DOLAR 15,8836 2.18%
EURO 16,7938 3.23%
ALTIN 928,281,91
BITCOIN 4741401,94%
Isparta
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YERLİLİK
471 okunma

YERLİLİK

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:59
YERLİLİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Yerlilik ve millilik güncel konuşmaların içine girdi. Aslında milli bakışa sahip insanlar için onur verici bir durum. Düşüncelerin tüm siyasal cenahlarda akis bulması haklı olunduğu ve bunun takdir edildiğini bilmek ne kadar da iftihar vesilesi.

Lakin her işte olduğu gibi maalesef burada da değerler erozyonu, kavramların yavşaması, basit bakışlara kurban edilmesi, gereksiz şişirilmesi ya da küçümsenmesi ile karşı karşıya kalmaktan da kurtulamadı bu alicenap kelimeler.

Matematik aslında sayıların toplama çıkartılmasını bilmek, birtakım formülleri ezberleyip çıkarımlarda bulunmak, bazı şekillere anlamlar yükleyip ezberlere dalmak değildir. Matematik analizdir. Hayata dair sağlıklı çıkarımlar yapmayı sistematize edebilmektir. Yorumlama yapmayı formüle edebilmektir. Birtakım riskleri tahmin edebilecek önsezileri derinleştirmek, geleceğe dönük hedefleri sistematize etmektir.

Milliliğin matematiksel analizi feday-ı can etmektir.

Yerlilik mevcudu evrenselden süzüp bozkırda dahi uygulanabilir kılmaktır.

Millilik dünyalara dere kenarındaki balık tutan çocuk için meydan okumaktır.

Yerlilik kendi büyüttüğün evlatlarından mutlu olmak, onların müktesebatını onlardan öğrenmekten, için için mutlu olmaktır.

Millilik bayrağın, toprağın, vatandaşın her bir zerresini dünyaların pırlantasına, elmasına tenezzülsüz tercih etmektir.

Yerlilik kendine ait olandan faydalanmayı başkasına olan imrentinin önüne geçirmektir.

Başka ülkelerin din adamlarının milletine anlatma şeklini ülkesinin insanlarına dayatmak yerlilik değildir. Her ülkenin gerçeklerinin farklı olduğunu, tarihin, coğrafyanın, iklimin insanlara öğrettiklerini rahmani çerçevede algılamaktan kopup her okuduğunu evrensel zannetmek millîlik değildir.

Allah’ın daha iyi anlaşalım bilişelim diye yarattığı dilleri ve renkleri tekleştirmeyi marifet zannetmek yerlilik değildir. Kendine ait olanı bilmeden başka olanı anlamayı ummak millilik değildir.

Yerli olmadan evrensel, millî olmadan hümanist olunamaz. Yakını sevmeyen uzaktakinden ne anlar ki!

Vatandaşından utananlar milli olamaz, toprağını, ağacını taşını sevmeyen yerli olamaz.

Dağlarına vurgun olmak lazım memleketinin.

Ağaçlarının her yaprağını yere düşmeden yakalayacak gibi sahiplenmeli.

İnsanlarının gönlünü hoş etmekle kalmamalı, gönüllerde ne çağladığını anlayıp da vazife bilmeli.

Kendi yetiştirdiği gönül insanlarını bir zamanın borazanı etmeye çabalamamalı. Onu anlamakla bin yıllık terkibi anlayacağını bilmeli.

Kitapların sayfalarca anlattığını bir kelime ile, bir eda ile, bir gülümseme ile, bir nefes alış ile anlatmasını fark etmek lazım.

Teknolojiyi kutsayarak batılı, Ortadoğu’yu kutsayarak dindar olmayacağımız aşikâr.

Dilimizi anlamadan, güzel yazmadan, güzel konuşmadan öğreneceğimiz her yabancı lisanın başımıza dert olacağını kabullenmemiz lazım.

Başkalarına benzeyerek en fazla onlar kadar olabileceğimizi, daha büyük mesafeler kat etmemizin mümkün olmadığını aklımıza sokmamız lazım.

Sadece sevmekle milli, sadece övmekle yerli olunamayacağı, ancak bilinenin üstüne katmakla milli, gücümüzü ve kuvvetimizi artırarak yerli olabileceğimi öğrenmemiz lazım.

İnsanımızı sadece bizim diye sevmemiz lazım. Sevdiğimizi hem göstermek hem desteklememiz lazım.

Toprağımızı bereketlendirmeyi ibadet bilmemiz lazım.

Allah bizi böyle daha çok sevecektir…

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP