DOLAR 16,4006 0.19%
EURO 17,5995 0.67%
ALTIN 970,44-0,42
BITCOIN 476821-0,57%
Isparta
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Z KUŞAĞININ GÖÇMEN OLMA HAYALİ
231 okunma

Z KUŞAĞININ GÖÇMEN OLMA HAYALİ

ABONE OL
19 Şubat 2022 15:19
Z KUŞAĞININ GÖÇMEN OLMA HAYALİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alışkanlıkları terk etmek, komşularından uzaklaşmak, her gün gittiğin dükkâna gidememek yahut oturup çay içtiğin parklarda bir daha oynayamamak. Doğduğun, büyüdüğün tarlalarda çiçeklerin mis kokuları ile arıların, böceklerin bağırışı eşliğinde koşamamak. Ata topraklarını tüm anılar ile terk etmek yahut terk etmek zorunda bırakılmak.

Göç etmek, tam anlamı ile hatıralarınızı yakıp yerine yenilerine koymak üzere yola çıkmaktır. Bu göç bazen refah arayışı bazen güvenlik arayışı bazen de daha çok kazanç için olur.

Bizim milletimiz Çalışmaya gidene Alamancı- Gurbetçi der. Göç etmek zorunda olup da göç edene ise muhacir der. Gezmek için bulunduğu yeri terk edene Misafir der.

Aslında uluslararası tanımlar da buna yakındır. Pasaportunuz ve vizeniz ile göç ederseniz turist, Çalışmak için göç ederseniz Gönüllü göçmen(Düzenli göçmen),Zorunlu göç ederseniz ise Mülteci olursunuz.

Son bir yıldır dünya Covid hastalığı ile uğraşırken aslında son 10 yılın en büyük sorunu ‘Göç’ hadisesini unutmuş durumda. İnsanlık, tarih boyunca hareket halinde olmuştur. İnsanları bu harekete sürükleyen savaşlar, afetler yahut daha iyi yaşam arayışı olmuştur.

Bu insanlık hareketi ilk defa 1951’de Genova konvansiyonu ile uluslararası korumaya ve tanımlanmaya alınmıştır. Genova Konvansiyonu’na göre İnsanlığın bir yerden başka bir yere hareket etmesi  ‘Göç’ ana başlığı altında toplanmıştır. Göç zorunlu ve gönüllü olarak ikiye ayrılmıştır.

Gönüllü göçe; Mevsimlik işçiler, Turistlik amaçlı ziyaretler, Beyin göçlerini örnek olarak verebiliriz

Zorunlu göç ise Mültecilik ve iltica etmek olarak ikiye ayrılmıştır. Zorunlu göçün sebebi Savaşlar veya Doğal afetler olabilir. Bu sebeplerden dolayı göç edenlere Mülteci denir. İltica ise belli bir guruba üye olmaktan yahut siyasi olarak bir görüşü savunmasından dolayı ölüm tehditti ile karşılaşan kişilere verilir.

Günümüz dünyasında savaşlardan dolayı UNHCR (birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiseri) datalarına göre 26,3 milyon insan mülteci konumundadır. 4,2 milyon insan ise iltica koruması altındadır.

Mültecilerin büyük bir çoğunluğu Suriyeli iken onlara ev sahipliği yapan 1. Ülke Türkiye Cumhuriyetidir.

Savaşların en fazla etkileneni şüphesiz çocuklardır ve Dünya genelinde 30-34 milyona ulaşmışlardır.

Her gün, bombaların eşliğinde yıkılan binaların aralarında yaşam ve umut arar Savaş çocukları. Öyle alışırlar ki mermilerin cıvıltısı ninni gibi gelir, babasız ve anasız büyür çoğu. Ufacık yaşlarına rağmen yaşadıkları onları kocaman birer sorumlu bireylere dönüştürür. Böylesine zor şartlardan kaçıp bir umut aramak için çileli yollardan geçen insanları doğru devlet politikaları ile bağrımıza basmak zorundayız. Dehşeti yaşamış olan bu insanlara daha fazla acı yaşamasını önlemek insanlığın gereğidir. İşte bu sebepten dolayı, bu insanlar uluslararası yasalar ile korunmaktadır. Savaş olan ülkeden güvenli bir ülkeye geliş bir uluslararası haktır. Özellik ile savaşa sebep olan devletler, savaştıkları ülkenin mazlum insanlarına kucak açmak mecburiyetindedir.

Ayrıca bahsetmemiz gereken düzensiz göçmenler var. Bunlar tam anlamı ile düzensiz, evraksız ve kendi ülkelerinde savaşın yahut hayat riskinin olmadığı kişilerdir. Genelde mültecilerin gölgesine sığınırlar lakin ana amaçları ülkelerinde olan işsizlik veya yetersiz imkanlardan dolayı göç etmektir. Hatta bazıları kendi ülkelerinde sabıkalıdır. Son dönemlerde bizim ülkemizde özellik ile ‘Z’ kuşağı üzerinden bu algı oluşturulmak isteniyor. Ülke yaşanmaz bir yer, başka ülkelere göçmeliyiz, batı bizlere daha refah bir hayat sürecek vs..

Televizyonlar sosyal medya kuruluşları bu ateşe benzin dökmeye devam ediyor. Bu olaya Ateş diyorum çünkü; Gençliği ümit kesmiş bir ülke nasıl ayağa kalkabilir. Genç neslimiz daha iyi bir hayat için düzensiz göçmen olmak gayretinde. Bu olay, gençliğin başka ülkelere hayranlığını arttırıyor ve kültürel yozlaşmaya da sebep oluyor. Gençler şunu asla unutmamalıdır ki, Anadolu’nun evlatları ülkelerinde ki sıkıntılar doğrultusunda kaçmaz, kalır ve düzeltmek için bedel öder. Kaçmak gayreti süslü bir fenomen değildir. Utanç verici bir hayaldir. Biz gençler, Ülkemizde yanlış gördüğümüz eksik gördüğümüz şeyleri düzeltmek zorundayız. Ülkemizin refahına katkı sağlamak bizim boynumuzun borcudur. Eğer ülkenin kötü gidişi sonunda dedelerimiz toprakları terk etselerdi bugün zaten bunları konuşuyor olamazdık. Göçmek değil kalmak ve imar etmek mükellefiyetimiz var. Şu hususun ehemmiyeti göz ardı edilmemelidir ki , Bugün Refah sahibi olan ülkeler bu refahı dün ki mücadelelerine borçludur. Dün mücadele ederek teknolojide, üretimde öne geçenler kendi evlatları ile kazandıkları ekmeği sizler ile bölüşecek değildir. Batının bu refaha kolonyal sistemler sonucu ulaşması ayrıca altı çizilmeli bir konudur. Bu refaha ortak olmak isteyenlerin, Afrika’da az çalıştığı gerekçesi ile elleri kesilen gencin günahına da ortak olacakları elzemdir.

Sadece ülke deki gençler için değil tüm dünyada ki Refah arayışı için ülkelerini terk etmek isteyen düzensiz göçmen adaylarına bu serzenişim. Göç yolunda ve dahi gittikleri ülkede gördükleri muamele açık olmasına rağmen bu hayalden vaz geçmeyenler çok büyük hayal kırıklığı içerisinde kalacaktırlar. Düzensiz göçmenler gittikleri ülkelere varmamaları için her türlü tehdit ile karşı karşıya kalıyor bir şekilde hedef ülkeye vardıklarında ise ırkçılık ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Bugün mülteci akını dünya genelinde kriz olarak isimlendiriliyor ve önlemek için sayısız araştırma analiz yapılıyor. Aslında tek bir hamle ile tüm mülteci akımını durdurmak mümkün. O adım ise; Savaşları sonlandırmaktır.

Gurbet eli bizim için yaptılar

Çatısını pek muntazam çattılar

Ölüm ile ayrılığı tarttılar

Elli dirhem fazla geldi ayrılık”.

 

Ayrılmak anılardan, ata toprağından ister gönüllü ister zorunlu olsun, fazlaca ağırdır ölümden ..

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP