiş. Bir soru soralım: Gol neden yenmiş? Erzurum oyuncularının bireysel yeteneği ve yaratıcılığı mı yoksa golü yiyen Sivas takımının savunma prensiplerini uygulayamaması mı? Sorunun cevabını siz okuyucularımıza bırakalım.

Sivas- Rize: 0-2 Sivas kırmızı forma (Üstteki resim)

Rize kanat atağı

Markaj, kademe denge

Kırmızı kesikli daire merkez savunma futbolcularının durması gereken yeri gösteriyor.

Çizgi halinde yakalanan savunma dörtlüsünün uyumu?

Avrupa Liginde mücadele eden bir takımın yiyeceği gol böyle olmamalı diye düşünüyoruz. (Yukarıda)  Sivasspor takımında sezonun ilk beş haftasında geri dörtlü arasında uyum problemi açıktı. Savunma organizasyonunu kim idare ediyor anlamak zordu. Bu enstantanede ofsayt taktiği mi uygulanmış savunma yerini mi kaybetmiş? Rakip futbolcu taç çizgisi ile orta saha çizgisinin kesiştiği yerden önüne atılan topa sprint atıyor, iki kere topa dokunuyor üçüncü dokunuşu ise gol vuruşu. Derinlik ve kademe tamamen kaybolmuş.

Sivas- GB: 3-1. Sivas Siyah forma (Üstteki resim)

GB kanat atağı

Rakiple eşleşmek tamam ancak savunma yapılması gereken alan boş

Savunma dörtlüsünün uyumu?

Üstteki resimde, Sivas savunması alanı daraltamamış ve sızma koşusuna çözüm üretememiş. Geri dörtlünün nereye kadar adamla eşleşeceği nerede alanını koruyacağı kararsızlığı var. Top 2.bölgede olmasına rağmen sol çizgi kanat savunucusunun adamıyla eşleştiği, merkeze doğru takip ettiği, önündeki sol orta sahayı kademesiz bıraktığı ve savunma dörtlü bloğundan koptuğu görülebilir. Diğer taraftan pası veren 2.bölgedeki oyuncuya yapılan baskı yetersiz kalmış. Burada ortaya konacak bir başka soru, Sivas sol kanat savunmasında Gradel 7, den yeterli katkıyı alabiliyor mu?

BJK-Sivas: 3-0 Sivas Kırmızı forma (Üstteki resim)

BJK kanat ortası ve kafa vuruşu ile yenen gol

Kanatta sayısal eşitlik 4V4 ama eşleşmek?

Merkezde, tehlike bölgesinde sayısal üstünlük 3+KV2

Gol hunisinde rakiple fiziksel mücadele ve ilk topa müdahale?

Savunma dörtlüsünün uyumu?

Dikkatli okuyucularımız hemen fark etti, Sivas takımı bu golün aynısını Erzurum maçında da yemişti. Sezonun ilk yarısında Sivas takımının savunmaya yerleştiğinde ve kalabalık savunma yaparken dahi ortaya çıkan savunma zaafları vardı. Hem geri dörtlünün hem de orta sahada eşleşmekte ve organize olmakta güçlük çekmesine zaman zaman şahit olduk.

Sivas takımı savunma yaparken sayısal olarak avantajlı olsa bile gol yiyebiliyor. (üstteki resim)  Burada savunma futbolcularının pozisyon sezgisi ve reaksiyon hızı belirleyici oluyor. Savunma prensipleri çerçevesinde futbolcuların savunmaya konsantrasyonun üst düzeyde olması gerekiyor. 

Sivas-Denizli: 2-2 Sivas Kırmızı beyaz çubuklu (Üstteki resim)

Merkezden Denizli atağı ve şut

Merkezde sayısal üstünlük 8+KV5

1.bölgede rakiple eşleşme ve temas?

1.bölgede sol merkez savunmacı rakibe uzak ve geç müdahale

Savunma dörtlüsünün uyumu (Sağ merkez savunmacı nerede?)

Hareket edip alan boşaltan rakibe ve boşaltılan alana deplase olan hücumcuya çözüm üretilememiş. Alt ve üstteki her iki resim için de aynı eleştirileri getirmek mümkün. Yukarıdaki resimde merkez savunmanın sağ savunmacısı yerini kaybetmiş ve geri dörtlü üç kişi kalmış ancak, sağ kanat savunucusu ortaya yaklaşmamış ve sağ merkez savunmacı rakibin uzağında kalmış. Gol atabilecek en tehlikeli futbolcu boşta ve ona yaklaşmak yerine nefes alacak alan bırakınca şuttan gol gelmişti.. Geri dörtlünün sağ merkez savunmacısının yerini kaybettiği açıkça görülüyor. Savunma toparlanıp tehlikeye aksiyon verememiş. Önerimiz iki merkez savunmacının ceza sahası önünde savunma yaparken birbirlerine yakın tandem oynamaları ve mesafenin 10 metreyi aşmaması ve tabii önlerindeki merkez orta sahanın alan kaplaması ve rakiple doğru eşleşmesi

Ayrıca, hem yukarıdaki hem aşağıdaki resimlerde orta saha merkezine de dikkat etmek gerekiyor: Sivas sayısal olarak üstün olmasına rağmen eşleşmelerdeki problem, gol pası verecek rakibe rahatlık sağlamış. Merkez de oynayan orta saha oyuncuları eşleşme ve karşılamada dikkatli olması gerekiyor. Sivassporun savunma şablonu doğru eşleşme ve rakibi 1V1 de yenmeye dayanıyor olması orta saha bloğunun eşleşmelerde daha dikkatli olmasını gerektiriyor.

Yukarıdaki resimle ilgili olarak; gençlik takımlarında savunma yaparken ilk öğretilen kurallar arasında hücumcuya asla arkanı dönme, bir gözün rakipte olsun diye anlatılır. Dikkatli okuyucularımızın bununla ilgili hatayı hemen fark ettiklerini düşünüyoruz. 

Bir başka sorun savunma ofsayt çizgisini kim organize ediyor? Savunmanın lider oyuncusu kim?  Bu sorun aşağıdaki resimde daha net görünüyor.

Sivas-GFK: 2-1 Sivas Kırmızı beyaz siyah forma

Merkezden GFK atağı

Merkezde sayısal üstünlük 6+KV5

Rakiple eşleşme ve temas?

Bir başka savunma problemi ise Sivasporun yediği gollerde 2.bölgede ve çoğunlukla merkezde top kayıplarının olduğunu vurgulayalım. Bu çoğu zaman 2.bölgeden 3.bölgeye topu geçirmekte yaşanan ağırlıktan veya pas hatalarından kaynaklandı. Sonrasında hazırlıksız savunma, hızlı hücuma ve gole engel olamadı. FB golü (Valencia penaltı) öncesi kaybedilen top, GFK Maxim, BJK Oğuzhan, Denizli Rodellega, ve Trabzon Ekuban, golleri bu hatadan kaynaklandı.  

Şimdi sıra duran top (set pieces) savunmasında. Öncelikle köşe atışlarına değinelim:

Köşe atışı savunması

Sivasspor savunma köşe atışlarında yakın direk, yakın altı pas ve ceza sahası yayında birer futbolcu görevlendiriyor. Diğer futbolcular ise 1V1 eşleşiyorlar.

Sivas-Alanya: 1-2. Sivas kırmızı beyaz forma

Merkezde sayısal üstünlük 7+KV5

Rakiple eşleşmek ve temas?

Yukarıdaki resimde, köşe atışı sonrası gelen gol görünüyor. Sivas takımının eşleşmede ve ilk topa müdahalede sorunları olduğu gibi 1.bölgede rakibin çok uzağında pozisyon aldıkları açıkça görülüyor.

Sivas-GB: 3-1. Sivas siyah forma

Köşe atışı, kısa paslaşma ve orta.

Merkezde sayısal üstünlük 8+KV5

Rakiple eşleşmek ve temas?

Yukarıdaki resimde, köşe atışını paslaşarak kullanan rakibi, savunma sadece izlemiş ve sonrasında gelen yüksek top, kafa vuruşu ile golle sonuçlandı. Köşe atışlarında Sivas takımının konsantrasyonun neden yetersiz olduğunu açıklamak zor.

Aynı sorun bir hafta önce de gol sinyali vermişti. Aşağıdaki resimde köşe atışı paslaşılarak kullanıldı ama en yakın savunma futbolcusu 10-12 metre uzakta.

Antalya-Sivas: 0-0. Sivas siyah forma

Serbest vuruş savunması

Serbest vuruşları savunurken savunma hattı bazı maçlarda dağınıktı. Aşağıdaki resimde barajla aynı çizgiye dizilmiş olan savunma hattının rakip daha topa vurmadan ne hale geldiğini görüyoruz. Mavi kesikli çizgi kurulan barajın hizasını mavi çizgi ise topa vurulmadan önce ofsayt çizgisini gösteriyor.

Trabzon-Sivas: 1-1. Beyaz takım Sivas.

Aşağıdaki resimlerde önce BFK ve sonra Kasımpaşa maçlarında serbest vuruşlardan yenen goller öncesi savunma organizasyonu görülüyor. İlk resimde Şaşal 35 ve ikinci resimde Samassa 30, kaleyi korumuştu. Atışlar hemen hemen yakın noktalardan olmasına rağmen barajdaki futbolcu sayılarına dikkat. Her iki golde de bir rakip futbolcu barajın yanında kalecinin görüş açısını bozdu. İlk resimde beyaz, ikinci resimde siyah takım Sivas

Genel durum

Sivas takımı evinde oynadığı 10 maçın 2 sini kazanmış ve 4 ünde berabere kalmış. Deplasmanda oynadığı 10 maçta ise 3 galibiyet, 5 beraberlik ve 2 yenilgi almış. Galatasay maçı hariç kaybettiği maçlarda gol atamadan maçı tamamlamış ve deplasman maçlarında daha çok puan çıkarabilmiş.

Takım istatistikleri

TSL takımları arasında sezon ortası karşılaştırma yapıldığında dikkatinize sunmak istediğimiz hususlar şunlar: Kulübün güncel değeri 29.1 milyon Euro olup TSL en pahalı takım sıralamasında 9. sırada yer alıyor. Sivas takımının yaş ortalaması 30.2 ve özellikle hücum hattının yaşları dikkat çekici şekilde yüksek. Aşağıda Sivasspor takımının ligin ilk yarısında dikkat çekici verilerini karşılaştırdık. Parantez içindeki rakam maç başına ortalamayı, ikinci rakam ise TSL takımları arasındaki sıralamasını gösteriyor.  

 • Kontratak açısından ligin en kötü takımlarından biri

 • Açık oyun 18.

 • Hava toplarına hâkimiyet (15) 9.

 • Duran toplarda (7) 8.

 • Rakibin şut sayısı (9.6) 20.

 • Yaptığı fauller (13.2) 15.

 • Yapılan fauller (12.2) 12.

 • Attığı gol (21) 15.

 • Attığı şut (10.6) 15.

 • Kaleyi bulan şut (4) 16.

 • Dripling (7) 19.

 • Kenar ortalar (24) 3.

 • Maç başına uzun paslar (63) 7.

 • En az kart cezası almak 5.

Futbolcu istatistikleri

TSL futbolcuları arasında karşılaştırmadan yola çıkarak ilgili konuda (şut, dribling, gol vb.) en iyi 10 futbolcu arasına giren Sivasspor’luyu listemize koymak istedik. Takımın öne çıkan isimleri ve TSL futbolcuları arasında maç başına istatistiklerde şöyle:

 • Gradel 7, isabetli şut açısından 3.  

 • Gradel 7, asist açısından 4.

 • Gradel 7, ceza sahasına verilen pas açısından 6. 

 • Fajr 76, anahtar pas açısından 7.

 • Fajr 76, maç başına en çok uzun pas atan 24. (Kaleciler dışında sadece iki futbolcu ilk 25 ‘de)

 • Çiftçi 3, yatarak en çok müdahale 4.

 • Yatabare 9, en çok ofsaytta düşen 5.

 • Fajr 76, en çok faul yapılan 27.

 • Osmanpaşa 88, maç başına rakipten karşılanan top 23.

Sivas takımını, kadro mühendisliği açısından değerlendirdiğimizde, ilk gözümüze çarpan takımın ortalama yaşının yüksek olması. Sezonda 3-4 günde bir maç oynanması ve sezon arası olmaması mental ve özellikle fiziksel olarak takımı zorladığını düşünüyoruz. Önceki sezon alınan Türkiye dördüncülüğün verdiği rahatlık, takımdan önemli futbolcuların ayrılması ve Avrupa Ligi maçlarının yoğunluğu nedenleriyle sezonun ilk yarısında hedeflerin çok altında kaldığını söyleyebiliriz. 2020-21 Sezonunun ara verilmeden oynanacak olması nedeniyle ikinci yarının daha zor geçeceğini düşünüyoruz ve yükün belli futbolcuların omuzlarında olacak.

Sivas maçında neler olacak?

Bu bölümde Sivas’ın sezonun ilk yarısında oynadığı müsabakaların önemli anlarının analizlerinden yola çıkarak, Sivasspor ile maç yapacak takımın 90 dakikada nelerle karışılacağını anlattık:   

Sivas takımı çok fazla faul yapan bir takım değil. Müsabaka sırasında aşırı sertlikle veya faullü bir oyunla karşılaşılmayacak.  

Yaş ortalaması yüksek olan Sivasspor'un maç temposu düşük olacak.

Büyük maçlara daha iyi motive olacak ve yüksek performans gösterecek.  

Tipik beraberlik takımı olmasına rağmen maça iyi başlayan Sivas’ı durdurmak zor olacak.

Sivas takımı rakibine az şut imkânı verecek.

Eşleşmelerde hata yapmayan bir Sivas’tan galibiyet almak zor olacak

Sivas takımının geri dörtlüsü yavaş olduğundan kontratakla gol atılabilecek

Sivasspor 1.bölgeden top çıkarırken zaman zaman yavaş kalacak. Orta sahanın merkezinde oynayan futbolculara 2.bölgede ani baskı sonuç getirecek.

Sivas kaybettiği maçların 1 i hariç hepsini gol atamadan tamamladı. Gol yediği ve geriye düştüğü maçlarda Sivas maçta kalmakta çok zorlanacak. Skor farkı açılabilecek.

Geriye düştüğü maçlarda daha çok kanat topları ile hücum edecek.

Kanat akınlarında ve hava toplarında rakibi çok zorlayacak. Kanattan getirdiği toplarda son vuruşu yapamaması rakibin işini kolaylaştıracak

Sivas köşe atışlarında rakip kalede tehlike yaratacak.

Hava hâkimiyeti olan çok sayıda futbolcusu rakibi zorlayacak.

Sezonun ilk yarısında serbest vuruşlardan golü yok, daha da önemlisi gol gelebilecek noktalardan çok az sayıda serbest vuruş kazanmış. Ceza sahası çevresinde faul alacakları futbol aksiyonu  -dripling, çalım, aldatma- çok az olacak.

Sivas takımından kontratakla gol yeme şansınız çok düşük olacak.

Yiyeceğiniz goller ikili paslaşmalardan doğacak.

Çalımbay takımlarının disiplinli takımlar olduğunu çok net söyleyebiliriz. Futbolculuk karakterinde de açıkça hissedilen işe saygı ve disiplin olguları antrenörlük kariyerinde de devam ediyor. Ancak, Kasımpaşa maçında saha içinde yaşanan tartışmanın evvel emirde çözülmezse gelecek için iyi bir sinyal vermediğini de belirtelim.

Analizimizde kullanılan resimler için yayıncı kuruluşa teşekkürler. Köşemizin amacı hakkında bilgi verdiğimiz linki buraya bırakalım: https://www.medyavatan.com/mobil.php?islem=yazarlarimiz&altislem=detay&id=542

Görüşmek üzere sağlıklı ve seyretmeye değer futbolla dolu günler dileriz.

Günün sorusu: Futbol teknik direktörlüğü ile ilgili olarak “Jokey olmak için önce at mı olmak gerek?“ sözünü kim söylemiştir? Yorumlar kısmına cevaplarınızı bekliyoruz. 10 yazımız tamamlandığında tüm sorularımızı bilen okuyucularımız arasından en önce ve en çok doğru cevabı veren bir okuyucumuza bir hediyemiz olacak.

30 Ocak 2021

 
Etiketler: Yiğido, 2020-2021, sezonu, ilk, yarısında, neden, durgun?,
Yorumlar
Haber Yazılımı